pátek 3. května 2013

MOBY DICK: Osobní a důvěrné vztahy

Výstřely a exploze, nedostatek vnitrostranické kázně, hladoví ministři, limonádová daň a smršť kostlivců

*****************************************************
Sobota 27. dubna
V Česku proběhlo krátké léto včetně tropických nocí a konečně nastalo jaro.

"Tato vozidla se pohybují i v centru města ve večerních hodinách. Stává se nám, že veselí turisté se chtějí povozit a hrozí tak úraz." (Julián Záhorovský, Pražská správa služeb, mluvčí.) "Vozidly" se myslí popelářská auta, kterým se kvůli ochraně bezpečnosti neohrožených turistů zamykají stupátka. Popeláři jsou naštvaní, že musí za auty běhat pěšky.
Mrtvá Kočka: "Popelář by nikdy neřekl, že je »naštvaný«."
Žena Moby Dicka: "Ještě není 22:00."
Julián Záhorovský: "Nic není definitivní, je to jen pokus." Zatím jde jen o plynem poháněné vozy, které brousí hlavně po centru Prahy.
Žena Moby Dicka: "Možná by PSS měla zvážit zbourání pražských soch. Na ně rovněž někdy neohrožení turisté lezou, a občas se i zraní."
K "veselí" neohrožených turistů podotýkáme, že Hlavní město Praha ne tak dávno lákalo do Prahy cizozemské turisty na "noc bez spánku", levný alkohol a s ním spojené bujaré veselí. Letošní akce cestovek, spojené s chlastačkami mladistvých Dánů, na to jen navazují.

Včera byl zadržen prezident, který společně s dalšími čtyři lidmi bral úplatky za udílení milostí. Byla na něj uvalena zatím jednoměsíční vazba. Zadržení Živko Budimira, prezidenta Federace Bosny a Hercegoviny nařídil bosenský soud.

Konzervativní Strana nezávislosti a liberální Pokroková strana vyhrály pracku v pacce volby do Althingu. Jejich 26,7 % + 24,4 % hlasů dávají 19+19 křesel v jednokomorovém parlamentu, což znamená pohodlnou osmatřicítku z 63 křesel. Island tak bude po jednom volebním období, kdy ostrovu vládla sociální demokracie a levicoví zelení, opět vést stejné spřežení, které neuhlídalo finančnictví země. V parlamentu jsou také dvě strany První pirátské internacionály: partaj s matoucím názvem "Světlá budoucnost" a ničím se nepřikrašlující "Piráti".

 Při havárii letadla v jižním Afghánistánu zahynuli čtyři členové mezinárodní koalice. Příčina havárie se vyšetřuje.

Ruský Vojensko-mořský flot a Japonské síly sebeobrany vyjádřily "připravenost uzavřít dohodu" ve sféře námořní bezpečnosti v Severním ledovém oceánu, kde obě země mohou spolupracovat v oblasti záchranářských prací. Očekává se rovněž možné rozšíření smlouvy o oblast Ochotského moře. Oblast Špičatých ostrovů zatím nebyla zmíněna.

Neděle 28. dubna 2013

Tak ano. Itálie má vládu. Ne tedy v pátek, jak sliboval její nový předseda Enrico Letta, ale i tak je to úspěch. Vůdcové tří koaličních stran v ní chybí, aby se zbytečně na jednom smetišti nesvářili čtyři kohouti.
Žena Moby Dicka: "Ale každý z nich do vlády najmenoval své největší opory."
7 z 21 ministrů jsou ministryně.
Mrtvá Kočka: "I slepice se dovedou svářit."
Italská vláda národní sebezáchrany má před sebou pět hlavních úkolů:
1) Reformu volebního zákona.
Žena Moby Dicka: "Současná povolební krize byla totiž způsobena právě  tímto zákonem."
Mrtvá Kočka: "Kdežto nový zákon zaviní nové krize."
2) Zrušení financování politických stran státem. Levicové strany se obávají, že si nebudou moci dovolit financovat nákladnou volební kampaň.
Žena Moby Dicka: "Proč jsou levicové strany chudé?"
Mrtvá Kočka: "Všechny strany jsou chudé. Bohatí jsou jen jejich politici."
3) Zmírnění lidožravé Montiho daně z nemovitostí (ve vlastním bydlí 85 % rodin). Tato daň potrestala "odpovědné", kteří si pořídili vlastní bydlení. To půjde jednoduše. Složitější bude vybrané daně vrátit.
"Pochybuji, že bude možné vybrané peníze vrátit všem." (Enrico Letta, premiér, Itálie.)
Menažerie rovněž pochybuje. Z čeho vracet? Z utraceného rozpočtu?
4) Zabezpečit, aby stát platil faktury. On je tedy platí, ale nikoli včas. 270 dní splatnosti položilo již mnohé malé a střední firmy. Drobná maličkost: bude potřeba někde vyšťárat 100 miliard € na faktury, které už jsou po splatnosti.
"Zaplacení alespoň 40 miliard letos je prioritou. (Maurizio Saccomani, ministr financí.)
Mrtvá Kočka: "To jsou tak dva dluhy Kypru."
Žena Moby Dicka: "A to se ještě neuplatňují nesmylné úroky z opožděných plateb, případně penále, státe!"
5) Přesvědčit Brusel, aby dovolil nezadluženým obcím užívat svých peněz k investování. Itálie má mamutí veřejný dluh, proto mají i ty obce, které hospodaří vyrovnaně, zablokované účty!!! Což je evidentní kravina.
Mrtvá Kočka: "Zkuste v Bruseli orodovat za zrušení dalších evidentních kravin: letního času, povinných »ekopaliv« a zákazu žárovek."

