úterý 19. února 2019

Čas na tvrdou ruku

Široká škála prostředků venezuelské vlády, Chávezův ptáček, strategické partnerství s Ruskem a zlaté turecké nudle.

Pokračuji výběrem z deníčku přítele Moby Dicka, který se týká nedávné historie Venezuely, tentokrát zfalšovaných prezidentských voleb v roce 2013. Tyto postřehy byly psány aktuálně v daném datu, je proto zbytečno jim vytýkat, že snad jsou vyrobeny pro potřebu dnešního dne. Aktuální je jen dovětek.
***************************


Úterý 5. března 2013

Zesnul demokratický diktátor Venezuely Hugo Rafael Chávez Frías. Jeho velkými vzory byli Simon Bolívar, Ježíš Kristus a Marx.

Středa 6. března 2013

Vedení Venezuely vyhlásilo sedmidenní státní smutek na počest padlého neinaugurovaného prezidenta Hugo Cháveze. Nové prezidentské volby mají být do 30 dnů. Hugo před odjezdem na svou poslední operaci na Kubu označil pro všechny případy svého korunního prince: Je jím viceprezident Nicolás Maduro

Pondělí 11. března 2013


V Česku ve vyšších polohách nasněžilo.

Budovu, kde v Caracasu sídlí volební komise, obklíčily tisícihlavé davy místních Lidových milicí. Když se přišel registrovat současný dočasný prezident Nicolás Maduro, spolubojovník padlého venezuelského prezidenta Cháveze, mohly se zbláznit nadšením. Kandidátovi opozice Henrique Caprilesovi zabránil dav ve vstupu do budovy, takže se nemohl včas registrovat. Capriles požádal proto komisi o prodloužení doby pro zápis.

Žena Moby Dicka: "No moment, a co dělala policie?"
Mrtvá Kočka: "To se naši dědečkové ptali v roce 1948 taky."

Pondělí 18. března 2013

Dočasný prezident Venezuely Nicolás Maduro odhalil americké spiknutí: Agenti CIA mají zavraždit kandidáta na prezidenta v dubnových volbách. Ale ne jeho, nositele odkazu Bolívarsko-chávezovské revoluce, avšak opozičníka Henrique Caprilese. Jejich zvrhlým záměrem je "vyprovokovat ve Venezuele chaos".

Henrique pravil, že ano, že by ho zabít mohli, ale nikoli agenti CIA, ale agenti Nicoláse.

Žena Moby Dicka: "Tak takovéhle grády u nás prezidentská kampaň neměla."
Mrtvá Kočka: "A to je náš lid stejně zemitý, jako ten venezuelský."
Žena Moby Dicka: "Naštěstí nejsme světovým producentem nafty."
Mrtvá Kočka: "A mezi lidem není zatím tolik kalašnikovů z ruské hospodářské pomoci…"

Maduro je ostatně velikým znalcem imperialistických pletich. Minulý týden oznámil národu, že padlého prezidenta Cháveze "otrávili rakovinou" Američané…

S Nicolásem bude ještě sranda, ale rádi ho nemáme.

Sobota 30. března 2013 (Bílá)

Venezuelská státní televize začala v rámci Velikonoc vysílat animovaný klip o nanebevzetí Hugo Cháveze. Svatý Hugo je v nebi vítán vrahouny typu Che Gevary nebo zkorumpovanými levicovo-odborářskými latinoamerickými diktátory. Krom toho Chávez nejspíše zvolil týden před svou oficiální smrtí i papeže Františka:

"Chávez může kdykoli na nebesích svolat ústavodárné shromáždění, aby pozměnil katolickou církev tak, aby lidé, očištěný lid Kristův, vládli na zemi." (Nicolás Maduro, úřadující prezident a kandidát na prezidenta, Venezuela.)

Neděle 31. března 2013 (Velikonoční)
Na Moravě leží 30 cenťáků sněhu, Beskydy hlásí 50 cm nového.

