pátek 6. června 2014

MOBY DICK: Živení nálad

Ohled na zvláštní požadavky, nové bezpečnostní výzvy, přizdisráč Sobotka, populární Babiš a sportovní vrh

************************************Sobota 31. května

"Především je třeba respektovat princip náboženské svobody, která je základním právem, tedy nejenom praktikovat náboženství, ale také jej změnit. A to je v případě Súdánu zaručeno Ústavou z roku 2005. Je to sice Ústava provizorní, ale je v platnosti. Znamená to, že v případě Meriam Ibrahim jsou soudní instituce vystaveny nějakému nátlaku místních poměrů a nedrží se mezinárodního práva, uznávaného také Súdánem, tedy svobody náboženského kultu, svědomí a náboženství." (Mons. Silvano Tomasi, zástupce Svatého stolce při OSN v Ženevě, komentuje pro Vatikánský rozhlas případ súdánské ženy, o němž jsme již referovali.

"Možná by mohl svět zavést alespoň sankce na súdánský režim." (Žena Moby Dicka)
"Alespoň takové symbolické, jako zavedl proti Rusku za Krym." (Moby Dick)
"Největší úspěch mělo vždy bombardování." (Mrtvá Kočka)
"Myslíš bombardování peticemi za propuštění nevinných obětí?" (Žena Moby Dicka)
"Ne, bombardování." (Mrtvá Kočka)

A co papež?

"Franta reagovat na konkrétní věci nebude." (Mrtvá Kočka)
"Mohl by tak narušit křehké bratrství tří Abrahámových náboženství, které minulý týden opěvoval ve Svaté zemi." (Žena Moby Dicka)
"Bratranectví." (Mrtvá Kočka)

Ale věc je na dobré cestě: Zástupce súdánského ministerstva zahraničí prohlásil, že Meriam bude propuštěna!


Neděle 1. června

Súdánka Meriam Yehya Ibrahim propuštěna nebude. Alí Ahmed Karti (ministr zahraničí Súdánu) tuto včerejší zprávu popřel. Pravil také, že ministerstvo zahraničí (tedy on sám) nebude do případu jakkoli zasahovat.
"A co to Alí blábolil, když byl nedávno v Praze? Že se jí jako nic nestane?" (Mrtvá Kočka)
"Přesněji: Vyjádřil přesvědčení, že pan súdánský prezident trest smrti nepodepíše. Ne, že ji pustí." (Žena Moby Dicka)
"Ale on ten trest evidentně podepsal." (Mrtvá Kočka)
Připomeňme zločin, jehož se Meriam dopustila: Jako křesťanka si vzala křesťana, ovšem v islámské zemi. Avšak i tato členská země OSN ctí práva dětí, takže je zatím trest o dva roky odložen. Aby zlodcera mohla kojit svou holčičku Mayu, dítě porozené v okovech. Podobně je zachováno i právo jejího prvorozeného dvouletého syna Martina, jemuž jest dovoleno být společně se svou zločinnou matkou ve vězení.

"Vot, reálný islám!" (Žena Moby Dicka)

"Tyto věci nás hluboce znepokojují, protože v sázce je lidský život. Musíme se mít na paměti, a bychom neživili obecné antiislámské nálady. Za příklad tu může posloužit Irák. Když pracujeme společně, sdílíme obtíže i radosti, jsme schopni rozlišit, co je podstatné a co je naopak poblázněnost určité náboženské vize. Nikdy není přípustné v Božím jménu vraždit člověka. Pokud to dělají islámisté – mýlí se, činí-li to židé nebo křesťané – rovněž se mýlí... Považují za skutečné rouhání používat Boží jméno ve službě politickým, ekonomickým či teroristickým cílům... To je nutné odsoudit bez jakýchkoliv výhrad a výjimek!“ (Pravil 17.5. k případu pro Radio Vaticana don Renato Sacco z mezinárodního katolického hnutí za mír Pax Christi.)