Jistý zoufalý muž v době slavnostní přísahy vlády začal před jejím sídlem střílet, aby potrestal politiky. Teď je ještě zoufalejší:
Postřelil dva policajty, z nichž jednoho těžce, a jednu těhotnou ženu, i když jen lehce. K zoufalství jistě přispěje i to, až mu sdělí, že vláda skládala slib – v prezidentském paláci, který je asi kilometr daleko. Nejzoufalejší je pak to, že neuměl počítat. Když na konec své střelby chtěl spáchat sebevraždu, zjistil – že mu došly náboje.
Mrtvá Kočka: "Ubozí italští zoufalci nemají dost prostředků ani na to, aby si koupili dostatek nábojů."

Na parlamentní volby, které proběhnou už 11. května, se připravuje i Pákistán. Tady ale náboje místní frančíze Tálibánu nechybějí: Při útocích bylo zabito celkem již padesát lidí, včetně jednoho kandidáta, přičemž jen za tento víkend je hlášeno 25 mrtvých. Má to alespoň jeden kladný vedlejší efekt: Náramně se snížila délka politických proslovů!

Strůjci náboženského násilí, kvůli kterému minulý týden vypukly v několika iráckých provinciích tvrdé střety mezi vládními šíítskými vojsky a sunnity, jež měly na svědomí více než 200 mrtvých, jsou odhaleni! Jsou jimi televizní stanice, které šíří náboženskou nesnášenlivost a vyzývají k násilí! Bdělé irácké úřady proto odebraly licenci hned deseti stanicím (postižena byla i panarabská Al-Džazíra), takže vysílat mohou prakticky jen ty státní.
Žena Moby Dicka: "Sleduji sice jenom anglickou mutaci Al-Džazíry, ale nějakou náboženskou propagandu tam nevidím vůbec!"
Mrtvá Kočka: "Což dokazuje nenávist stanice k pravé víře."
Poslední jednotky USA odešly ze země v prosinci 2011. Ale už r. 2006 byl ve zdemogratizovaném Iráku schválen zákon zakazující kritizování veřejných činitelů.
Žena Moby Dicka: "Jedním z největších místních problémů je korupce, zejména rozkrádání mezinárodní pomoci vládními politiky a jejich příbuznými."
Moby Dick: "Jak je vidět, problémem není korupce, ale kritika korupce."
Mrtvá Kočka: "Z hlediska veřejných činitelů jistě!"

Současné skóre spadlé barabizny na předměstí bangladéšské Dháky: 360 mrtvých, 900 pohřešovaných, 2500 zachráněných a jeden nově narozený.
Záchranáři házejí do děr v sutinách, odkud stále znějí hlasy zavalených, pití a potraviny.

"Během návštěvy chci navázat osobní a důvěrné vztahy.“ (Šinzó Abe, premiér, Japonsko, před odletem do Moskvy, kam nějaký japonský premiér přilétá poprvé po deseti letech.) Jak moc "důvěrné" vztahy to mají být? S ruskými politiky se budou líbat zástupci firem Mitsubishi, Toshiba či Sumimota.
"Japonci investovali do výstavby první ruské továrny na výrobu LNG $10 miliard a my doufáme, že v tom budou pokračovat." (Viktor Išajev, ministr pro rozvoj Dálného východu, RF.)
Japonští investoři staví v Rusku automobilky, farmaceutické továrny a zdravotnická centra pro petrohradské boháče. Stavějí si ropné a plynárenské podniky, které budou vyvážet/dovážet hlavně do Japonska.
V  primorském kraji chtějí pěstovat rýži a sóju. "Ruská strana vážně zvažuje , že poskytne půdu pro tento projekt." (Alexandr Panov, ruský exvelvyslanec v Tokiu.)
"Chci se domluvit na restartu jednání a na uzavření mírové smlouvy.“ (Šinzó Abe.)

Pondělí 29. dubna 2013

Protikorupční policie obvinila generálního exředitele Ředitelství silnic a dálnic Alfréda B. za zmanipulování pronájmu dvou odpočivadel na D47. Stíháni jsou další čtyři sprostí podezřelí, včetně výkonného exředitele Michala Haly, jenž se proslavil zejména konstrukcemi, které o něm vyrobila média.

