pátek 29. května 2015

MOBY DICK: Radost ze života


Pražské noroviry, přísné nároky na ministry ČSSD, Putinovo zlato a curyšská volba

Sobota 23. května 2015

"Je samozřejmě velmi důležité mít radost ze života. Třeba takoví lidé, jako jste vy, kteří se věnují oblíbené práci a dosahují vynikajících výsledků. To je právě to štěstí. Člověku to umožňuje, aby měl vždy radost a potěšení ze života. To je mimo jiné velmi dobrý příklad pro všechny naše občany. Moc vám za to děkuji." (Vladimir Vladimirovič Putin na včerejším ceremoniálu předání státních vyznamenání v Kremlu)

"To už má grády Kim Ir-sena." (Mrtvá Kočka)

*
Islámský stát na území Sýrie se rozpíná.
"V přímé souvislosti s blokováním mezinárodní akce proti Sýrii na půdě RB OSN ze strany Ruské federace a s přímými dodávkami ruských zbraní diktátorovi Asadovi II." (Moby Dick)
"Pan prezident Putin nejspíš dostane Nobelovu cenu – za mír." (Mrtvá Kočka)

Islámský stát na území Íráku se rozpíná.
"V přímé souvislosti s předčasným a dlouho dopředu halasně vytrubovaným odchodem Američanů ze země." (Moby Dick)
"Pan prezident Obama by měl dostat Nobelovu cenu – za válku." (Mrtvá Kočka)

Proti Islámskému státu bojují hlavně šíítské milice. A Kurdové – za svůj Kurdistán.
*

Pražská záchranná služba začíná svážet do střešovické nemocnice a Motola první pacienty z Dejvic, kteří byli zasaženi koliformní baktérií z pitné vody. Naštěstí je nebylo třeba hospitalizovat.

Neděle 24. května 2015

V Indii je teplo. Pálící slunce způsobuje mnoha lidem úžeh. Stovky jich kvůli tomu zemřely. Maximum bylo zatím naměřeno ve městě Allahabad v severním státě Uttarpradéš: 47,7 °C.
*
RF hodlá letos podat do OSN další žádost o další rozšíření ruské části kontinentálního šelfu.
"Nutnost podání žádosti je zcela odůvodněna, protože její projednání bude trvat nějaký čas, nejspíše nejeden rok" (Sergej Donskoj, ministr  přírodních zdrojů RF, Krymu, Venezuely, Arktidy a Antarktidy)
"Nejeden rok" trval v případě Ochotského moře 13 let. Původně mělo Rusko právo na využívání přírodních zdrojů z mořského dna v rámci dvěstěmílového pásma. Vladimir Vladimirovič Putin v roce 2001 zaslal do OSN měření ruských geodetů. Komise pro hranice kontinentálního šelfu  zkoumala, zkoumala, a těsně po okupaci Krymu dozkoumala: uznala, že do moře zasahuje ruský kontinentální výběžek. A k němu příslušný šelf. Jenž  prodloužil ekonomickou zónu až do 350 námořních mil (648 kilometrů) od pobřeží. Takže dno uprostřed moře (a tím pádem celé Ochotské moře) patří Rusku.

Připomeňme, že dvě ruské speciální atomové ponorky Mir-1 a Mir-2 už v srpnu 2007 dobyly severní pól. Na dně Severního ledového oceánu rozvinuly ruskou vlajku, na důkaz vlastnictví. No, rozvinuly. Položily na dno titanovou schránku s tou vlajkou.

Připomeňme, že na norských Špicberkách se nachází ruské hornické městečko Barentsburg (a také zakonzervované osady Piramida a Grumant), a že Rusáci se tam chovají jako doma.

Připomeňme, že na nedávné vojenské přehlídce v Moskvě byly předvedeny moderní tanky, o nichž se soudí, že jsou vhodné k použití – v arktickém mrazu.
"Tanky nebudou potřebovat. Mají OSN." (Žena Moby Dicka)

Arktida má 30 % světových zásob zemního plynu, 20 % břidličného plynu a 13 % ropných zásob.
*
"Dnes byla provozovateli pražské vodovodní sítě oznámena informace o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v oblasti Prahy-Dejvic. Společnost zahájila okamžitě kontrolu kvality pitné vody a z preventivních důvodů informovala odběratele, že voda není pitná." (Pražské vodovody a kanalizace (PVK))

