pátek 21. června 2013

MOBY DICK: Bytostní demokraté

Konec Petra Nečase, progresivní konzervativci, jaderný drift, dar-nedar, korupční trafiky a ohrožení demokracie
************************************

Sobota 15. června
71. výročí vyhlazení obce Lidice

Pietního aktu v Lidicích se účastnil i prezident republiky Miloš Zeman.

Po politicích se i většina nezávislých mudrlantů diví, že se policie a státní zástupci utrhli ze řetězu, když stíhají zažitou politickou praxi, podle které se rozdávají koryta za plnění stranické kázně.

Mrtvá Kočka: "Soudruzi stále ještě nepochopili rozdíl mezi státem a stranou."
Žena Moby Dicka: "A mezi svým a obecným."
Zběsilá policie přesvědčila soudce, a ti zavazbili většinu podezřelých činovníků. Krom generála Kovandy, který se přiznal.
Hlasy v médiích: "Čestný to muž!"
Žena Moby Dicka: "Přiznal se ke zločinu zneužití vojenské výzvědné služby, ne? Tedy je to zločinec."
Hlasy v médiích: "Pravý to voják, vědomý si své povinnosti!"
Žena Moby Dicka: "Čestný to voják by už sám odstoupil z vedení tajné služby."
Mrtvá Kočka: "Když se už rovnou nezastřelil…"

Do Istanbulu nakráčelo 1.000 lidových milicionářů, pardon, policajtů, z odlehlých tureckých provincií. Recep Tayyip Erdogan (premiér, Turecko) slíbil sice demonstrantům, že je vyžene až v neděli, ale protože se to šiklo, zakročili policajti už dnes. Lid se naštval a v noci už bylo v ulicích desetitisíce lidí, z nichž někteří čilejší stavěli barikády a zapalovali policejní bagry. Došlo k použití mírných donucovacích prostředků (slzný plyn a vodní děla). Bylo zatčeno asi 500 lidí. Park Gezi byl vyklizen i s přilehlým okolím. Slzák se pak rozléhal na kilometry daleko.
"Věřím, že na to vše můžeme zapomenout jako na nějaký zlý sen." (Hüseyin Çelik, místopředseda turecké vlády, druhý muž vládnoucí Strany (islámské) spravedlnosti a (tureckého) rozvoje.)
No, politici by jistě chtěli zapomenout. Aby jim to šlo lépe, připravuje turecká vláda zásah armády.

Američané jsou na jednání "otevření", ale nejdříve chtějí "vidět činy". Taková je odpověď na velkomyslnou nabídku KLDR k rozhovorům na "vysoké úrovni", které by měly zmírnit napětí a dosáhnout míru a bezpečnosti na Korejském poloostrově.
Mrtvá Kočka: "A dalších dodávek luxusních vozů, drahého chlastu, Playboye a další nezbytné humanitární pomoci hladovému revolučnímu lidu Severní Koreje."

Už v prvním kole íránských prezidentských voleb zvítězil ten nejprogresivnější konzervativec ze všech pěti kandidátů, duchovní Hasan Rouhání, "umírněný klerik". K volbám přišlo 72 % voličů a Rouhání získal  50,68 % hlasů. Druhé kolo se tedy konat nebude.
"Moudrost a umírněnost zvítězily nad extremismem a záští." Ano, to je Rouhání. Slibuje "učinit přítrž" policejní atmosféře ve veřejném životě. Morální policie, která buzeruje lidi na ulici kontrolami účesů, make-upu a oblečení "by se měla" stáhnout.
Žena Moby Dicka: "Trochu problém je, že morální policii řídí konzervativní extremističtí duchovní."
Stejně tak "by měli být" propuštěni političtí vězni a zrušena cenzura. A rovněž obnoveny rozhovory se Západem o íránském jaderném programu, ve kterých Rouhání dřív působil jako vyjednavač. Dnes říká, že je třeba "projevit větší otevřenost v íránském jaderném programu". Avšak země se "nevzdá obohacování uranu".
Žena Moby Dicka: "To je, panečku, pokrok!"
Mrtvá Kočka: "Spíše drift…"

Rouhání kandidoval jako člen politického subjektu "Uskupení bojujících duchovních" (dříve "Islámská republikánská strana"). Inu, reformista.
Žena Moby Dicka: "Jako Jan Hus?"
Mrtvá Kočka: "To uvidíme, až jestli ho upálí."

"Rozhodli jsme se dnes zcela přerušit vztahy se Sýrií a se současným syrským režimem. Stavíme se proti Hizballáhu při jeho agresi vůči syrskému lidu. Hizballáh musí opustit Sýrii – to jsou vážně míněná slova. Neexistuje žádný prostor nebo místo pro Hizballáh v Sýrii." (Mohamed Mursí, prezident, Egypt, na setkání se svými fanoušky a sunnitskými duchovními na káhirském fotbalovém stadionu.) Pan prezident rovněž vyzval světové mocnosti, aby "neváhaly" se zavedením bezletové zóny nad Sýrií. Egyptský chargé d'affaires jest ze Sýrie definitivně odvolán.
Žena Moby Dicka: "Jordánský Hizballáh v Sýriii Egypťany opravdu naštval."
Sýrie obvinila Egypt z "nezodpovědnosti".