CVVM zveřejnila dubnový průzkum důvěry v ústavní instituce. Agentura MnS uvádí pořadí:
1. obecní zastupitelstvo - 65 %
2. starosta - 64 %
3. prezident - 61 %
4. krajské zastupitelstvo - 44 %
5. hejtman - 43 %
6. Senát - 25 %
7. Vláda - 16 %
8. Sněmovna - 14 %

Interpretace médií je kuriózní: "Prezidentu Miloši Zemanovi věří tři pětiny lidí, tedy dvakrát více než jeho předchůdci Václavu Klausovi v závěru funkčního období." Připomeňme, že důvěru v prezidentský úřad, zastávaný Klausem, narušila hlavně lednová amnestie; ještě v prosinci byla tato důvěra na úrovni 53 %. Lednový průzkum, kdy se naposledy důvěra v prezidenta zkoumala (únor a březen vynechán zřejmě kvůli volební kampani prezidentských kandidátů), ukázal její pokles na 26 %. Připomeňme zamlčenou skutečnost, že v dubnu 2003, kdy Klaus nastupoval na prezidentský trůn i v dubnu 2008, kdy svou funkci obhájil, měla tato instituce důvěru 64 %, tedy o tři procentní body nad nynější úroveň důvěry v prezidentský úřad, zastávaný Milošem Zemanem!!!
A počkejme si, jakou důvěru v prezidenta bude mít národ českých respondentů v lednu 2018.
Žena Moby Dicka: "A jak to budou média hodnotit."
Mrtvá Kočka: "Spíše znehodnocovat."

Dvě interpretace průzkumu CVVM agenturou Muška na Zdi:
1. Vláda je důvěryhodnější než Sněmovna, Zaorálku.
2. Důvěra v prezidenta setrvává mezi ústavními institucemi na pěkném třetím místě.

V Divadelní ulici č. 5 vybuchl plyn. Je hlášeno 43 zraněných, zejména střepinami vyraženého skla, dva z toho těžce. Nejhůře to odnesla – Sklenářova galerie, kde byly zničeny akvarely a malby tuší Čechoargentince Federika Díaze i díla dalších umělců. Rána byla slyšet v kilometrovém okruhu, takže si jí všimla i světová média od CNN po Al-Džazíru. Odhadovaná škoda na majetku páčí kolem 100 milionů Kč. Zázrakem, který odvedl několik zaměstnanců galerie z epicentra několik vteřin před výbuchem, nebyl nikdo zabit.
Na místo se dostavili jak primátor Prahy, tak ministr vnitra, ba i premiér. Tedy až po záchranářích, hasičích, policajtech, dopravácích, plynařích, reportérech a čumilech.

V damašské čtvrti Mazza vybuchla při projíždění konvoje syrského premiéra automobilová bomba. Zabit byl jeden člen ochranky, další byl těžce raněn. Lehce zraněné je u zpráv ze Sýrie zbytečno zmiňovat.
"Doktor Vaíl Halkí je v pořádku a nic se mu nestalo." (Státní syrská televize oznamuje premiérovu záchranu.)

"Neznámé osoby vystřelily dvě rakety na ruské dopravní letadlo, které se v té době nacházelo v syrském vzdušném prostoru." (Agentura Interfax.)
"Syrská strana nám nahlásila, že v pondělí ráno neznámé osoby vystřelily dvě rakety země-vzduch, které explodovaly v bezprostřední blízkosti od letadla patřícího ruské letecké společnosti. Posádce se včas podařilo uhnout s letadlem na stranu a zachránit život přibližně 200 cestujícím. “ (Ruský zdroj, nejmenovaný.)
Agentura MnZ: Airbus A-320 společnosti NordWind přepravoval neohrožené ruské turisty z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Kazaně. Útočníci si letadlo patrně spletli s jinými ruskými letadly, dopravujícími do Sýrie zbraně pro Asadův režim, o nichž agentura Interfax mlčí.

Při havárii civilního nákladního letounu Boeing 747-400 během startu z americké letecké základny Bagram na severovýchodě Afghánistánu zahynulo sedm lidí.
Žena Moby Dicka: "Třeba opomněli pilotům sdělit, že v Afghánistánu je strašně řídký vzduch."
Mrtvá Kočka: "A strašně rychlý rakety."

Donald Tusk (premiér, Polsko) odvolal z funkce Jaroslawa Gowina (ministr spravedlnosti, Polsko). Gowin se nedávno proslavil výroky o obchodování a experimenty s polskými embryi v Německu. A byl odvolán za – "nedostatek vnitrostranické kázně", nikoli za lhaní! Takže?

Ruský prezident-car Putin a Šinzó Abe (premiér, Japonsko) jednali v Moskvě o otázkách ekonomické spolupráce, o situaci v Asijsko-Pacifickém regionu a také o aktuálních ožehavých mezinárodních otázkách.
Obě strany konstatovaly, že absence mírové smlouvy mezi Ruskem a Japonskem je nenormální jev a vyjádřily odhodlání obnovit vyjednávací proces v této oblasti na základě vzájemně přijatelných podmínek.
"Sdílíme stejné ideály a já k němu cítím sympatie." (Šinzó Abe o svém důvěrném příteli V.V.)

