neděle 5. září 2010

Víla Olše

Minulý víkend jsem navštívil Tricon  - scifáckou akci v Českém Těšíně a polském Cieszyne. Ještě jsem neměl čas a sílu napsat o tomto českopolskoslovenském podujatiu report. Dnes sem napíšu jen o jednom fantastickém (či spíše fantaskním), zážitku. Vlastně zážitku - nezažil jsem ho na místě. Až později, doma, v přítmí své laboratoře při vyvolávání fotografií z paměti digitálu...S dcerkou Terkou jsme v pátek kolem poledního přecházeli most z Česka do Polska. Vzal jsem za chůze dokumentární pohled přes řeku Olzu/Olši. Aparát sejmul viděné, a možná i neviděné, protože co zachytil, jsem na místě skutečně neviděl:  Dívku ve fialovém triku a modrých krťasech, jak jde přes řeku. Po hladině snad ani přímo ne, brouzdá se (mezi povodněmi nízkou) vodou. Nebylo nějak příliš teplé počasí (asi 17°C), obloha se mračila mezi dvěma dešti. Hned vedle stojí most - ale stejně jde někdo přes řeku. Proč?

Pašeračka? Most byl jednosměrný do Polska, a naší straně stáli policajti a namátkově kontrolovali vracející se polská auta. Dívka šla z Polska k nám - a zjevně nic nepašovala. A kdyby pašovala, pak by svou chůzí vodou na sebe jenom upozornila. Pokud by byla vidět. Já ji tedy neviděl. Kdybych viděl, přitáhl bych si ji zoomem  - a to by byla fotečka. Tak takhle je z toho jen trochu fantasmagorická glosa z výletu za fantastikou.

O víle řeky Olše.

Psáno v Praze dne 5. září 2010

4 komentáře:

STK řekl(a)...

Ano, Šamane. Vyšší věk člověku někdy připraví příhody přímo záhadné. Například: Kde jsou mé brejle, které jsem si teď vytáhl z pouzdra? Po půl hodině, kdy jsem proklel vše, co se proklít dalo a dokonce i sebe jsem zjistil že brejle jsou ... ...v pouzdře. Vytáhl jsem je, vyleštil a uložil zpět. No nepraštili byste takového sklerotika?
Slábnoucí zrak je taky "záhadotvorný".
Po delší době jsem ráno při snídani slyšel hluk, takové hudčení, jsko kdyby... ...pohlédljsem z okna a uviděl barevný balón. Horkovzdušný. I nelenil jsem, skočil ke skříni s foťákama a věc jsem vyfotil. Když jsem fotky stěhoval do PC, koukl jsem se zvětšeně na ten balón. Tam stál v koši chlápek a fotil - mě. Jestli si tu fotku taky někdy zvětšil, nusel se nutně podivit stejně jako já... To by se rysu ostrovidu státi nemohlo.

Anonymní řekl(a)...

Na Tricon jsem bohužel nemohla, ale s tou Olzou jste se mi trefil do vkusu - včera jsem si ji několikrát pouštěla - podařené dílko pana Wronky...

Šaman řekl(a)...

Hm, tak jsem dneska mluvil s jednou kolegyní z Těšína a ta mi řekla, že si tam lidi takhle zkracují cestu přes řeku. "Nejspíš byla opilá," pravila o té dívce......

Anonymní řekl(a)...

Napadlo me totez, ze byla opila. Sam jsem z tohoto razoviteho kraje a neprislo by mi na tom nic zvlastniho... :)