Jordánsko, v jehož vládě je "politická sekce" Hizballáhu, je v případě "eskalace občanské války v Sýrii" (za účasti "vojenské sekce" Hizzballáhu) "připraveno se bránit".
Mrtvá Kočka: "Na svém území před Hizballáhem."

Kosmický prostor: Nákladní loď ATV-4 Albert Einstein (ESA) zadokovala u ISS, kam dopravila 7 tun zásob.

Neděle 16. června 2013

Všechny české řeky se už uklidnily. I v Ústí u Labe byl zrušen první povodňový stupeň.

Martin Kuba (ODS, první místopředseda a ministr průmyslu&obchodu) je prý "připraven" nahradit předsedu strany Petra Nečase – pokud ho k tomu ODS "vyzve".
Mrtvá Kočka: "Vždy připraven!"
Žena Moby Dicka: "Už od doby, kdy se stal místopředsedou."

Uklidněný Petr Nečas oznamuje rezignaci na místo předsedy strany i premiéra. Už ji má napsanou, zejtra s ní půjde za prezidentem.

Je nutné uspořádat nové parlamentní volby. Rozhodl o tom kuvajtský Nejvyšší soud, když zrušil výsledky těch prosincových, které bojkotovala opozice. Aby ale nové volby dopadly sichr tak, jak je potřeba k udržení demokratické moci v prackách vládnoucího klanu Sabahů, byl zároveň patřičně změněn volební zákon.
Žena Moby Dicka: "Aby se Sabahové nažrali a demokracie zůstala celá."
Mrtvá Kočka: "Klanová demokracie."

Masivní blackout postihl po zemětřesení 6. stupně Mexico City.

Blackout veřejnoprávního řeckého rozhlasu a televize ERT v minulém týdnu byl způsoben rozhodnutím vlády, vlastně jejího premiéra, jak to tak vypadá. Krom stávky médií se totiž ozvaly i rozhořčené koaliční partaje. Toto uzavření stanic bylo "součástí reformních závazků" Řecka, jak pravil Antonis Samaras, řecký premiér a zarputilý konzervativec. Ušetřily se tak platy 2.700 státně veřejnoprávních zaměstnanců. Pochyby vzbuzuje, že tato reforma proběhla tak revolučně – z hodiny na hodinu.
Mrtvá Kočka: "Někdo ho tam asi naštval."

Evropská vysílací unie (EBU) se už ozvala: Evropská dohoda z roku 2007 (Amsterdamský protokol) i prohlášení Evropského parlamentu z r. 2011 uznávají veřejnoprávní vysílací organizace jako "zásadní součást demokratické společnosti" a podporují existenci komerčního a veřejnoprávního vysílání (duální systém). Přerušení veřejnoprávního vysílání může ohrozit základní lidská práva na svobodu a právo na informace.

Odpoledne se konzerva Antonis Samaras (Nová demokracie) setkal na pracovní a přátelské schůzce s koaličními partnery. Evangelos Venizelos (socialista z PASOK) i Fotis Kuvelis (komunista z Demokratické levice DIMAR) požadovali "okamžité a plné" obnovení provozu ERT.
Večer rozhodl řecký Nejvyšší správní soud, na který se obrátily odbory, že ERT může vysílat do doby, než bude případ "definitivně vyřešen". Než se vypne, musí se najít nějaký vysílatel, který převezme veřejnoprávní povinnosti ERT, teprve pak může být její vysílání zastaveno.

"Tyto dlouhé přenosy mají jistě finanční důvod, a ten bude odhalen. Mezinárodní stanice jako BBC a CNN nikdy nevysílají bez reklam. Někdo to celé tedy musí financovat." (Egemen Bagis, neotřesitelný logik a ministr pro vstup do EU, Turecko).
Žena Moby Dicka: "Ale ano, CNN má v podobných přenosech jistou tradici."
Mrtvá Kočka: "Vysílá tak při každé revoluci a válce."

Ve vyklizeném Istanbulu se odpoledne konala demonstrace vládní strany na podporu vládní strany a premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

Vešlo ve známost, že duchovní vůdcové Íránu ještě před prezidentskými volbami rozhodli o vyslání 4.000 příslušníků Sboru strážců islámské revoluce do Sýrie. Mají pomoci soudruhovi Bašárovi Asadovi. Jde prý pouze o první kontingent.
Žena Moby Dicka: "Teď se uvidí, jestli budou v Teheránu vládnout konzervativní duchovní nebo pokrokový prezident."
Mrtvá Kočka: "Konzervativní duchovní s požehnáním pokrokového klerika."