Sympatie byly stvrzeny podepsáním memoranda o přátelské spolupráci při výměně informací finanční výzvědné služby v otázkách praní špinavých peněz a finančního terorismu mezi Federální službou pro finanční monitoring RF a Centrem pro finanční rozvědku Japonska při Národní komisi veřejné bezpečnosti.

A ještě něco pozitivního: Italští poslanci vyslovili důvěru vládě Enrica Letty. Země má po volbách, které proběhly 24. a 25. února, konečně vládu.

Úterý 30. dubna 2013

Karel Daňhel, hlavní svědek v kauze zpraseného nákupu nepotřebných a předražených letadel CASA, byl zproštěn žaloby ze zneužití nezletilé dívky. Kuriózní je, že sama údajně znásilněná se ještě před soudem policajtům přiznala, že si nařčení vymyslela. Ještě kurióznější je, že se státní zástupce na místě odvolal. Několik vysvětlení této kuriozičnosti:
1. Státní zástupce je zabejčilý vůl, který nechce přiznat svou chybu, a kvůli uražení své volské hrdosti obtěžuje české soudnictví dalším zbytečným soudním stáním.
2. Státní zástupce je úkolován tajnými službami, které jsou úkolovány osobami z politické mafie, která z onoho zpraseného obchodu profitovala. A je pouze bílým koněm v jejich službách.
Mrtvá Kočka: "Bílým volem."
3. Státní zástupce doufá, že si to korunní svědkyně ještě rozmyslí, protože teď lže, když říká, že tenkrát lhala.
Mrtvá Kočka: "Korunovaným."

Na závěr třídenní pracovní a přátelské návštěvy Karla Schwarzenberga (ministr zahraničí, ČR) proběhla v Úlánbátaru výstavní akce "Česko-mongolský den". Akce se rovněž zúčastnil Tsevelmaa Bayarsaikhan (ministr stavebnictví a urbanistiky, Stát Mongolsko), s nímž se ministr Schwarzenberg později setkal na jednání o konkrétních možnostech pro české firmy působící ve stavebnictví a vodohospodářství. Totéž se probíralo i při setkání s Luvsanvadan Boldem (ministr zahraničí, SM) a Dendevem Terbishdagvou (místopředseda vlády, SM). Ministra Schwarzenberga na cestě doprovázela i početná doprovodná podnikatelská mise, kterou organizovala za účastnický poplatek 29.500 Kč Hospodářská komora České republiky.
Mrtvá Kočka: "Na to nemusí být Karlík prezidentem!"

Korunní princ Willem-Alexander se po abdikaci své matky královny Beatrix stává nizozemským králem. Od roku 1890 v Nizozemském království vládly tři královny a jedna regentka.
Žena Moby Dicka: "Bez ohledu na pohlavní vyváženost."
Mezi hosty abdikace a následného korunovačního slibu byl i britský následník trůnu princ Charles s manželkou Camillou.
Mrtvá Kočka: "Karlík byl dost smutnej."
Smutnější byl papínek nové královny, populární princezny Máximy, Jorge Zorreguieta, i celá jeho rodina, jež nebyla k slavnosti přizvána. Jorge totiž býval ministrem zemědělství v argentinské vojenské juntě, která za své vlády (1976-82) povraždila 30.000 lidí.

Šinzó Abe (premiér, Japonsko) při své obchodní a přátelské návštěvě Ruska navštívil v Moskvě Botanickou zahradu Ruské akademie věd, kde zasadil sakuru, prošel se po ruské japonské zahradě a shlédl japonskou divadelní hru v podání ruských umělců. V ranní špičce bylo kvůli tomu uzavřelo několik klíčových dopravních tepen, což vedlo k zácpám a úplnému zastavení provozu na více než půl hodiny. Když se vracel, byly silnice uzavřeny podruhé.

"Neprokázalo se, že by se zavedením daně dosáhlo zlepšení veřejného zdraví, naopak to ubírá pracovní místa. (Alain Beaumont, Unie evropských nápojových asociací, generální tajemník.)
Dánsko od příštího roku ruší letos zavedenou limonádovou daň. Za litr sladkého svinstva (většinou na bázi kofeinu a kyseliny fluorovodíkové) si musejí Dánové připlácet asi 25 eurocentů, avšak jejich spotřeba se nesnížila. Totéž platí o pivní dani ve výši 25 %, která se pro příští rok snižuje na 15 %. Dánové nejsou blbí, a tak 57 % dánských domácností se jezdí zásobovat pivními limonádami do Německa.
"Doufám, že toto opatření přinese naší ekonomice mocnou vlnu růstu." (Bjarne Corydon, ministr financí, Dánsko.) Snad to nesníží lukrativitu českých hospod pro dánské nezletilce.
Žena Moby Dicka: "Nikoli jediný ministr, který se pyšní tím, že ruší hloupé daně, které sám zavedl."
Mrtvá Kočka: "Jen aby na Evropu nepadl stín jednotné limonádové daně!"