"PVK informovala – na svých stránkách." (Moby Dick)
Lidé se o tom samozřejmě dozvěděli z televize:
"Potíže zřejmě způsobuje zvýšený výskyt koliformních bakterií. Nákaza není výrazněji nebezpečná, ale samozřejmě je nepříjemná. Pomáhají proti ní běžně dostupné léky, které jsou k dostání v lékárnách." (Vedoucí odboru epidemiologie Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová pro ČT)

"Opatrní by měli být obyvatelé celé městské části. Na radnici se se stížnostmi obracejí i lidé z Vokovic a dalších čtvrtí." (Petr Vybíral,  zástupce tiskového mluvčího Prahy 6)
"Jsou to jen Dejvice a vždy to byly jen Dejvice." (Tomáš Mrázek, mluvčí PVK pro iDNES.cz)
"Na věčné časy a nikdy jinak, že jo, vy vole." (Mrtvá Kočka)

Pražská záchranná služba odvezla již 130 pacientů, kteří potřebovali pomoc. Dalším lidem radili záchranáři po telefonu. Už v 6 hodin ráno byly v oblasti vyprodané všechny protiprůjmové léky – lidi chodili do otevřené lékárny rovnou z pohotovosti…

"Budeme samozřejmě chtít vysvětlení od ředitele PVK i od rady hlavního města, protože to není na území Prahy 6 poprvé, a budeme požadovat přijetí takových opatření, aby se to už neopakovalo." (Petra Kolínská, místostarostka Prahy 6)

Nebylo to poprvé, naposledy to bylo vloni v srpnu.
"Tím se vysvětluje ono "vždy" v prohlášení pana Mrázka." (Žena Moby Dicka)

Pondělí 25. května 2015

Obyvatelé Dejvic (a Bubenče!, Mrázku) jsou odkázáni na pitnou vodu z cisteren a na balenou vodu. Omezen je provoz škol, školek a jejich jídelen. Ze 75 provozoven zavřely jen tři.
(Ne)pitnou vodou by se člověk neměl mýt ani sprchovat, ani umývat nádobí by v ní neměl.
"Splachovat na záchodech se může." (Moby Dick)
"A že je to potřeba." (Mrtvá Kočka)

*
V Uttarpradéši se ochladilo na 45°. I tak je to dost. Inu – globální oteplování je globální oteplování! A skleníkové plyny vraždí…

"Měli bychom postavit víc jaderných elektráren." (Moby Dick)
"Anebo pozabíjet posvátné krávy." (Mrtvá Kočka)
"Nehloupněte – v Indii je halt před monzumem vedro, no!" (Žena Moby Dicka)
"A bylo i hůř." (Mrtvá Kočka)

Bylo i hůř, v roce 1956 přes 50 stupňů.
"A bude i hůř." (Mrtvá Kočka)

Přesto Indové i nadále projevují svou radost ze života.

Úterý 26. května 2015

Energetický regulační úřad se stal terčem nájezdu protikorupčních policajtů. V jihlavské centrále i v pobočkách v Ostravě a Praze proběhla razie, policajti si odnesli počítače a mobily. Činnost úřadu je narušena. Policajti volili takto razantní postup, protože – hledali jeden jmenovací dekret…
"Policie hledá důkazy k trestnému činu jmenování místopředsedkyně ředitelky úřadu." (Žena Moby Dicka)
"Policie ve službách fotovoltaické mafie." (Mrtvá Kočka)

"Je to trest za naše protesty proti elektrizačnímu zákonu." (Renata Vesecká)

Připomeňme, že Renata se stala místopředsedkyní úřadu vloni v listopadu. Rozšířila tehdy počet místopředsedů ze tří na čtyři, a ujala se řízení legislativně-správní oblasti.
"Paní Vesecká je dlouholetá profesionálka v oblasti práva, jako nejvyšší státní zástupkyně i jako advokátka přišla do styku s komplikovanými případy v oblasti správního i trestního práva, a to jak z hlediska hmotného, tak procesního. Její příchod na úřad velmi vítám a těším se, že pod jejím vedením se podaří zvládnout nápor komplikovaných sporů, které musí úřad zejména kvůli zátěži z minulosti řešit." (Z tehdejšího vyjádření předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové)

Vesecká byla (dle tiskového vyjádření ERÚ) jmenována v souladu se zákonem. Policie tvrdí, že v nesouladu se zákonem, konkrétně s energetickým zákonem (458/2000 Sb.). Podívali jsme se doň a v § 17b jsme našli tyto odstavce:

»(3) Předseda Energetického regulačního úřadu jmenuje a odvolává místopředsedu Energetického regulačního úřadu. Jmenuje-li předseda více místopředsedů, určí pořadí jejich zastupování. Místopředseda zastupuje předsedu v plném rozsahu v době jeho nepřítomnosti nebo v době, kdy není funkce předsedy obsazena, a plní další úkoly podle rozhodnutí předsedy. Místopředsedou může být jmenován pouze ten, kdo splňuje předpoklady pro jmenování předsedou Energetického regulačního úřadu podle odstavce 4.