Ze sportu: Majitel amerického fotbalového klubu New England Patriots Robert Kraft si vzpomněl, že mu jistý prezident v roce 2005 ukradl diamantový prsten s nominální cenou $25.000, přičemž šlo o prsten pro vítěze Super Bowlu. Tehdy Patriots vyhrálo svůj třetí Super Bowl za dobu Kraftova vlastnictví. Incident se odehrál během obchodní cesty do Petrohradu. Kraft byl členem delegace, a neuváženě se prstenem panu prezidentovi pochlubil:
"Vytáhl jsem prsten a ukázal mu ho. On si ho navlékl a řekl: »Mohl bych s tím prstenem někoho zabít«... pak si ho dal do kapsy, obklopili ho tři muži z KGB a odešli." Postěžoval si Robert listu New York Post na večírku v Carnegie Hall.
Podle agentury Muška na Zdi se předmětný předmět nachází v depozitáři kremelské knihovny.

Pondělí 17. června 2013

Premiér Petr Nečas navštívil dopoledne prezidenta republiky Miloše Zemana na zámku v Lánech. Šlo o čistě soukromou návštěvu. Po níž nazval pan odcházející premiér pana poměrně ještě nového pana prezidenta republiky "bytostným demokratem".

Prezident republiky Miloš Zeman pak odpoledne na pražském Hradě  podle čl. 62 písm. a) ústavního zákona České národní rady č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, přijal z rukou Petra Nečase demisi předsedy vlády. Čímž padla i vláda, která do jmenování nového premiéra bude vládnout v demisi. Sociální demokraté již nepotřebují vyjádřit nedůvěru vládě, ale shánějí podpisy do počtu 120, aby se mohla samorozpustit a vypustit Sněmovna a vypukly předčasné volby. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka předem odmítl spekulace, že by mohl stanout (jako vítěz minulých voleb) v čele nové vlády i bez voleb.
Žena Moby Dicka: "Protože chce stanout v čele vlády po volbách."

Exprezident Václav Klaus ubezpečil lid, politiky i novináře že se už opravdu, ale opravdu, nechce stát znovu premiérem.

Zastupující vůdce ODS Martin Kuba ubezpečil všechny, že se opravdu, ale opravdu, premiérem stát chce.

Ministr obrany Vlastimil Picek zprostil výkonu služby  ředitele Vojenského zpravodajství Milana Kovandu – dočasně.

"Pokud (Kraft) tvrdí, že se jednalo o krádež pod nátlakem, měl by si zajít k psychologovi." (Dmitrij Peskov, carský mluvčí, který při oné akci stál přímo za Vladimirem Vladimirovičem, a všechno dobře viděl. A možná i dobře poradil.) Prsten byl "obyčejný dárek". Ale, jestli je to pro Roberta opravdu "problém", je pan prezident "připraven" poslat mu jiný ve stejné ceně.
Žena Moby Dicka: "Jiný, který obdržel v medvědí lize, za zastřelení největšího zvířete."
Mrtvá Kočka:"Ano, to bylo vyjádření skutečně velkého hovada."

Přitom ten prsten mají, že? A je na něm vyryto Kraftovo jméno!
Mrtvá Kočka:"Lepší, než kdyby tam s tím jménem měli jeho skalp."

Je to vlastně takový dar-nedar…

Kraftův "skalp" přitom visí přímo v Bílém domě. Po té krádeži si stěžoval, avšak američtí vládní úředníci (v době prezidentování George Bushe mladšího) jej "naléhavě vyzvali", aby "v zájmu zachování dobrých americko-ruských vztahů" potvrdil ruskou verzi. Tedy, že to byl "dar". Což učinil. Avšak později si to rozmyslel. Po další stížnosti směrem k administrativě JB jun. dostal další odpověď, že  bylo vhodné, kdyby to dál bylo "vnímáno jako dar".
Mrtvá Kočka: "Někomu během návštěvy ukradnou prsten s diamantem…"
Žena Moby Dicka: "…a někomu jadernou elektrárnu."

"Budeme sledovat naše zájmy na cestě rozvoje národní ekonomiky, obnovovat konstruktivní součinnost se světem a provádět mírný kurz." (Hasan Rouhání, pokrokový klerik, čerstvý prezident Íránu na své první tiskové konferenci.)
Žena Moby Dicka: "Što éto takóje »konstruktivní součinnost« a »mírný kurz«?"
"Zatímco jsme v Teheránu jednali s Evropany a vytvořili si tak klidné prostředí, v Isfahánu jsme ve stejné době vybudovali nové jaderné zařízení." (Hasan Rouhání, 2004.)

Mezinárodní sankce proti Íránu jsou "nespravedlivé" a "neopodstatnělé". Pan íránský prezident vyjádřil naději, že "všechny země využijí nové příležitosti k navázání přátelských vztahů“. Hned po volbách slíbilo nadšené Rusko, že nyní s Íránem ještě více "utuží" své (už tak dost tuhé) vztahy.
Žena Moby Dicka: "Što éto takóje »utužení vztahů«?"
Mrtvá Kočka: "Po dodávkách jaderných elektráren dodávky zbraní.

V Turecku se stal módním klidný protest vestoje. Začal to v osm večer na istanbulském náměstí Taksim turecký umělec Erdem Gündüz. Stoupl si doprostřed náměstí a stojí, mlčí a hledí nehnutě před sebe. Tento jeho "postoj" zatím turecká policie toleruje.
Žena Moby Dicka: "Jen do doby, kdy bude na náměstích stát v klidu sto tisíc Turků Jak to říkal Kapek v listopadu 1989?"
Mrtvá Kočka: "Jestli je na Václaváku sto tisíc lidí, tak to jsme v prdeli i s Lidovejma milicema."