Dánská vláda už zrušila tukovou daň. Její zavedení nevedlo ke zdravějšímu životu, pouze se zvedly ceny potravin.

Vládní většina schválila v kyperském parlamentu (29:27) "záchranný plán", na jehož základě dostane země půjčku 10 mld. €. Připomeňme snahy ze strany EU a Triády, které si představovaly, že její návrhy platí automaticky bez nějakého zbytečného zdržování v nějakých zbytečných národních parlamentech. Původně zahraniční pomocníci požadovali "sestříhání" všech vkladů, tedy i těch pojištěných částí.

"Žádný katolík nemá právo útočit na pravou víru. Názory kněze Roberta Francisca Daniela jsou kacířské." (Diecéze v oblasti Bauru, Brazílie.) Otec Daniel žádal církev svatou, aby změnila svůj postoj vůči (homo)sexualitě. Načež byl římskokatolickou církví exkomunikován. Tolik k jihoamerickým Frantům.

Pákistánský soud rozhodl, že Parvíz Mušaraf (exprezident, Pákistán) již nikdy více nesmí vykonávat jakoukoli veřejnou funkci ve federativní Islámské republice Pákistán. Parvíz se hodlá odvolat až k Nejvyššímu soudu. Zatím sedí od pátku ve vazbě v souvislosti s vraždou bývalé premiérky Bénazír Bhuttové. Tam ho "řeší" protiteroristický soud, který prodloužil vazbu do 14. května. Volby jsou jedenáctého…

Evo Morales (Bolivijský mnohonárodnostní stát, prezident) se může ucházet o prezidentský flek i potřetí, tedy až v roce 2014 udeří jeho volba. Ústava umožňuje prezidentům sice jen 2 za sebou následující volební období, ale to platí až od roku 2009, takže první Morálesovo prezidentování od roku 2005 se nebude počítat. Opozice považuje rozhodnutí BÚS za "nepřijatelné".

Středa 1. května 2013, Svátek práce

Různé strany a různé spolky slaví různě dnešní slavný den na různých místech. Alespoň na jednom místě se shodly dvě zcela rozdílné politické strany. Již tradičně patřila Křižíkova fontána dopoledne KSČM + odpoledne ČSSD.
Mrtvá Kočka: "Ranní obecenstvo zůstalo na fleku i odpoledne."
Alespoň některé. Ten devadesátiletý čilý důchodce ne:
"Komunisté mají na vládní angažmá kvalifikaci, záleží ale na postoji ČSSD. Preferoval bych tichou podporu než přímou účast. Nečasova vláda už dávno měla odejít." (Miloš Jakeš, exgenerální extajemník KSČ.)
"Mír, práce a sociální jistoty! Jak mají obyčejní žít? To Nečasovu vlásu nezajímá." (Marta Semelová, poslankyně KSČM, pražská zastupitelka, moderátorka podujatia a obránkyně světlé památky Klementa Gottwalda, zuřivá stalinistka.)
"Jsem spíše nespokojený důchodce, mám problém s důchodem 10 250 korun vyjít. Jsem i zadlužený u přátel." (Jan Kavan, neformální poradce prezidenta Mlhoše Zemana, sociální případ.) "Slavím Svátek práce, který tu byl dávno před komunisty."
Mrtvá Kočka: "Ale s komunisty."
Ubohý důchod má Honzík pouze za pouhých 16 let práce, kdy se vrátil z emigrace. A málem ho ani nedostal. Ta práce byla náročná:
Šest let poslancování, čtyři roky senátorování, čtyři roky zahraničního ministrování, tři roky vládního místopředsedování, rok předsedování Valnému shromáždění OSN…
Žena Moby Dicka: "To sis nemohl našetřit, trumbero?"
Medián českých důchodů činí 10.657. Polovička důchodců ho má nižší. Ale ti, kdo pracovali v zahraničí, mohou přece ještě dostat důchod ze zahraničí, ne?
Mrtvá Kočka: "I ti, kdo spolupracovali."
Žena Moby Dicka: "Ale ta spolupráce s StB nebyla vědomá!"
Mrtvá Kočka: "Avšak ta spolupráce s Hamásem vědomá byla."

V dnešní slavný den před 60 lety zahájila pravidelné, i když experimentální, vysílání Československá televize. V úvodu přednesl František Filipovský scénku z Moliérova Lakomce, ve které nenažraný lichvář pláče, že přišel o své peníze. "Ó peníze, peníze, kde jsou mé peníze?" Na tuto scénku si jistě s radostí vzpomněl československý pracující lid právě o měsíc později, když byla provedena měnová reforma.
Žena Moby Dicka: "Eurozóna si ještě nevšimla, že už má po měnové reformě."

V dnešní slavný den navštívil soudruh generální tajemník Arabské socialistické strany BAAS, předseda Národní pokrokové fronty a vrchní velitel prezident Bašír Asad elektrárnu v centru Damašku, aby prostě pohovořil s jejími dělníky a řediteli o jejich náročné práci pro blaho veškerého lidu Sýrie.