(4) Předsedou může být jmenován jen občan České republiky, který
a) je plně způsobilý k právním úkonům,
b) má ukončené vysokoškolské vzdělání technického, ekonomického nebo právnického směru,
c) má nejméně 7 let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň 3 roky v řídicí nebo vedoucí funkci…«

Musíme konstatovat, že kariéra paní Renaty Vesecké bodu 4c) zjevně nevyhovuje.

"Ale no tak! Čtvrtá místopředsedkyně! Jaká je šance, že by se mohla stát zastupující předsedkyní?" (Liberální Moby Dick)
"Zákon je zákon. Podle mne byl porušen. Ani předseda ERÚ nemůže stát nad ním." (Přesná žena Moby Dicka)
"Takže Vitásková dala sama svým odpůrcům do pracky vhodný klacek." (Moby Dick)
"Který právě teď vhodně dopadl." (Mrtvá Kočka)

Středa 27. května 2015

Nekomunistická opozice se pokusila svrhnout vládu. Celý den jsme slyšeli zajímavé výroky, po nichž by v běžném životě měli práci buďto právníci, anebo záchranka. Vláda nakonec nepadla. Přesto se pod jedním z ministrů kýve křeslo.

Před dvěma týdny vedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vytýkací pohovor s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD) o jeho údajně nevhodném chování k podřízeným, o němž referoval deník MF Dnes. Premiér odmítá bossing – ministři by neměli překračovat meze slušného chování ke svým podřízeným.
"Proto také s panem ministrem mluvil slušně." (Žena Moby Dicka)
"Já se Slávkem kvůli tomu mluvil už dřív, protože jsem věděl, že mě nějaká čůza zase práskne." (Marcel Chládek pro agenturu Muška na Zdi)
"Mluvili jsme o tom spolu už mockrát, ale pan ministr nebral mé připomínky v potaz." (Bohuslav Sobotka pro MnZ)
"Měl Marcela už před rokem kopnout do koulí, aby dal najevo, že dohoda je možná." (Mrtvá Kočka)

Před dvěma týdny a jedním rokem jsme o zupáckém chování ministra školství referovali i my.
*
Koliformní bakterie způsobující střevní potíže byly obsaženy ještě v pěti z devatenácti odebraných vzorků vody. Co je nového: Ve vzorcích stolice nemocných lidí objevili hygienici rovněž noroviry, které způsobují střevní chřipku a jsou přenosné z člověka na člověka.

Do distribuce pitné vody akce se (konečně!) zapojí i hasiči, kteří pomohou s jejím rozvozem do domácností seniorů a handicapovaných.
Majitelé hospod v oblasti začínají být nasíření. Omezený provoz má 67 podniků, 15 raději zavřelo.

PVK konečně nalezly předpokládané slepé rameno, které zřejmě kontaminaci vody zavinilo.
"»Konečně«? Proč být tak přísný? Hledali ho teprve od neděle." (Žena Moby Dicka)
"A nehledali od loňského srpna." (Mrtvá Kočka)

32.000 lidí bylo zasaženo, protože voda byla znečištěná od pátku, v sobotu večer se projevily první potíže, informace o nich vyhřezla na světlo v neděli. Člověk si tak říká, jak dlouho by PVK trvalo zavřít vodu, kdyby do nějakého slepého ramene vpustili jed teroristé???
*
Ze sportu: Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo o spolupráci švýcarskou justici při vyšetřování obvinění z vydírání, praní špinavých peněz a podvodu v souvislosti s přidělením pořadatelství mistrovství světa i televizních práv. Úplatky vyšplhaly během asi patnácti let na celkem $100 miliónů (asi 2,5 mld. Kč,-). Načež švýcarská policie zatkla v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů FIFA včetně viceprezidenta Jeffreyho Webba.
Zároveň počalo vyšetřování o hlasování o pořadatelství mistrovství světa 2018 a 2022 v Rusku a Kataru.
"Oblíbení Rusové snad uplácet nemuseli, ne?" (Žena Moby Dicka)
"Ale sichr je sichr." (Mrtvá Kočka)