Na greenu golfového hřiště u městečka Lough Erne (Severní Irsko) přistávají vrtulníky s papaláši zemí G8. Protiglobalizační aktivisté nemají tolik vrtulníků, proto je v této odlehlé krajině strašně málo demonstrantů. David Cameron (premiér, Velká Británie) jako hostitel nadnesl téma daňových rájů. Bude třeba "udělat si pořádek ve vlastním domě" (jak pravil Paul Collier, Cameronův poradce). Jsou míněny zámořská a lamanšská území Velké Británie (jak už dříve upozorňoval Moby Dick).

Byl spuštěn superpočítač "dvakrát rychlejší" než dosavadní rekordman, jímž byl americký Titan. Ten nový se jmenuje Tchien-che 2, pracuje ve městě Čchang-ša a vyvinula ho Národní univerzita obranné techniky v Číně.

Úterý 18. června 2013
V Česku vypukly tropy. Krnovem se prohnalo tornádo.

Prezident republiky Miloš Zeman převzal na Pražském hradě od zástupců společnosti Škoda Auto a.s. nový vůz.
Upřesnění zprávy tiskové kanceláře Hradu přináší MnZ: Jde typ Superb Laurin & Klement v černé barvě, benzinový šestiválec 3,6 FS (191 kW) – a jsou celkem tři.

"Nerozumím tomu, proč ti, kteří měli dle policie úplatek přijmout, dosud nebyli obviněni." (Lukáš Trojan, obhájce rebela Marka Šnajdra.)
Žena Moby Dicka: "Protože mají imunitu. A premiéra nevydá ani opozice."
Mrtvá Kočka: "Která chce mít svého premiéra."

"Někomu nemusí politická dohoda vonět, ale nelibé jednání neznamená, že je v rozporu se zákonem. Nikoho ani nenapadlo, že by to mohlo být posuzováno jako trestný čin." (Petr Nečas, expremiér a expředseda ODS, je v kauze své milující vrchní sekretářky zatím vyslýchán jako svědek.)
Žena Moby Dicka: "Dříve, než se, Petře, znovu přiznáte ke korupci, přečtěte si, co je politická trafika a co kriminální čin."

Lídři různých stran se rozhořčují, společně s převážnou částí mediální fronty. Policie prý nemá co zasahovat do "politické praxe" a "zavedených postupů".
Mrtvá Kočka: "Do korupční praxe a zavedených sviňáren."
Žena Moby Dicka: "Jestli to rozhořčení novinářů nevyplývá spíše – z rozhořčení zlobbistů a baronů, vlastnících český tisk."

Ukazuje se, že zastupujícího předsedu strany ODS pana Martina Kubu nechce vidět na pozici premiéra ani opozice, ani pozice.

"Vládní výbor pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích" navrhl, jak protlačit ženy do vedoucích funkcí: Počet žen "v politice" a firmách se státní účastí se každý rok navýší o +1 kus, až do té doby, dokud jejich podíl nedosáhne 40 %. Tam, kde je zase více žen, by totéž mělo platit pro muže.

My máme takový vládní výbor? A ten platíme?? A budeme poslouchat???

Pouhé desítky milionů Kč činí škody, které napáchal ve své funkci jistý náměstek generálního ředitele jisté letecké společnosti: Zařídil pro firmu své manželky a matky veliké množství velice levných charterových letů do Turecka. Takže to zůstalo v rodině. Ruská policie však přesto Andreje Kalmykova, který tím prý poškodil státní Aeroflot, za tento zavedený postup zatkla.

Ve dvě hodiny ráno místního času má "stojící muž" Gündüz asi 300 kolegů.
"Jestliže tento protest nebude narušovat veřejný pořádek, nebo obecně ovlivňovat život, nezasáhneme" (Muammer Güler, ministr vnitra.)
Kapku poučená policie zadržela jen asi deset lidí.
Mrtvá Kočka: "Asi se přespříliš mračili."
Sám Gündüz byl podroben pouze "krátkému výslechu", po němž mohl – odejít. Zlo Twitteru způsobilo, že ho teď po celé zemi v uměleckém protestním stání následují další stovky lidí.
Jinak zatýká turecká police lidi i jinde než na demoškách – v bytech, redakcích listu Atilim a nezávislé tiskové agentury Etkin a v kancelářích opoziční levicové strany Socialistické strany utlačovaných, kde sebrali celkem asi 90 lidí. 25 osob je zabásnuto v Ankaře, dalších 13 je hlášeno v městě Eskişehir.

Na schůzce "G7+1" se Západ a Rusko "dohodly" na postoji vůči Sýrii: V.V. Putin slíbil, že Rusko bude i nadále dodržovat svoje smlouvy a dodávat zbraně Asadovi a vyzvalo k témuž Západ. Západ je zděšen humanitátní krizí, a přemýšlí, komu v Sýrii zbraně dodávat. Aby se pak z těch zbraní nestřílelo proti nám.
Mrtvá Kočka: "Ale proti Rusům."