"Nebudou nám chybět žádné instituce velvyslanectví Spojených států amerických, které jsou používány na konspiraci proti bolívijskému lidu a speciálně proti národní vládě. USAID odchází z Bolívie.“ (Evo Morales, Bolivijský mnohonárodnostní stát, věčný nesesaditelný prezident bolívijského mnoholidu, oznamuje vyhnání Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj.) Evo obvinil USAID z "vměšování se do vnitřních záležitostí Bolívie a z příprav konspirací proti vládě".
Agentura MnZ to dává do přímé souvislosti se snahou USA zarazit či omezit produkci drog v Jižní Americe, které se pak dovážejí do Spojených států. Evo už r. 2008 vyhostil ze země velvyslance Spojených států amerických Philipa Goldberga – společně se členy Protinarkotické agentury USA.
Pan indiánský prezident je pravý rudokožec: Především tedy vede bolivijskou socialistickou stranu Movimiento al Socialismo (MAS) – a pak také hnutí za práva pěstitelů koky…

Cui Tiankai (čínský velvyslanec v USA) se vyjádřil k projevu Chucka Hagela (ministr obrany, USA), jenž se 29. dubna setkal s Itsunorim Onoderou (ministr národní sebeobrany, Japonsko). Chuck tam pravil:
"Smlouva o vzájemné spolupráci a bezpečnosti mezi Spojenými státy a Japonskem se vztahuje i na Špičaté ostrovy. USA se staví naprosto odmítavě proti jakékoliv jednostranné donucovací akci poškozující japonskou správu Špičatých ostrovů." Tuto informaci sdělil čínské straně během své nedávné návštěvy Číny generál Martin Dempsey (náčelník amerického sboru náčelníků štábů).
Cui Tiankai upozornil, že část projevu, týkající se Špičatých ostrovů neodpovídá faktům. "Čína a pan Dempsey si vyměnili mnoho názorů na různá témata, jasně byla objasněna čínská pozice a názory, věříme, že vláda USA bude informována o těchto jednáních."
Co se Špičáků tejče, byl problém "jasně a jednoznačně vyprovokován japonskou stranou". Projev amerického ministra obrany Hagela "neodpovídal pravdivým faktům". Původcem jednostranných a nátlakových akcí je Japonsko, ne Čína. Fakta jsou zřejmá.
Mrtvá Kočka: "Takhle, Cui: Hagel neříkal, kdo co vyprovokoval, nebo jaká jsou fakta. Pravil, že tyto ostrovy pomůže Japonsku Amerika bránit!"

Čtvrtek 2. května 2013

Česká vláda hodlá snížit byrokracii, kterou jsou drceni živnostníci, podnikatelé, OSVČ a firmy. Součástí protibyrokratického balíčku je i zrušení buzerace – kterou zavedla tato vláda.

Česká vláda (ODS + LIDEM) doporučila ministryni sociálních karet Ludmile Müllerové (TOP 09), aby začala pracovat na jejich zrušení.
"Beru to na vědomí." (Reakce paní LM.)
Několik opakujících se vyjádření premiéra Petra Nečase zatím paní ministryně na vědomí nevzala.
Mrtvá Kočka: "Má jiného šéfa."

"Amnestii si ušilo na míru ministerstvo spravedlnosti. Je zřejmé, že sledovalo dva cíle: ulevit přeplněným věznicím a zbavit justici starých případů, které ji léta zatěžují." (Pavel Hasenkopf, exprávník kanceláře exprezidenta republiky, pro Hospodské noviny.) Hasenkopf sice připravil první verzi amnestie, ale: "Když jsem viděl finální text, vůbec se mi nelíbil." Hasenkopf tak reaguje na informaci kancléře Vladimíra Mynáře, který ho označil za jednoho ze tří autorů novoroční amnestie.
"Na amnestii prezidenta republiky se nepodílel žádný náš zaměstnanec, ani jsme v této věci neobjednávali žádné externí služby." (Robert Schuster, ministerstvo spravedlnosti, mluvčí.)
"Amnestie vznikala na poradách u pana prezidenta v jeho pracovně. Každé rozhodnutí. Vysvětluji to už od prvního dne, ale nikdo to nechce slyšet." (Petr Hájek, exvicekancléř exprezidenta.)
"Je to nesmysl." (Ladislav Jakl, exředitel politického odboru prezidentské kanceláře.)
Klaus: Mlčí.
Jinak Hasenkopfovo prohlášení popřeli úplně všichni.
"Komu to prospělo? Věznicím. Ušetřily miliardu, kterou jim sebral Kalousek." (Žena Moby Dicka.)
"Takže Pavlík má pravdu!" (Mrtvá Kočka.)
"V případě potřeby to mohu doložit." (Pavel Hasenkopf.) Ony ty wordovské dokumenty totiž v sobě uchovávají elektronickou stopu, kdo a co s nimi dělal. Když ji včas a řádně nevymažete.