Dovolujeme si soudruhům z Pax Christi připomenout, že židé ve jménu Božím lidi nevraždí.
"Když oni jim katolíci nemohou odpustit tu kauzu tesaře Ježíše."
(Žena Moby Dicka)
"Což jim vydrželo jako záminka k antisemitismu a pogromům celých dva tisíce let."
(Mrtvá Kočka)
"No ale dnes už uznávají židy jako své starší bratry, ne?"
(Moby Dick)
"A muslimy jako své bratry mladší."
(Mrtvá Kočka)

Připomeňmě ještě papežencům, že v Izraeli prostě neexistuje trest smrti.
"Než zase nějakej trouba začne svatouškovsky relativizovat!"
(Mrtvá Kočka)

Poznámka Moby Dicka: "Antiislámské nálady" živí zejména nelidské skutky islámistů.

A co USA, ochránce demokracie a lidských práv amerických občanů?

"Jako občan Spojených států amerických jsem zklamaný z přístupu americké ambasády. Na začátku jsem se na ni obrátil, ale řekli mi tam, že nemají čas. Pak dokonce řekli, že je případ nezajímá. Začali se o něj zajímat, až když se dostal do médií. To už ale bylo pozdě."
(Daniel Wani, Meriamin manžel)

Barack Obava (US prezident) dnes slavnostně prohlásil, že americký voják Bowe Bergdahl zadržovaný téměř pět let v Afghánistánu hnutím Taliban byl propuštěn a předán Spojeným státům. Stalo se tak poté, co Američané vrátili Tálibům pět jejich vůdců, zadržovaných na Guantanámu. Rozdíl oproti Wanimu?

"Wani není voják…"
(Žena Moby Dicka)
"…není zběh…"
(Mrtvá Kočka)
"…a je křesťan…"
(Žena Moby Dicka)
"…pravoslavnej."
(Mrtvá Kočka)


Pondělí 2. června

Moby strávil kvůli jisté zdravotní lapálii (jíž byl zbaven:) den v nejmenovaném českém zdravotnickém zařízení. Na hajzlíku našel na jednom odpadkovém koši košatý nápis:

"Odpady, na jejichž sběr k odstraňování jsou kladeny zvláštní požadavky s ohledem na prevenci infekce"

Nu, zamlada jsme tomu říkali "infekční odpad"…

Na Ukrajině pokračuje válka mezi pravidelnou armádou a pučisty z řad sudetských Rusů. Ti jsou minimálně zbraněmi a příslušníky zvláštních jednotek nepochybně podporováni z území ruské říše.
"Dokažte to!" (Vladimir Vladimirovič Putin)
"Vaše důkazy neuznáváme a nebudeme uznávat." (Vladimir Vladimirovič Putin)


Úterý 3. června

"Do konce měsíce skončí karty Opencard" (Štěpný titulek nezachycené tiskoviny souseda v metru)
Upřesnění: Do konce měsíce skončí spolupráce s firmou EMS, dodavatelem systému. Pokud Praha zaplatí dluhy, nebo alespoň jejich část ve výši 30 milionů za licence pro 250 tisíc karet. Jinak spolupráce skončí hned. Magistrát je připraven krizově vydávat papírové kupony, které budou sloužit místo plastových škartiček.
Upřesnění: Papírové kupony dostanou jen noví zájemci o předplatné v MHD a ti, jimž už vypršela platnost plastové škartičky. Pro ostatní (95 % uživatelů) se nic nemění.

"Pěkný hodinky, Béme!" (Mrtvá Kočka)
"A drahé." (Žena Moby Dicka)

V Sýrii proběhly prezidentské volby. Poprvé za více než 50 let si voliči mohou vybrat mezi více kandidáty. Ti voliči, kteří nejsou zabiti (160.000) nebo na útěku (3 miliony).
Více kandidátů: Tři. Dalších 21 ústavní soud vyřadil.
"Kdo asi vyhraje?" (Žena Moby Dicka)
"Kdo asi vyhraje po 43 letech vlády Asadova klanu?" (Mrtvá Kočka)
"Nejspíš ochránce před teroristickým islámismem…" (Moby Dick)
"…a neschopnou demokracií."  (Žena Moby Dicka
"Neschopnými demokraty.")  (Moby Dick)
"Neexistujícími demokraty." (Mrtvá Kočka)

Pro velký zájem byla hlasovací doba prodloužena až do půlnoci. Syrský lid v předtuše budoucího blaha tančí a střílí.