To je "shoda"?
Mrtvá Kočka: "Prý se "sblížila stanoviska".
Žena Moby Dicka: "Shoda panuje v tom, že mezinárodní konference o Sýrii v červenci už nebude. Spíš v srpnu. Anebo na podzim…"
Mrtvá Kočka: "Kterého roku?"

"Výsledek jednání o Sýrii je mnohem lepší, než jsme čekali." (Stephen Harper, premiér, Kanada.) "Výsledkem" je společné komuniké, které vyzývá k ukončení bojů a násilí v Sýrii. Po jehož podepsání pan Putin pravil, že Rusko bude i nadále (dodávkami zbraní) podporovat "vládu práva a legálně zvoleného prezidenta".
Žena Moby Dicka: "Ale zase tam nic neukradl."
Mrtvá Kočka: "Ani na nikoho nestřílel."

Afghánský Talibán si otevřel "politický úřad". A to na neutrální půdě v Dauhá (Katar). Amíci to prý považují za "základní kámen, aby se Talibánci vymanili z vlivu Al-Kejdy". Načež s nimi začali jednat. Načež s Amíky i Tálibánci přestal jednat Hamíd Karzáí (prezident, paštůnský klan, Afghánistán).

Ve stejné době afghánské jednotky formálně přebírají od NATO zodpovědnost za bezpečnost v zemi. Téměř 100.000 vojáků z 50 zemí odejde z Afghánistánu do konce roku 2014.
Mrtvá Kočka: "A pak si tam dělejte, co chcete."
Žena Moby Dicka: "Jenom nesvrhávejte americké mrakodrapy."
Mrtvá Kočka: "Evropani to skousnou."

Slovenský soud změnil v březnu 2013 trest smrti košického retribučního lidového soudu z roku 1948 pro Láslóa Csatáryho na pouhé doživotí.; Lásló však bude jako maďarský občan souzen znovu maďarským soudem. Za druhé světové se jakožto velitel maďarské policie v košickém ghettu podílel na deportaci 15.700 slovenských Židů do tábora smrti v Auschwitzu. Podle očitých svědectví se též osobně dopustil válečných zločinů a fyzických napadení civilistů. Byl zodpovědný i za mučení a popravy vězňů. Byl souzen v nepřítomnosti. R. 1949 utekl do Kanady, kde (1955) získal občanství. To mu bylo posléze (1997) odejmuté kvůli falešným informacím (tvrdil o sobě, že je Jugoslávec). Měsíc poté odešel jinam do světa. Na základě informací Centra Simona Wiesenthala byl vloni objeven klidně žijící v Budapešti. Nicméně maďarská policie mu nijak neubližovala. Až když britský deník The Sun o panu masovém vrahovi vloni v červenci napsal, byl "vyslechnut".
Slováci požádali o jeho vydání. Čehož se jimk nedostalo. Dnes byl obžalován maďarskou prokuraturou. Je mu 98 let.
Mrtvá Kočka: "Mnoga ljeta, Lásló!"

Ze sportu: Brazílie vydá na fotbalový šampionát v příštím roce celkem 11,5 mld. €, za letní olympijské hry v r. 2016 dalších 9,8 miliard. Odhad korupce u těchto projektů: 50 %. Inflace v květnu činí 6 %, u potravin 12 %. V této situaci se o 7 % zvyšuje jízdné v MHD Rio de Janeira a Sao Paula. Ukazuje se, jak jsou sociální sítě nebezpečné: Výzvu "Opusť svůj Facebook a vyjdi do ulic" vyslechlo na 200.000 Brazilců. Zraněno bylo dvacet policajtů a sedm demonstrantů. V Riu se demoška zvrhla v rozbíjení výkladů a rabování.
Protesty podporuje 55 % Brazilců, kterým vadí na své vládě víc věcí, než zdražení autobusového lístku o 20 centimů (dvě kačky)…
"Vláda nedovolí, aby manifestace narušily akce, které jsme se zavázali uskutečnit." (Aldo Rebelo, ministr sportu.)
"Poklidné demonstrace jsou legitimní a jsou součástí demokracie, je zcela normální, když mladí lidé manifestují." (Dilma Rouseff, prezidentka.)

Středa 19. června 2013

Masivní blackout postihl po požáru trafostanice Chodov třetinu Prahy. Dodávka byla pomocí náhradních cest obnovena do 90 minut. Škoda na trafu je 100 milionů korun. Technik Ambrož míní, že se na havárii zařízení nepochybně podílely současné teploty. Druhé, menší trafo, totiž hořelo i v Hloubětíně, kde byla desítky minut bez proudu část sídliště.

"Vládní výbor pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích" dosáhl svého: Poprvé je na místo českého premiéra nominována žena: Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS, místopředsedkyně).
"Musím vás opravit: Ne na místo premiéra, ale na místo premiérky." (Miroslava Němcová.)
"Kuba koukal, když ho Němcová opravovala, jak vyvoraná myš." (Žena Moby Dicka.)
"Ale ne kvůli tomuhle." (Mrtvá Kočka.)