"Kauz, v nichž policisté útvaru postupovali mimo zákonný dozor státního zástupce, byly desítky." (Lenka Bradáčová, státní zástupkyně, vrchní, k práci protikorupční policie.) Problém byl hlavně v tom, že jeden policista měl na starosti několik případů – a přitom bylo potřeba desítky policistů na jeden případ! Třeba na takový, jako byla "mediálně známá kauza kolem společnosti Amun.re". Tohle vyšetřování bylo po dvou měsících – založeno.

Bratislava hostí jednání Evropské centrální banky. ECB zde projednává snížení repo sazby o čtvrt procenta, tedy z 0,75 % na 0,5 %. Což nepomohlo Česku, a nepomůže to zřejmě ani Evropě. Super Mario Draghi (ECB, guvernér) by chtěl snížit úrokové míry z depozit komerčních bank u banky centrální. Tento úrok aktuálně páčí 0 %, tedy se zde navrhují záporné úroky. Čili pokuta za spoření. Utrácejte, Evropané! Utrácejte více! Utrácejte i to, co nemáte!
Žena Moby Dicka: "To je přesně ta politika, která nás dostala tam, kde jsme."
Mrtvá Kočka: "Do téhle… Už je deset večer?"

Juan Carlos Pinzón (ministr obrany, Kolumbie) dlí v Pentagonu na krátké pracovní návštěvě. Setkal se zde s Chuckem Hagelem (ministr obrany, USA), aby společně prodiskutovali otázky bezpečnosti a spolupráce mezi oběma zeměmi. Ministr Hagel ocenil pokroky, k nimž Kolumbie dospěla při vyjednáváních s disidentskými Revolučními ozbrojenými sílami Kolumbie (FARC). Ministři probrali možnosti budoucí spolupráce mezi armádami Spojených států amerických a Kolumbie v projektech regionální obrany.
Mrtvá Kočka: "Proti kolumbijským narkorevolucionářům a jejich venezuelským dealerům."

Světová meteorologická organizace je znepokojena. Vloni roztál v Arktidě rekordní objem ledu. Dle zprávy o stavu klimatu byl rok 2012 "jedním z vůbec nejteplejších let od začátku registrace údajů v roce 1850".
Poznamenejme, že v roce 1850 byla měřena teplota na 40 % glóbu – na asi 170 meteorologických stanicích. Poznamenejme, že současné oteplování přichází po několikaletém ochlazování. Ale pořád to není nic proti středověku…
Mrtvá Kočka: "Říkáš, že nastává středověk? To by leccos vysvětlovalo."

Lidový soud vynesl rozsudek za zločiny proti lidově demokratické republice. Po roční vazbě se přiznal Kenneth Bae (americký Korejec, neohrožený turista), že spáchal nepřátelské zločiny směřující ke svržení KLDR. Podle spolupachatelů amerického agenta, kterým se podařilo včas uprchnout, není Kenneth turista, ale misionář, který v Severní Koreji pomáhal sirotkům. Třeba aby nechípli hlady.
Mrtvá Kočka: "A to je to rozvracení komunismu, Kavane hladovej."

Pátek 3. května 2013, Světový den svobody tisku

Gordon Bajnai (expremiér, Maďarsko, předseda strany Együtt 2014) přibyl na pracovní a bratrskou návštěvu do Bratislavy, kdež se setkal s Robertem Ficem (premiér, Slovensko) a rovněž se sešel s politiky slovenské strany Most-Híd. Na programu měl také debatu v Dunajské Stredě, kam ale musel odjet vypůjčeným autem, neb jeho Škodu Superb ukradli nějací zloději.

"Policie může na základě stávajících právních předpisů zastavit mezinárodní organizované skupiny Romů, Bulharů nebo Francouzů, protože ze zkušenosti víme, že tito lidé narušují veřejný pořádek, a je také dokázáno, že mnozí z nich jsou zapojení do trestné činnosti." (Per Sandberg, předseda právního výboru norského parlamentu, poslanec za Stranu pokroku.)
Mrtvá Kočka: "Neplete si pan poslanec světové strany?"
Žena Moby Dicka: "Ne – ty Bulhary a potom ještě pro sichr Francouze přidal, aby nebyl za rasistu."
Mrtvá Kočka: "Ať příště zkusí říci »nepřízpusobiví imigranti«"

Nepřizpůsobivý majitel domu v ostravské Přednádražní ulici č. 8, který v pondělí podepsal nájemní smlouvy se čtrnácti rodinami přizpůsobivých Romů, jim dal dnes výpověď. Prý mají podepsané smlouvy roztrhat a hodit do koše. V 17:00 už musí být pryč, protože jinak "na ně pošle policii". Zvláštní právní (ne)vědomí! Zdá se, že se tito jeho klienti měli stát pákou proti ostravskému stavebnímu úřadu.
Žena Moby Dicka: "Jaképak nevědomí! Ty smlouvy nejsou legální – a je to důkaz proti majiteli…"

"Žiju tady 50 let. Když se likviduje dům, a je tam pes, tak se dá do útulku. Kam máme jít my. My jsme – stromy?" (Jeden z místních nešťastných Cikánů.)
Hlas lidu: "Do Norska s vámi!"