INRI má skutečně těžkou konkurenci: Hugo Cháves je, dle jistého Nicoláse Madura nejen svatý, ale dokonce sám "Ježíš Kristus pro chudé". Už to štve i místní církev římskokatolickou:

"Ježíš není žádným společenským či politickým vůdcem nebo velkým umělcem, nýbrž samotným Bohem, který se učinil člověkem." (Jorge Urosa Savino, arcibiskup, Caracas.)

Ostatně Ježíšem je Hugo i podle Ahmadíneřáda, prezidentského kolegy z presumptivně jaderného Íránu…

Mrtvá Kočka: "To se nám ta apokalypsa pěkně rýsuje."

Madurovi se podařilo Chávesovo jméno po jeho smrti umístit do médií už asi pětitisíckrát. Sám se pasoval za Hugova apoštola.
Podle Nicoláse je opoziční kandidát na prezidenta Henrique Capriles vinen za kampaň proti přítomnosti kubánských lékařů, čímž se stal "dědicem Hitlera":

"Kampaň proti Kubě je stejná jako kampaň proti Židům v Hitlerově Německu."
Mrtvá Kočka: "Kubánci nejsou Židi, vole."
Žena Moby Dicka: "Bohužel."

"Cítím, že se tento souboj proměnil v duchovní bitvu, protože ti, kdo ve Venezuele žijí, jej cítí jako možnost svrhnout vládu zla." (Henrique Capriles říká, že stoupenci Madura lžou, vydírají veřejnost a manipulují s ní.) Prarodiče Henrique Caprilese-Radonskiho utekli z Polska – před antisemitismem.

Mrtvá Kočka: "To si nepomohli…"

Sobota 6. dubna 2013
V Česku konečně začíná jaro.

Venezuelská státní televize vysílá seriál projevů Nikoláse Madura (to se za předvolební kampaň nepovažuje). Tento dlouholetý spojenec padlého prezidenta Cháveze voličům předvádí pravou jihoamericko telenovelu: Emotivně vzpomíná na Huga, jehož je nezpochybnitelným dědicem. To dokazují i pravidelné návštěvy Chávezova ducha v podobě malého ptáčka.

"Nekandiduje Chávez, kandiduje Maduro!" (Henriqe Capriles, prezidentský kandidát opozice, marně připomíná voličům.)

(Protože Nikolás v předvolební kampani slíbil mnoho dárků pro chudé Venezuelany, odírané americkým velkokapitálem, začali jsme mu říkat "Mikuláš". Na dárky bude mít – stačí sáhnout na ty miliardy dolarů, co si bývalý nejvyšší bolívarský Vůdce Hugo nashromáždil, a co si ještě Mikuláš nasyslí.

Neděle 7. dubna 2013

Mikuláš Maduro (prezidentský kandidát, Venezuela), vyhrožuje těm odpadlíkům od bolívarského lidu, kteří ho snad nebudou volit, že na ně pošle svoje prokletí. Tím bude stižena celá opozice, která si je ostatně zaslouží, neboť provádí sabotáže elektráren.

Žena Moby Dicka: "Energetické výpadky vysvětleny!"
Mrtvá Kočka: "Americký brouk by tam nebyl, vole?"

Pátek 12. dubna 2013

Ve Venezuele vrcholí příprava na nedělní prezidentské volby. Jednou její zábavnější součástí je tato "hospodská hra":

"Posloucháte Madurův projev – ne že byste chtěli, ale vysílají to povinně všechny televizní kanály – a napijete se pokaždé, když řekne 'Chávez'. Bohužel si moc nezahrajete, za první čtvrthodinku jste opilí." (Russ Dallen, obchodník a analytik, autor hry. Není známo, že by se prsil o autorská práva.)