Mezi zadrženými není prezident FIFA Sepp Blatter, jenž je hlavním kandidátem na vítězství v pátečních volbách. Byl by zvolen už popáté.
"Samozřejmě o korupci svých kolegů ničehož netušil." (Moby Dick)
"A během zátahu byl chytře v jiném curyšském hotelu." (Mrtvá Kočka)

Čtvrtek 28. května 2015

"Venezuela a kokain." Ne, tohle téma jsme měli před týdnem. Dnes máme "Venezuela a nafta":
Venezuelský bolí-prezident Mikuláš Maduro ohlásil ve státní televizi, že se setkal s generálním ředitelem ruské státní společnosti Rosněfť Igorem Sečinem. Sečin hodlá utratit ruských státních $14 mld., aby zdvojnásobil těžbu venezuelské státní ropy. Rosněfť ve Venezuele utratil první miliardu dolarů už v roce 2012. Teď hodlá navýšit svůj podíl ve venezuelské státní ropné společnosti Corporation Venecolana del Petroleo na 40 % (maximum pro zahraniční investory). Už se těží v oblasti Orinoka, očekává se rozvoj těžby na šelfu.
Obě ropné demokracie autokratického stylu posilují svou spolupráci.

"Venezuela tak splácí Rusku své dluhy." (Žena Moby Dicka)
"Které si nadělala nákupem ruských státních zbraní." (Moby Dick)
"A ztrátami při odhalení dodávek státního kokainu do EU a USA." (Mrtvá Kočka)

Dolar je dobrý: vloni v srpnu dosáhla venezuelská inflace 63,4%, čímž dohnala a předehnala všechny současné ekonomiky. Venezuelský socialismus navíc zavedl "tajnou devalvaci", neb obchodní společnosti byly nuceny kupovat dolary o 61 % dráže než v předchozím roce.
"Tedy ty společnosti, kterým bylo dovoleno tuto imperialistickou měnu nakoupit." (Žena Moby Dicka)
"Mimochodem - proč se tenhle kšeft nevede v ruském Dvouhlavém zlatém orlu, o kterém nám placení agenti a zblblí ideoví spolupracovníci ruských tajných služeb vyprávějí už nejméně rok?" (Moby Dick)
"Myslíš v Putinově zlatu, které vyvede národy planety z koloniální závislosti na USA? Včetně Česka?" (Žena Moby Dicka)
"Protože Putinovo zlato je Putinovo." (Mrtvá Kočka)
*
PVK hodlá odškodnit občany, kteří včas vyhledali lékařskou péči (nejméně 460 kusů), ti dostanou 5.000 korun. Nakonec přecejen někdo skončil v nemocnici, tak ten obdrží "řádově" více. Velká část lidí se léčila sama doma, tak ti mají smůlu.

Voda z kohoutku v Dejvicích a Bubenči jest prohlášena za pitnou od dnešních 16:00 hod.
"Podobnou epidemii Česko nezažilo od 70. let." (Zdeňka Jágrová, hygienička hlavního města)

"Někoho z PVK bych pověsila za koule." (Mrtvá Kočka)
"Proč tak drsně – měli by povinně pít ty závadné vzorky!" (Žena Moby Dicka)
*

Mladá fronta Dnes dnes zveřejnila další článek o "Chládkových hrubých praktikách, kvůli kterým odešlo z úřadu devět zaměstnankyň."

"Nechci, aby zveřejněnými podezřeními vůči chování ministra Chládka a diskusí o nich bylo jakkoliv zatíženo fungování ministerstva školství a práce sociální demokracie ve vládě. V nejbližších dnech proto navrhnu odvolání Marcela Chládka z funkce ministra školství a budu se zabývat výběrem jeho nástupce za ČSSD… Přestal splňovat přísné nároky, které spojuji s tím, když sociální demokrat vykonává vysokou ústavní funkci člena vlády." (Bohuslav Sobotka, premiér (ČSSD) pro dením Mladá fronta Dnes (ANO).)
*
Ze sportu: Místopředseda Anglické fotbalové asociace prohlásil na mítinku UEFA, že v případě zvolení Seppa Blattera odmítne nastoupit do funkce viceprezidenta ve výkonném výboru FIFA. Zástupci UEFA, která zvažuje bojkot FIFA, ho za to odměnili bouřlivým potleskem.