První reakce se ozvala z úst ministra financí TOP 09 Miroslava Kalouska, a byla velmi podivná: ODS si prý připravuje průšvih, když si teď nedokáže zajistit nového předsedu Sněmovny.
Žena Moby Dicka: "Mirek se bojí, že mu Mirka během těch deseti měsíců do řádných voleb ještě může vzít právě nabyté preference…"

Teď jde o to, jestli ji schválí Zeman. Avšak, dle Jana Zahradila, se pan prezident "doposud chová korektně". Inu – bytostný demokrat!

"Doufám, že se ke mně přidají i lidé s vysokými příjmy, podobně jako se tomu děje i v západní Evropě nebo ve Spojených státech." (Miloš Zeman, prezident, ČR, představuje na Pražském hradě Nadační fond na splácení státního dluhu. Už tam přispívá třetinou svého platu, čili asi 60.000 měsíčně. Trvalý příkaz dal až do března 2018, tedy do konce svého prezidentského mandátu.)
Mlhošovi se v cestu staví mnohé překážky. Jednou z nich byla jistá nejmenovaná rejstříková soudkyně, jež nechtěla nadaci zapsat s tím, že "snižování státního dluhu není veřejně prospěšný účel".
Další pak to, že Ministerstvo financí má vlastní účet pro umoření státního dluhu. Jedná se o rezervní fond (číslo účtu 123-3328001/0710), kam se penízky na moření dluhu dají poslat také. Drobná závada: Aktuálně je na něm jen 100 tisíc Kč.

A není tak sexy, jako Zemanova nadace (číslo účtu 123123/6000), ke kterému se možná připojí i Bohuslav Sobotka.
Žena Moby Dicka: "Až se stane premiérem."

Za čtyři roky prezidentování – jak si již Ing. Zeman spočítal, umoří jeho příspěvky dluh čtyř obyvatel ČR.
Mrtvá Kočka: "Za své dvě ženy a dva potomky."
Žena Moby Dicka: "A kdo bude platit za Zemana?"
Mrtvá Kočka: "Kalousek."

Václav Klaus slaví narozeniny (*1941). Poblahopřát mu přišel i Miloš Zeman.

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal zákon o státním občanství, který (znovu)zavádí možnost dvojího občanství. Zákon je vlídnější ke Slovákům, kteří měli v ČR trvalý pobyt ještě za Československa.

Ústavní soud odmítl stížnost expremiéra, který by měl jít kvůli daňovým únikům bručet na 4 roky do vězení. Zároveň by ani 5 let nesměl zastávat veřejné funkce.
Žena Moby Dicka: "A to ani jako člen představenstva státní firmy."
Právníci Silvia Berlusconiho se odvolají ještě k soudu nejvyššímu.
Mrtvá Kočka: "Myslím, že je Hospodin požene svinským krokem."

A teď něco nového: Kypr čeká bankrot. A to zejména kvůli podmínkám půjčky, kterou si vzal, aby nezkrachoval. Určitě by mu pomohlo odpuštění dluhu ve výši 4,5 mld. €, což je suma, kterou na nátlak zemí eurozóny odpustil Kypr zadluženému Řecku. Martin Kotthaus (mluvčí evropského ministerstva financí) však tuto možnost  vysloveně odmítl.
Žena Moby Dicka: "Počkej, EU má ministra financí?"
Pardon, Kotthaus je mluvčí německého ministerstva financí. Nicméně po jeho vyjádření se neočekává, že by zítřejší summýš ministrů financí EU na takovou kyperskou drzost přistoupil.

Barack Obama (prezident, USA) se projevil před Braniborskou branou v Berlíně. Na dálku vzkázal svému ruskému kolegovi, co mu v Severním Irsku už kvůli lapálii se Sýrií nestihl navrhnout: Pojďme ruku v ruce snížit počet bojových jaderných zbraní z 1.500 ks na pouhou tisícovku – každý! Carská replika byla poměrně nevraživá:
"Nemůžeme si dovolit, aby byl narušen systém strategického odstrašení nebo aby se snížila účinnost našich jaderných sil." (V.V. Putin, car-prezident RF a přilehlých oblastí v dosahu raket středního doletu.)
Když totiž "každý"  – tak i Čína! A protože se s Čínou nejedná, nebude na to slyšet ani Rusko.

Čtvrtek 20. června 2013

"Musíme se ptát, kdo jsou dnešní bojovníci za svobodu, a tady bych chtěl vysoce ocenit naše vojáky. Včetně vojáků, kteří pomáhají při povodních a také vojáků, kteří se účastní zahraničních misí. Ano, velice dobře vím, že tato účast je někdy zlehčována, že tito vojáci jsou dokonce nazýváni žoldáky a chtěl bych vám říci, že si jich vážím, protože bojují tisíce kilometrů od našich hranic i za naši svobodu v boji proti mezinárodnímu terorismu." (Prezident republiky Miloš Zeman na IX. sjezdu Českého svazu bojovníků za svobodu, který se konal v Hlavním sále Ministerstva obrany.) Předsedou Bojovníků zůstává i pro další období plukovník Jaroslav Vodička.