Žena Moby Dicka: "Navrhuji českou variantu: Napít se pokaždé, když zazní slovo »demokracie«, »demokratická«."
Mrtvá Kočka: "To bys byla vožralá furt. Zejména při projevech komunistů."

Sobota 13. dubna
Česko zasáhlo rekordní oteplování

Diega Maradona (Argentina, exfotbalista) návštívil v Caracasu hrob tatíčka jihoamerického lidu Hugo Cháveze, a to bok po boku s jeho zarmouceným synem Mikulášem Madurem. S tímto prozatímním prezidentem také odvysílala rozhovor státní televize. Opoziční kandidát Henrique Capriles obvinil Madura, že "nestoudně porušil volební pravidla". (Ofiš předvolební kampaň totiž skončila ve čtvrtek.)

V televizi se pan prezident Maduro objevil asi tak sto šedesátkrát častěji než jeho rival. Přesto ho Capriles dotáhl z nedávných minus 20 % na ztrátu jen 10 % (poslední předvolební průzkum).

Henrique dnes, poněkud pozdě, spustil internetový kanál k vysílání vlastní kampaně. Obviňuje zde "mocné", kteří "neznají nic jiného než zneužívat moc".

Mikuláš to označil za "špinavou válku", zosnovanou prý z kolumbijského hlavního města Bogoty. Venezuelská vláda uzavřela hranice s Kolumbií. Opozice to chápe jako snahu zabránit desetitisícům Venezuelanů, kteří žijí v Kolumbii, aby se zúčastnili voleb.

Neděle 14. dubna 2013

Venezuelský lid se houfně (79 %) dostavil k prezidentským volbám.

"Chavezův chovanec to zvládl!" (Der Spiegel) Hugo získal 50,7 % platných hlasů. Teda vlastně  Mikuláš. Proti předpovědím dost ubohé vítězství. Zdá se, že se na tom podílelo i doporučení, které dostali státní zaměstnanci od svých šéfů. Opozice rovněž tvrdí, že mezi voliči byli i Kubánci, dlící v zemi na soudružské pracovní návštěvě, obdaření falešnými dokumenty.

"Upozorňujeme zemi a svět, že je snaha změnit vůli, kterou (ve volbách) vyjádřil lid." (Henrique Capriles, opoziční prezidentský kandidát, krátce před ukončením hlasování.)

"Dnes jsem nebojoval proti kandidátovi, ale proti celkovému zneužití moci." (Henrique Capriles, opoziční prezidentský kandidát, krátce po ukončení hlasování.)

Počet případů, ve kterých došlo k volební manipulaci, byl prý větší než malý, konkrétně přes 3.000. Vládní podporovatelé použili "široké škály prostředků": od střelby až po otevírání volebních místností po oficiálním ukončení hlasování.

"Dnes můžeme říci, že jsme spravedlivě vyhráli." (
Mikuláš Maduro, vítězný kandidát.) Ale pro sichr požádá volební radu, aby sčítání hlasů překontrolovala.

Pondělí 15. dubna 2013

Bostonský maraton byl napaden dvojitým bombovým útokem.

Venezuelská volební rada potvrdila vítězství Nicoláse Madura. Svého soka Caprilese porazil o zhruba 235.000 hlasů. (Země má asi 26,5 milionu obyvatel.) Navzdory protestům, stížnostem a výzvám k přepočítání výsledků už dnes tato dělnicko-revoluční složka bolívarského státu označila výsledek voleb za "nezvratný".

Mrtvá Kočka: "To známe: Na věčné časy a nikdy jinak!"

Předseda Národní volební rady Venezuely Vincente Díaz přitom souhlasil s přepočítáním hlasů voličů. Rozdíl mezi účastníky prezidentských voleb je totiž "minimální". Ale možná ho Hlas Ruska jenom nepřesně citoval.

Mikuláš volební radu nepožádá, aby sčítání hlasů překontrolovala. Pro sichr.