"Je to další zjevný pokus Washingtonu rozšířit svou jurisdikci na druhé státy. A nepochybuji o tom, že je to zjevný pokus zabránit novému zvolení pana Blattera předsedou FIFA, což je nejhrubější porušení principu fungování mezinárodních organizací."
(Vladimir Vladimirovič Putin)
Připomínka: Ehm, Puťko, jaksi ani národní ani mezinárodní organizace se nemají dopouštět trestných činů. FIFA není Rusko, její prezident se bude demokraticky volit. Čistý pan Blatter také neodstupuje a jde do volebního boje.
"Za vlast, za rodinu!"
(Žena Moby Dicka)
"Za ро́дину."
(Mrtvá Kočka)

Blatterovým protikandidátem je princ Alí bin Husajn.
"Jordánský princ. Ne katarský."
(Moby Dick)

Pátek 29. května 2015

Předpověď pro Allahabad: V noci 32°, při slunka východu a přes celé dopoledne 28°, odpoledne 42-43°. Až do neděle. Než přijde monzun. Agentury hlásí 500 – 1500 obětí.
*
Janu Nečasová (dříve Nagyová) zproštěna viny ze zneužití vojenské tajné služby, rovněž i dva zpravodajci. Proč, to nevíme, protože to je tajné. Zpravodajci se hájili, že dřívější paní Nečasovou kontrasledovali "na příkaz nejvyšších míst".
"Z Moskvy?" (Žena Moby Dicka)
"Ze stejných míst, jimž naslouchá pan soudce." (Mrtvá Kočka)

Opakujeme, že v případě kontrasledování má o něm vědět kontrasledovaná osoba, což v tomto případě nenastalo.
*
"Včera jsem informoval, že podám v nejbližších dnech návrh na odvolání pana ministra Chládka, nejbližší den je pátek, takže předpokládám, že ten návrh dnes odešlu na Pražský hrad." (Premiér Bohuslav Sobotka pro Český rozhlas.) Schůzka špiček ČSSD, kde Sobotka informoval své přítele/kyně v partaji o svém rozhodnutí, proběhla v 7:30.
Chládka bude dočasně zastupovat ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, místopředsedkyně ČSSD.

Premiér přesto považuje Chládka "za nejlepšího ministra školství za posledních deset let".
"Jen nebýt jeho zupáckého chování!" (Premiér Bohuslav Sobotka pro MnZ)
"Já si pořád myslím, že to není pravda. Pan ministr si nevybral možnost, že by sám rezignoval. Nechtěl tímto přiznat vinu, kterou necítí." (Milan Chovanec, první místopředseda ČSSD a ministr vnitra (ČSSD))

Presumptivní exministr Chládek svolal tiskovku, na které označil důvod svého odvolání "o kterém se hovoří" za "zástupný problém". Z ataků na svou osobu viní nezachyceného poslance ANO. Skutečným důvodem je prý, že chtěl ještě zvýšit podporu sportu, přičemž nepodlehl tlaku Andreje Babiše, zlého ministra financí a taťky ANO, který odmítl další navýšení rozpočtu ministerstva o celkem 9 mld. Kč,-. Marcel pronesl dvě varování:
"Nepřipusťte, aby se novým ministrem stal partner z ANO." (Nezdá se, že by o tento post kterýkoli koaliční soupeř stál – dle MnZ.)
"Varuji, aby se do operačního systému vpustili lobbisté." (Třeba dealeři čipových karet, které by měla nosit školní mládež – kvůli své větší bezpečnosti. Nápad to ministra Chládka. Pozn. ženy Moby Dicka)

Nu, oni všichni ministři chtěli přidat nad přidělený rozpočet, a každý nakonec něco urval. Školství + sport snad nejvíc!

Marcel Chládek pravil, že za jeho odvoláním jsou "aktivity Andreje Babiše a jeho stranického tisku", články, které ho pošpinily jsou "lží Mladé fronty Dnes". O jeho odvolání prý bylo rozhodnuto už před čtrnácti dny.

Politolog Daniel Kroupa měl k Chládkovi jen jednu drobnou výtku: "Aby neurážel vzdělané lidi."
*
Ze sportu: FIFA bude přes utrženou ostudu volit svého nového předsedu. Zatím probíhají projevy obou kandidátů. Volby budou až po 17. hodině, tedy po uzávěrce tohoto písání. Tipněme si. Do svého čela si FIFA postaví nejspíše…
"Miroslava Peltu" (Mrtvá Kočka)

************
Podněty, připomínky, upřesnění, protesty a jiné výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Pokud projevíte potřebu deníček komentovat, a jste registrovaní na Lidovky.cz, můžete tak učinit zde na Neviditelném psu.

Předem dík!
>>:)) Moby Dick