"Konstrukce státního zástupce podle mého názoru připomíná mnohem více třídní nenávist než právní názor." (Miroslav Kalousek, podezřelý v případu korupce tří exrebelů z ODS, po policejním výslechu.)
Mrtvá Kočka: "Politici nejsou žádná extra třída, aby mohli kšeftovat s jim svěřeným majetkem a rozdávat koryta, trumpeto!"

"Musíme zjistit, jestli nedošlo k ohrožení demokratického státu a celého politického systému." (Pavel Blažek, ministr spravedlnosti.)
Mrtvá Kočka: "Došlo k ohrožení klientelistického státu a propracovaného korupčního systému, trumbero!"
Pan ministr hodlá postup protikorupční jednotky "prošetřit". Pokud Sněmovna dojde k názoru, že policajti jednali "s přehnaným důrazem", bude se hledat "řešení, aby se podobná situace nemohla opakovat".
Mrtvá Kočka: "Tak nezneužívejte tajné služby pro svoje čachry, trubci!"

"Je to nedovolená a v civilizovaných zemích nepředstavitelná ingerence politiky do trestního řízení. Obzvláště absurdní je toto rozhodnutí v kontextu s tím, že přezkoumávaný policejní zásah byl veden proti spolustraníkům pana ministra (Blažka)." (Václav Láska, advokát.)

Poslanci napříč se shodují, že pokud by policie chtěla vydat poslance Nečase, pak ho nevydají.
Žena Moby Dicka: "Není třeba vydávat. Počká se jen pár měsíců do voleb."
Mrtvá Kočka: "A pak stačí současnou Sněmovnu jenom zamřížovat."

Ve stínu hledání nového premiéra zůstalo zvolení pražského primátora. Stal se jím, podle popovodňového očekávání, Tomáš Hudeček (TOP 09). Do správy věcí veřejných chce vrátit "věcnost". A do správy Muzea hlavního města Prahy svůj primátorský řetěz.
Je to poprvé po dvaceti letech, kdy Praha nemá primátora z ODS.
Mrtvá Kočka: "Není to poslední podobné prvenství, které teď ódéesku čeká."
Jednobarevná rada ze zastupitelů TOP 09 má vyjednanou podporu od ČSSD. Říká se tomu "dohoda o spolupráci", a zkouší se tu podobný model, jaký by po volbách mohl platit i pro sestavení a udržení vlády – jen v obráceném gardu.

Krom lidí trpí válkou v Sýrii i památky. Ono když se kobercově bombarduje takové Aleppo nebo určité čtvrti Damašku…

Hizballáh není teroristická organizace. Proti jejímu zařazení na příslušný seznam se v Bruseli postavilo hned několik zemí jako Irsko, Itálie a Polsko. Tuto skupinu vedly ovšem dvě bratrské země: Rakousko a Česko.
Mrtvá Kočka: "Anebo Rakousko a TOP 09?"

V úterý nastoupili, dnes končí: Tálibán sundal svou vlajku i ceduli ze svého dočasného  zastoupení v katarském Dauhá. Ta cedule zněla "Politický úřad Islámského emirátu Afghánistán".

Čínský kosmický prostor: Tchajkonauti z lodi Šen-čou, kteří toho času dlí na pracovní návštěvě experimentální kosmické stanice Tchien-kung 1 (Nebeský palác) předvádějí mladým čínským lidem základní fyzikální experimenty ve vesmírné stanici. Ukazují pohybové vlastnosti objektů v beztížném prostředí, vlastnosti povrchového napětí kapaliny a další fyzikální jevy. Přímý přenos to není, ale video, jehož průvodkyní je astrokosmotchajko… prostě pilotka Wang Ja-p-ching. Pořad sledovalo 60 milionů studentů a učitelů z 80 tisíc základních škol na Zemi.

Vrtulník Mi-17 nikaragujských ozbrojených sil se nedaleko sopky Momotombo zřítil z výšky 1,5 km do vod jezera Managua. Zahynulo všech deset lidí na palubě, včetně velitele nikaragujských vzdušných sil plukovníka Manuela Antonia Lópeze. Příčiny havárie nejsou dosud známy.
Mrtvá Kočka: "Nesvítila kontrolka »pastáviť na rezérvnyj bak«?"

Ze sportu: Někteří Brazilci v Riu se z ulic stáhli na Estádio do Maracanã, kde před šampionátem probíhá zkušebně Pohár FIFA. Španělský tým mistrů světa a Evropy tam porazil výběr nejlepších hráčů Tahiti 10:0.
Mrtvá Kočka: "Hele, tip na přátelák pro Bílka!"
Žena Moby Dicka: "Se Španělskem?"

Pátek 21. června 2013
V 05:04 světového času začalo astronomické léto. V Čechách přechodem studené fronty končí tropy – a už je jen to léto.

Prezident Miloš Zeman rozjíždí kolečko Hovorů v Lánech s delegacemi parlamentních stran. Koalice se už dohodla na Miroslavě Němcové jako na koaličním premiérovi, tedy kandidátovi na premiéra… Zeman ale Němcové "nic neslíbil". Chtěl by prý raději "úřednickou vládu". Avšak, jak pravil, zatím teprve "zahajuje jednání".