K přepočítání volebních hlasů zato vyzvaly USA i Organizace amerických států. Národní volební rada jejich žádost odmítla a označila ji za "vměšování".

Mrtvá Kočka: "A imperialistické rejdy."

Francie nepovažuje výsledky sčítání hlasů za "konečné".

"Vyzýváme všechny politické síly v přátelské Venezuele, aby respektovaly vůli voličů a ukázaly vyvážený a odpovědný přístup k výsledkům hlasování."(Ministerstvo zahraničí, Ruská federace.)

Žena Moby Dicka: "Tohle není vměšování?"
Mrtvá Kočka: "Ne, internacionální pomoc."

Vítěznému Vůdci poblahopřál telefonicky i V.V. Putin (Rusko, car). Putin pak vyjádřil "jistotu", že pod Mikulášovým vedením bude Venezuela i nadále "upevňovat vztahy strategického partnerství s Ruskem". Potvrdil rovněž "ochotu dále rozvíjet konstruktivní dialog v celém spektru bilaterárních a mezinárodních otázek v zájmu obou zemí a jejich lidu".

Žena Moby Dicka: "Što éto takóje »konstruktivní dialog« a »strategické partnerství«?"
Mrtvá Kočka: "My vám dáme zbraně a vy nám ropu."

"Volba venezuelského lidu ukazuje obrovskou důvěru a uznání vašich výjimečných zásluh v oblasti ochrany veřejných zájmů Venezuely." (Alexandr Grigorjevič Lukašenko, Bělorusko, diktátor.) Saša při té příležitosti pozval kolegu do Minska.

"Jsme připraveni spolupracovat s venezuelskou stranu, abychom i nadále rozvíjeli přátelské vztahy, založené na spolupráci za účelem pomoci lidem v obou zemích."  (ministerstvo zahraničí, Čínská lidová republika.)

Mikuláš rovněž přijal gratulace všech pokrokových latinskoamerických Vůdců. Jako první se ozvala Cristina Fernández de Kirchner (Argentina, prezidentka), jež si bude nového prezidenta držet v paměti "s vděčností jako věčného přítele a soudruha Huga Cháveze".

Rafael Correa, (Ekvádor, křesťanskohumanistický prezident) pochválil volební proces jako "spravedlivý a demokratický" a poslal Venezuelanům "bratrské pozdravy" z "Amazonských výšin".

Evo Morales Ayma, (Bolívie, indiánský náčelník) pogratulovat venezuelskému lidu za jeho "občanskou statečnost a demokratickou vyspělost". "Ačkoli každá oblast Latinské Ameriky je jiná, můžeme říci, že toto vítězství Venezuely je vítězství celého latinskoamerického kontinentu."

A samozřejmě nemohl chybět ani Raúl Castro (Kuba, diktátorský prezident), jenž poblahopřál Madurovi k "nadpřirozenému vítězství v konsolidaci Latinské Ameriky a Karibiku."

Žena Moby Dicka: "Zdá se, že šlo skutečně o zázračné vítězství."

Z Mexika se ozvala Komunistická strana, jež poslala jak speciální pozdrav Komunistické straně Venezuely, tak i bratrské Spojené socialistické straně Venezuely. Zasalutovala vítěznému prezidentovi Madurovi, jehož triumf značí, že venezuelský lid ratifikoval práci, již začal Hugo Ch. (Poslední odstavce podle anglické verze ruské komunistické Pravdy.)

Podle opozičníků vyhrál Henrique, a to o 350.000 až 400.000 hlasů. Proto vyrazili do ulic. Provolávali antisocialistická hesla a snažili se dojít k sídlu prezidenta a vládních úřadů. Demonstranty zastavili ozbrojení policajti, kteří přitom použili slzného plynu a střelby, zatím pouze gumových projektilů.

Kontrarevolucionáři a agenti imperialismu se objevili i ve vítězné socialistické straně. Těsné vítězství není podle nich "dobrým výsledkem": "Jsme povinni učinit hlubokou sebekritiku." (Diosdado Cabello, předseda parlamentu a dvojka chávistů, na sociální síti.)