Policisté a hasiči pátrají po dvou mužích a šestiletém dítěti, kteří se ztratili na klidném desetikilometrovém úseku na řece Moravě. Zde na řece mezi Strážnicí a Rohatcem není žádný jez. Na vodu se neohrožení vodáci vydali v slavný 1. máj, dodnes jsou nezvěstní. Mobily pohřešovaných "nejsou kontaktní". Stačí malá legrace na lodičce – a mobily jsou v bahně na dně řeky. A nejen mobily…
Pravá vodácká sezóna začíná. Berte si, děti, záchranné vesty!!!

"V ÚSTRu dosud vládla taková míra svobody, jaká je ve státních institucích nepochopitelná. Nedovedu si představit, že by někde jinde bylo možné, aby zaměstnanci kritizovali vedení ústavu na tiskové konferenci, kterou si svévolně svolají pracovníci v pracovní době." (Pavla Foglová, instalovaná zastupující říšská ředitelka na dnešní tiskové konferenci.) "Pokud něco poškozuje dobré jméno ústavu, jsou to akce jako nepovolená tisková konference. Je mi líto, že mediální kampaň, která se kolem Ústavu vede je označována za kritiku prací lidí v ústavu, tak to nesmí být."
Předcházející ředitel Daniel Herman zadlužil ústav tím, že v lednu vyplatil odměny za rok 2013 ve výši 900 tisíc korun, aniž by na to byly peníze. Z toho sedmička vybraných jedinců obdržela 400.000. Nové vedení ÚSTR proto "zvažuje" na Hermana trestní oznámení.
Žena Moby Dicka: "Myslíte kvůli těm odměnám za rok 2012?"
Pavla Foglová: Je to jeden kostlivec ve skříni, ale "nevím, kolik kostlivců ze skříně ještě vypadne".
Dále došlo ke zvýšení platů o 52 tisíc měsíčně, a to pro 29 lidí celkem.
Žena Moby Dicka: "Průměrně o 1793 Kč hrubého. To se tak někdy k lednu stává, po pěti letech."
Mrtvá Kočka: "Mimochodem – kolik dostává v nově zřízené funkci nový tiskový mluvčí?"

Pavla Foglová: "Ale on je potřeba, protože od té doby, co jsem nastoupila musím neustále zvedat nějaké telefony a odpovídat na nějaké dotazy."

Mobyho poznámka: Staří zaměstnanci ještě pracují a ještě dostanou odstupné. Zato byli přijati noví, se kterými se v plánu nepočítalo. Paní zastupující Foglová řekla, že se pokusí najít "rezervy v provozních nákladech".

Byli jsme uklidněni novou ředitelkou ABS Ptáčníkovou, že archivy zůstávají přístupny. K tomu poznámka bývalého ředitele Rady ústavu Michaela Krause: Archivy musejí zůstat přístupny. Je to dáno zákonem, nikoli libovůli vedení ÚSTR!
Mrtvá Kočka: "Dokud noví zákonodárci nezmění zákon."

Zastupující ředitelka se nebojí "smrště výpovědí, ale smrště kostlivců".

Někteří zaměstnanci měli dle Foglové poloviční úvazek pro práci z domova a na plný úvazek pracovali jinde. Pro ně to bylo "dobré trafikové místo". Takoví zaměstnanec celý týden do práce nepřijde, jen někdy telefonicky konzultuje. "Za to dostává plat, za který běžní historikové pracují osm hodin denně."

A co více – "běžný historik" nestráví 92 dní v roce na zahraničních cestách! Neřeklo se ovšem, jestli se nejmenovaný dotyčný jel někam flákat, anebo třeba neměl výjezd do zahraničních archivů nebo netrávil čas na školení. ÚSTR totiž zatím spolupracoval s celým světem – od Ameriky po Polsko.

Žena Moby Dicka: "No teď postačí spolupracovat – s »Masarykovou demokratickou akademií«, neomarxistickou filiálkou ČSSD."
Mrtvá Kočka: "A KSČ."

Dívejte se děti. Tak nějak probíhala v roce 1969 a dál tzv. "normalizace": Pomluvy, lži, dehonestace – a rozdmýchávání závisti třeba u "běžných historiků".

Sobota 4. května 2013

260.000 lidí zemřelo v Somálsku za hladomoru 2010-12, jejich věkový medián činil 5 let. (130.000 bylo dětí, mladších pěti let.) Pokud by se do země dostala pomoc hned, jak začaly problémy, mohl být počet obětí značně nižší. V roce 1992 zemřelo hlady "jen" 220.000 lidí.
Mrtvá Kočka: "Z tohoto hlediska jde v Evropě zatím vo hovno."
Žena Moby Dicka: "Zatím. Ale Somálsko se blíží!"

**************************
Podněty, připomínky, upřesnění, protesty a jiné výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Pokud projevíte potřebu deníček komentovat, a jste registrovaní na Lidovky.cz, můžete tak učinit zde na Neviditelném psu.

Předem dík! >>:)) Moby Dick