Technická: Prezident může jmenovat premiérem koho chce. Když taková vláda nezíská podporu, může i tak vládnout v demisi teoreticky neomezeně – do příštích voleb. Novinka od minule ale je, že se už může Sněmovna sama rozpustit i bez prezidenta. K čemuž by nepochybně došlo. Načež by následovaly volby. Což pan prezident jako bytostný demokrat jistě ví.

Martin Kuba, současný vůdce ODS, je neobyčejně bystrý muž. Z opakovaných urážek a narážek TOP 09 na problémy s novým předsedou/předsedkyní Poslanecké sněmovny pochopil, že Topce by se ten flek líbil – a tak jim ho nabídl!

Společnosti pro tvorbu veřejného mínění uveřejňují své pravidelné věštby. CVVM to pro zastoupení politických stran ve Sněmovně, kdyby byly volby teď, vidí takhle (v procentech):
ČSSD 40, KSČM 18,5, TOP 09 17, ODS 13, KDU-ČSL 5,5. Podle PPM Factum je aktuální podpora ODS pouze 8 %.
Mrtvá Kočka: "Alespoň to bude mít Mirka z čeho zvedat."

Tak nevím, jestli může být Topka spokojena s tím, že je »nejsilnější pravicovou stranou.«
Žena Moby Dicka: "Što éto takóje »nejsilnější pravicová strana«?"
Mrtvá Kočka: "Třetí."

"Je nám jedno, kdo nám bude vládnout, jen prostě chceme obyčejně žít." (Hlas obyčejných Syřanů.)

V Bruseli se jedná o dalším společném boji proti tabakismu. Zástupci české vlády přijíždějí se zajímavou novinkou: Na některé cigaretové krabičky by se prý mělo napsat, že "tyto cigarety škodí méně než ostatní". Tím prý bude zdůrazněn problém těch skutečně jedovatých cigaret.
Mrtvá Kočka: "Které vyrábějí konkurenti kolínské Philip Morris."
Delegaci povede zástupce ministerstva zemědělství, protože ministr zdravotnictví Leoš Heger se s takový vládním stanoviskem stydí vystoupit.
Ale že ti cigaretoví baroni mají v Česku takové dobré postavení?
Žena Moby Dicka: "To víš, skvělý lobbing."
Mrtvá Kočka: "A sponzoring."
Moby Dick: "A korupčink."

Brazilců v ulicích, které štve korupce vládních úředníků, nedostatek peněz na zdravotnictví, policejní násilí, zoufalý stav veřejných služeb a vůbec, je už milion. Je hlášena první oběť demonstrací. Nepomohlo zrušení zvýšení cen jízdného ani apel fotbalového krále Pelého.
Žena Moby Dicka: "Když už se jednou lidi naštvou…"
Mrtvá Kočka: "…tak už zůstanou naštvaní."
Moby Dick: "Česká politická třído."

"Němcová: Policie a státní zástupci ohrozili demokracii." Tak zní titulek dnešních Hospodářských novin (v majetnictví bytostného demokrata, uhlobarona a mediabarona Zdeňka Bakaly, strážce odkazu zvěčnělého prezidenta Václava Havla a jeho Knihovny s bazénem a podzemními parkovišti na Hradčanech) k rozhovoru se jmenovanou dámou na stranách 2-3. V kterémžto rozhovoru jmenovaná dáma toto tvrzení nepronesla.
"Policie ohrozila demokracii" je redakční mezititulek!!!
Za kterým se ve třetí otázce redaktor PH ptá: "Když už mluvíte o ohrožení demokracie – co s tím jako eventuální premiérka budete dělat?" (Ale v textu o tom Němcová "když už" – nemluví.)
Odpověď MN: "Vláda by se měla zabývat celým zásahem. Jeho přípravou, průběhem, informováním. Pokud budu premiérkou, pověřím ministry spravedlnosti a vnitra, aby zanalyzovaly, co se stalo, a jak se to dá napravit. Jsem přesvědčena, že k narušení ústavních principů došlo."

Sobota 16. června 2013

Žena Moby Dicka: "Podezřelí se neinformují."
Mobyho rozbor: K narušení ústavních principů nepochybně došlo. Listina základních práv a svobod, Hlava druhá, Oddíl první (Základní lidská práva a svobody), Článek 7:
(1) Nedotknutelnost osoby a jejího soukromí je zaručena. Omezena může být jen v případech stanovených zákonem.
A zde došlo k porušení soukromí minimálně manželky premiéra, za zneužití vojenské tajné služby! Bože, co ještě chcete za větší svinstvo beztrestně udělat, aby bylo jasné, že se považujete za nedotknutelné!

Mrtvá Kočka: "Vyberte si: Vězení pro zlo činné politiky. Nebo vidle."

**************************
Podněty, připomínky, upřesnění, protesty a jiné výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Pokud projevíte potřebu deníček komentovat, a jste registrovaní na Lidovky.cz, můžete tak učinit zde na Neviditelném psu.

Předem dík! >>:)) Moby Dick