Mrtvá Kočka: "Bacha, Dio! Začíná to »hlubokou sebekritikou« – a končí oprátkou"

Úterý 16. dubna 2013
Při včerejších demonstracích ve Venezuele bylo zabito 7 lidí a 61 osob utrpělo zranění.

Mrtvá Kočka: "A co teprve, kdyby se střílelo ostrejma!"

Generální prokurátorka Luisa Ortegová k tomu pravila, že oběťmi byli "prostí pracující". Naznačila tím, že se jednalo o Mikulášovy příznivce a voliče.

Žena Moby Dicka: "Generální prokurátorka by neměla naznačovat."
Mrtvá Kočka: "Asi neznáš principy revolučního práva."

135 nepřátel revoluce bylo zatčeno.

"Je čas na tvrdou ruku." (Mikuláš Maduro, bolívarský prezident, Venezuela, oznamuje své další demogratické kroky). Zítřejší plánovaný protest opozice pan bolí-prezident nepovolí. Henrique si tak chce vynutit přepočítání hlasovacích lístků – a to by byl "státní převrat". Současné násilí v ulicích "sponzorují a řídí Spojené státy".

Ve Venezuele dochází denně k asi 40 vraždám. Ty současné, dle Huga, páchají "neonacistické gangy". Tedy opoziční Caprilesovy gangy.

Mrtvá Kočka: "Vyjádření starokomunistického činovníka."

Středa 17. dubna 2013

Henrique Capriles odvolává dnešní demošku. Ne proto, že to pan bolí-prezident zakázal.

Žena Moby Dicka: "To může zakázat, v demokratické zemi?"
Mrtvá Kočka: "Stejně demokratické, jako ČSR po roku 1948."

Henri se obává střetů, neb Mikuláš vyhlásil na stejnou dobu antidemošku. Mezitím revoluční lid vyjadřuje svoje revoluční rozhořčení: Jezdí na motorkách ulicemi města Los Teques (metropole venezuelského státu Miranda, kde je Capriles guvernérem) a vykřikují hesla "Chávez žije!" či "Maduro prezident!"

Žena Moby Dicka: "Proč je vlastně Maduro prezident, když Chávez žije?"

Motorkáři vhodili do kanceláře opoziční strany zápalnou bombu. Rozbíjejí výkladní skříně a rabují krámky Henriho příznivců.

"Pro přepočet hlasů neexistuje žádná zákonná opora a případná oficiální stížnost kandidáta Henriqueho Caprilese bude zamítnuta." (Soud, Nejvyšší, Caracas, Venezuela.)

Žena Moby Dicka: "To věděla volební komise už v pondělí."
Mrtvá Kočka: "Ale stejně, jak soudruzi soudci a soudružky prokurátorky už předem vědí, jak co dopadne, že?"
Žena Moby Dicka: "Protože pracují dle pokynů Ústředního výboru Strany."

Francie výsledky venezuelských voleb "bere na vědomí".

"Myslíme si, že by mělo dojít k přepočtu hlasů." (John Kerry, ministr zahraničí, USA.)

Čtvrtek 18. dubna 2013

"Překazili jsme státní převrat, ale oni budou život v naší zemi i nadále sabotovat.“ (Mikuláš Maduro, úřadující venezuelský prezident, na Twitteru o podlé opozici.)

Pátek 19. dubna 2013

Národní volební rada (Venezuela) nakonec rozhodla o auditu výsledků prezidentských voleb. Už má vlastně  55 % spočítaných, protože tolik lístků se počítá ručně pro kontrolu; volby jsou jinak elektronické. Zbývá tedy dopočítat jen 45 %. Poražený opozičník Henrique Capriles toto rozhodnutí "vítá".