Do Varšavy se sjíždějí euroameričtí politici, aby oslavili tamní "pád komunismu".

"Některé země se obrací na NATO a chtějí, aby tam byla zvýšená vojenská přítomnost, vím, že se jedná o Polsko a některé baltské státy. Česká republika nic takového nepotřebuje. Když jsme si vyhodnotili aktuální bezpečnostní situaci, tak taková potřeba v ČR není a nebudeme tak patřit mezi země, které by volaly po posílení vojenských jednotek NATO v Evropě." (Bohuslav Sobotka, ČSSD, předseda vlády ČR.)
"Jsou to nezodpovědná slova." (Pavel Bělobrádek, přednosta KDU-ČSL a soukoaliční místopředseda vlády pro vědu a výzkum.)
"To, co řekl Sobotka, se mi vůbec nelíbí, je to přizdisráč, tohle nejde, to je samozřejmě špatné. Takto když se budeme chovat, jak nastínil pan premiér, tak dopadneme jako ve 48. roce.“ (Oldřich Navrátil, herec, pro Parlamentní listy)


Středa 4. června

"Volby se konaly v čase daném ústavou a byly demokratické." (Aláeddín Borúdžerdí, předseda bezpečnostního výboru íránského parlamentu v roli předsedy komise mezinárodních pozorovatelů k průběhu syrských voleb.)
"Što éto takóje »mezinárodní pozorovatelé«?" (Žena Moby Dicka)
"Zástupci Íránu, Venezuely a Ruska." (Mrtvá Kočka)
"Ach so." (Žena Moby Dicka)

Polsko si připomíná 25 let od pádu komunismu.
Upřesnění: Polsko si připomíná 25 let od prvních svobodných voleb. Částečně svobodných voleb.
Upřesnění: Polsko si připomíná 25 let od prvních voleb, ve kterých mohl kandidovat i někdo jiný než komunisti.
"A taky první volby, které komouši projeli." (Mrtvá Kočka)

Do země se sjeli světoví státníci. Dobrá příležitost pro US prezidenta, který vyjádřil obamy z vývoje na východě Evropy a vyhlásil "posílení" US jednotek v Evropě. A to v reakci na "nové bezpečnostní výzvy".
"Staré bezpečnostní výzvy." (Žena Moby Dicka)
"Kterých si teprve teď ráčil někdo všimnout." (Mrtvá Kočka)

Státní prezident Mlhoš Zeman označil avizované posílení americké vojenské přítomnosti za "v zásadě symbolické": "To jsou především stovky výsadkářů. A symbolické navýšení není nic, co by mně vadilo." Pravil tak v reakci na včerejší Sobotkovi reakci. Avšak nehodlá Slávkovi lát:
"Já bych byl k panu premiérovi shovívavý. On se v životě nezabýval zahraniční politikou, takže se jí musí teprve učit. A každý, kdo se učí, dělá chyby."
"Pokud se učí, tak ať se alespoň učí mlčky!" (Žena Moby Dicka)

Bělobrádek vycouval se svého včerejšího nesoudružského vyjádření: "Na předsednictvu vlády jsme si vysvětlili, že ta formulace nebyla úplně přesná, že se nejednalo o ostatní státy NATO v Evropě, ale že se jedná o Českou republiku. To znamená, že pan premiér tím svým výrokem myslel, že není potřeba, aby v ČR byla zvýšená alianční přítomnost především vojáků USA." Ale ohradit se musel proti "tvrzení, které se objevilo v médiích, že není třeba zvyšovat přítomnost vojáků v evropských státech NATO obecně".
"Pokud se pan premiér neumí »úplně přesně« vyjadřovat, tak ať drží hubu!" (Mrtvá Kočka)