Mrtvá Kočka: "Hele, jaký je rozdíl mezi auditem a kontrolou?"
Žena Moby Dicka: "Kontrola kontroluje, jestli nejsou lístky falešné. A audit – je jenom sčítá…"

Nový Moskvou uznaný prezident Venezuely Mikuláš Maduro navštíví začátkem června Rusko. Ruský zbrojní průmysl doufá v další dodávky zbraní do Venezuely, ale je "skeptický". Alespoň dle Viktora Semjonova, vedoucího Institutu Latinské Ameriky Ruské Akademie věd jenž pro Hlas Ruska pravil:

"Venezuela prakticky vyčerpala potřebu ve znovuvyzbrojení své armády. Zbrojní kontrakty byly uzavřeny v hodnotě asi 11 miliard dolarů. Přitom v roce 2012 byly všechny venezuelské finanční zdroje věnovány na zajištění Chávezova vítězství v říjnových prezidentských a prosincových guvernérských volbách jeho stoupenců. A to nejen vlastní peníze, ale také vypůjčené. Čína, například, půjčila Venezuele v posledních letech 36 miliard dolarů. Dnes činí venezuelský rozpočtový schodek asi 13%, kdežto inflace a tempa růstu HDP se blíží nule. V této situaci bude těžké něco kupovat."

Ruští zbrojbaroni cítí šanci v údržbě venezuelských zbraní a v dodávkách pro "státy, jež nikdy nepatřily k tradičním zákazníkům ruského zbrojního průmyslu".

Sobota 20. dubna
V Česku skončila zima a začalo léto.

"Mikuláši, já jsem Jerry." (Kulturní vložka nemístného taškáře do inauguračního projevu nového venezuelského prezidenta. Co více pěkného Jerry, který Madurovi sebral mikrofon, ještě řekl, není známo, neb televize pro sichr přerušila přímý přenos.)

"Mohl jsem být zastřelen." (Mikuláš Maduro, nový prezident, se zlobí na ochranku. Vypadá to, že jí amnestii neposkytne.)

Jsme žádostivi, zda se moci vzdá stejně ochotně, jako se vzdal mikrofonu. Venezuelská Národní volební rada totiž přecejen příští týden rozběhne "audit voleb". Což potrvá celý měsíc!

K čemu audit, když v úřad uvedeno? Neměla se inaugurace o ten měsíc odložit? Inu, prý nemohla. Dnes Venezuela slaví přesně 203. výročí nezávislosti z roku 1810, a jinak by se to nestihlo.

Mrtvá Kočka: "No ale – co bude s platností dekretů, jež v tom měsíci případný lžiprezident Maduro vystaví?"
Žena Moby Dicka: "Něco mi říká, že tyto starosti jsou liché."
Mrtvá Kočka: "K čemu tedy celá ta šaškárna s přepočítáváním hlasů?"
Žena Moby Dicka: "Aby administrativa USA mohla říci svému lidu: Vybojovali jsme Venezuele demokracii, a nemuseli přitom bombardovat."

"Jsme tam, kde jsme chtěli být." (Henrique Capriles, prezidentský opokandidát, k rozhodnutí Národní volební rady o provedení auditu.)

Mrtvá Kočka: "Já bych ti řekla, kde jste, ale ještě není deset večer."
Moby Dick: "Ve Venezuele."

Kam na inauguraci dorazila také pravidelná squadra jihoamerických papalášů a věrný přítel venezuelského lidu Mohamed Ahmadíneřád (prezident, končící, Írán.)

Šamanova poznámka 2019:

Příští volby v roce 2018 zfalšuje Mikuláš ještě mazaněji: Když prohraje v parlamentních volbách, najmenuje si svůj vlastní parlament. Tentokrát to s mazaností přežene, takže prozatímním prezidentem je padesátkou rozumných států – včetně většiny jihoamerických! a České republiky!!! – nakonec uznán předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó, který v souladu s venezuelskou ústavou složil přísahu 23. ledna 2019.

"Českým komunistům se to nelíbí." (Mrtvá Kočka)
"Ti by své příští výjezdní zasedání mohli udělat na Krymu." (Žena Moby Dicka)
"A už se nevracet." (Mrtvá Kočka)

Madura – krom českých a čínských komunistů – podporuje i Ruská federace (včetně bílé i černé propagandy ve státních médiích). A také Turecko. Proč Rusové a Číňani víme: bojí se, že by přišli o své investice i možnost strategické vojenské přítomnosti na americkém kontinentu. Ale proč Turci?

Protože Turci mají rádi zlato. Ve venezuelské džungli ho v potu tváře dobývají vpodstatě ilegálně prostí Venezuelané, kteří už nevědí, jak jinak zabezpečit svoje rodiny. Neprofesionalita a drancování přírodního bohatsví vede k otravám rtutí – horníků i okolní přírody. Občas jejich nory zaplaví voda a pár desítek se jich utopí. Následně se z vody líhnou komáři a roznášejí nemoci.

Toto krvavé zlato od nich přes prostředníky vykupuje venezuelská státní banka. (Tedy to, co jim zůstane po vydírání vojáky.) Od roku 2016 nakoupila od 300 tisíc amatérských horníků (či norníků) 17 tun zlata v aktuální ceně 650 milionů dolarů. Ovšem norníci nedostali dolary, leč bolívary, ale za ně si ihned kupují potraviny. Zlato pak putuje do Turecka přímou leteckou linkou, která byla zřízena pro tento kšeft. Za část zlata si Venezuela nakoupí naftu a ropu z tureckých rafinérií (kam ji dodával synáček pana nejmenovaného tureckého prezidenta, který si ji nakupoval od Islámského státu).  Letadly se zpět do Venezuely za zlato vozí turecké těstoviny a sušené mléko. To pak jde do dotovaného programu – pro podporovatele tatíčka Madura…

Středa 13. února 2019

"Humanitární pomoc nepotřebujeme, protože žádná krize v naší zemi není. Jsou to pomluvy. Nejde o pomoc, ale o přípravu intervence ze strany Spojených států."
(Presumptivní exprezident Mikuláš Maduro, či spíše Magoro)


"Musíme jít 23. února v karavaně (k hranicím), abychom tu pomoc (která na tam trčí už asi týden) dostali." (Vzdoroprezident Guaidó Juan.)

"Musíme udělat z Venezuely produktivní a autonomní zemi a toho lze dosáhnout jen s odchodem Mikuláše Madura." ("Opoziční" politička María Corina Machadová pro TV Venezuela.)

Poznámka: "Opoziční" vůči Mikulášovi je demokraticky zvolený parlament. Tak kdo je tu vlastně "opozice"?
Mrtvá Kočka: "Ten, kdo nemá pod palcem armádu."

No, když se to dostalo až do televize, tak tedy už v sobotu uvidíme, jak to dopadne se sametovostí budoucí revoluce. Bude záležet na vojácích.

"Buď zůstanou s diktaturou, nebo půjdou s lidem." (Vzdoroprezident Guaidó, Juan.)

Kalkuluje se s možným účinkováním ozbrojených sil USA při obnově demokracie. (Aby tady totiž nevznikla nová Sýrie.) Před tímto krokem USA "ostře varoval" ruský ministr zahraničí Sergej Larvov.

"No ale do Venezuely je to přece jen trochu dále než do Sýrie." (Syrská želva)


Menažerie Moby Dicka společně se Šamanem doufají v lepší příští kdysi nejbohatší země subkontinentu.

Psáno v Praze na Lužinách v úterý 19. února 2019

Dějiny venezuelského socialismu 21. století v Moby Dickově kostce budou pokračovat. 

Viz i předcházející přehled z let 2008-2013 Duch Hugo Cháveze smrdí dál.