Rovněž pan slovenský premiér (propadlý v prezidentských volbách) JUDr. Robert Fico, CSc. (nyní předseda sociálnědemokratické partaje SMER, od r. 1987 člen KSČ/KSS – kamž byl přijat "na základě výborných studijních výsledků, vhodného původu i ambicí – se k tématu vyjádřil podobně jako náš pan ambiciózní premiér:
"Slovensko už má svoje historické skúsenosti z účasťou cudzích vojakov, spomeňme si na inváziu v roku 1968, preto je táto téma pre nás mimoriadne citlivá. Neviem si predstaviť, že by tu boli protiraketové stanice, ktoré by opatrovali zahraniční vojaci.“ (Citát převzat z článku, který napsal jistý Jiří Just pro Hlas Ruska, carskou troubu ruského imperialismu.)
"Tradiční spojenci Spojených států odmítají posílení amerických vojsk v Evropě. V jejich avantgardě stojí dříve servilní Česko a Slovensko… Identická pozice Prahy a Bratislavy v tak ostré otázce dvacet let od rozdělení Československa je jasným signálem: zůstali jsme bratrskými národy, které nestrpí okupaci." (Jiří Just v citovaném článku, který nazval "Československo se bouří proti NATO")

"Jistý Juste, jdi i se svým bratrstvím do…" (Mrtvá Kočka)
"…ke svým bratrům." (Žena Moby Dicka)
"A už v tý ruský prdeli zvostaň!" (Mrtvá Kočka)

Čína si ne-připomíná 25. výročí vraždění na pekingském náměstí Nebeského ne-klidu. Tehdy zde čínští komunisté tanky rozjezdili studentskou demonstraci, přičemž zabili 23 osob (podle KSČ), 400–800 (podle americké CIA), nebo 2.600 lidí (podle čínského Červeného kříže, který ta těla štosoval ve svých stanech).
"Na což ze svého portrétu shlížel a dodnes shlíží Mao Ce-Tung." (Žena Moby Dicka)
"Masový vrah." (Mrtvá Kočka)

Mimochodem: Masová strana Maových komunistů uctívá tohoto diktátora, který měl na svědomí několik desítek milionů obětí, dosud. Mj. jiné i tím, že je vyobrazen na čínských bankovkách.
"Už tam schází jenom Stalin a Hitler." (Mrtvá Kočka)


Čtvrtek 5. června

Syrských prezidentských voleb se zúčastnilo 73,42 % voličů. Asad II. zvítězil s 89 % hlasů. Vládnout bude už své třetí funkční sedmileté období, tedy do roku 2021.
"Velká inspirace pro prezidenty Venezuely, Íránu a Ruska." (Žena Moby Dicka)

Bašár byl zvolen dle ústavy.
"Kdyby nebyl, tak by se změnila ústava." (Mrtvá Kočka)
"Jako se změnila už při jeho první volbě v roce 2000, kdy mu bylo teprve 35 let." (Žena Moby Dicka)
Sýrie tedy i nadále zůstane socialistickou lidovou demokracií.
"Mnozí si myslí, že louže je lepší než bláto." (Žena Moby Dicka)
"Hlavně ti, kteří sedí v suchu a teple." (Mrtvá Kočka)

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dostal v přestupkovém řízení od radnice Prahy 1 (starosta Oldřich Lomecký, TOP 09) pokutu 10 tisíc korun za to, že navrhl předsedu hnutí ANO Andreje Babiše do vlády jako ministra financí bez lustračního osvědčení. Sobotka míní, že jde o "politické rozhodnutí". Andrej pravil, že to za Slávka klidně zapraví.

Mínění menažerie: Bylo dosavadní praxí, že se na ministrech lustrační osvědčení vyžadovalo. Avšak to dle zákona musí mít jen manažeři firem se státní účastí, nikoli volení politici. A i když si to možná pan Babiš nemyslí, stát stále není firmou, a funkce ministra není manažerskou pozicí, alébrž funkcí politickou.
Je však fakt, že by lustrát neměl být ministrem z hlediska etického. Za to však nemají být vystavovány pokuty finanční, ale politické!

Připomeňme ještě, že podle slovenského Ústavu paměti národa byl Babiš od 12. listopadu 1980 evidován jako důvěrník Státní bezpečnosti, kvůli kterémužto tvrzení se Andrej s oním Ústavem na Slovensku soudí.
Připomeňme ještě, že Babiš pomohl v roce 2010 prozlobbovat novelu Zákona o ochraně ovzduší. Ta v souladu se zločinnými záměry EUropských Zelených Khmérů zvýšila povinný podíl biopaliv v benzínu a naftě. Vinou této zhovadilosti platíme dvě kačky na litr pohonných hmot navíc, ničíme si motory, životní prostředí orangutanům na Borneu, Indiánům v Amazonii a Čechům v řepkové poušti. Čeští biozločinci pobírají ročně 15 miliard korun, z čehož nejoblíbenější český politik Babiš ("firmy jím vlastněné") asi 10 miliard.

"Takže by měl z čeho tu pokutu zaplatit." (Žena Moby Dicka)
"Ale pane starosto Lomecký, přestaňte si už honit triko!" (Mrtvá Kočka)


Pátek 6. června

Francie si připomíná 70. výročí vylodění v Normandii. Dorazili státníci vítězných i poražených mocností. Oslavy zahajuje francouzský prezident François Hollande u pomníku ve městě Caen, kde se vůbec poprvé oficiálně připomíná památka 20.000 civilistů, kteří za bitvy o Normandii přišli o život. Hlavně při masivním spojeneckém bombardování pobřeží před samotným vyloděním.
"Zvláštní je, že to Francouzi Američanům a Britům nevyčítají." (Žena Moby Dicka)
"Kdežto čeští nacisté a komunisté bombardování Prahy v únoru 1945 furtem furt." (Mrtvá Kočka)

Při této příležitosti se setkali mnozí s mnohými. Britský premiér David Cameron nepodal před jednáním carprezidentovi V.V.Putinovi ruku a "sdělil mu svůj názor na Ukrajinu".

Nový, dosud neinaugurovaný hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil, téměř prezident Petro Porošenko si s VVP ruku podal. A to za dohledu německé kancléřky Anděly Merkel. Náhodná schůzka trvala asi 15 minut (dle Hollandeho) nebo minutu (dle agentury AP). Hoši spolu prý pohovořili o možných opatřeních nutných pro deeskalaci situace na Ukrajině.

Ze sportu: V Pardubicích se koná mistrovství světa v in-line hokeji. Švédští hráči na něm zvítězili nad několika zaparkovanými auty, z nichž strhli zrcátka, stěrače a po nichž se proběhli. Celkové skóre dosáhlo 340.000 Kč.
Vedení turnaje "apelovalo" na zbývajících 15 týmů, že je potřeba "klást větší důraz na chování hráčů, že je potřeba se vyvarovat takových incidentů".

"Tedy, vynadali těm, kteří se neprovinili!" (Žena Moby Dicka)
Incident prý "vrhl stín na švédský tým a na celý šampionát".

Okresní soud pro Prahu-západ zprostil obžaloby všechny tři aktéry v kauze prvoligového utkání Jablonec-Plzeň. Nebyl důkazy, ani odposlechy. Pouze "zdrcující informace" (pomluvy) které v září 2012 přinesl majitel Sparty Praha Daniel Křetínský přednostovi FAČR Miroslavu Peltovi. Oba chlápci v kauze vypovídali jako svědci.

"Místo toho, aby byli sami obžalovaní." (Žena Moby Dicka)
"Z toho zase vrhnu já." (Mrtvá Kočka)
**********************************
Podněty, připomínky, upřesnění, protesty a jiné výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Pokud projevíte potřebu deníček komentovat, a jste registrovaní na Lidovky.cz, můžete tak učinit zde na Neviditelném psu.

Předem dík!
>>:)) Moby Dick