úterý 26. února 2019

Socialistická cesta s čínskými rysy

Bolí-demokracie, boj proti šéfovi ďáblů, nedostatek hajzlpapíru, nevhodné otázky a linie vojensko-technické spolupráce s Ruskem

Pokračuji výběrem z deníčku přítele Moby Dicka, který se týká nedávné historie Venezuely. Tentokrát z prvních měsíců vlády Mikuláše Madura v roce 2013, jehož tehdejší budování socialismu 21. století nese současné plody.
***************************


Čtvrtek 2. května 2013


Juan Carlos Pinzón (ministr obrany, Kolumbie) dlí v Pentagonu na krátké pracovní návštěvě. (Dva týdny po Madurově chopení se moci v sousední Venezuele.) Setkal se zde s Chuckem Hagelem (ministr obrany, USA), aby společně prodiskutovali otázky bezpečnosti a spolupráce mezi oběma zeměmi. Ministr Hagel ocenil pokroky, k nimž Kolumbie dospěla při vyjednáváních s disidentskými Revolučními ozbrojenými sílami Kolumbie (FARC). Ministři probrali možnosti budoucí spolupráce mezi armádami Spojených států amerických a Kolumbie v projektech regionální obrany.

Mrtvá Kočka: "Proti kolumbijským narkorevolucionářům a jejich venezuelským dealerům."

Sobota 4. května 2013

Mikuláš Maduro (Venezuela, "bolívarský" prezident) včera "naznačil", že Álvaro Uribe (Kolumbie, prezident v letech 2002-2010) "plánuje jeho vraždu". Miluláš rovněž objevil, že se Álvaro "podílel na vraždě venezuelského prezidenta Johnnyho Gonzáleze".

"Tato obvinění jsou odrazem zoufalství osoby, která se k moci dostala nezákonným způsobem a která se snaží odvrátit pozornost od porušování zákonů a probíhající korupce pomluvami a hledáním obětních beránků.“ (Jaime Granados, právník beránka Álvara.).

Mrtvá Kočka: "Mlhoš je ještě slušnej."
Žena Moby Dicka: "V téhle konkurenci jistěže. Ale měl by konkurovat jiným prezidentům!"

Neděle 5. května 2013

Juan Manuel Santos (Kolumbie, aktuální prezident) napsal, že bude bránit exprezidenta Álvara Uribeho před srosťárnami ze strany Mikuláše Madura (Venezuela, bolí-prezident) toliko diplomatickou cestou, a že se "nesníží ke křikům a urážkám".

Mrtvá Kočka: "A náletům."
Žena Moby Dicka: "Což bych mu nedoporučovala vzhledem k ruským protiletadlovým systémům, které si Venezuela pořídila za ruské půjčky."

Pondělí 6. května 2013

Mikuláš Maduro (Venezuela, bolí-prezident) obvinil amerického občana Timothy Tracyho z toho, že organizoval studentské protesty, které měly v zemi vyvolat "nestabilitu". Barack Obama (prezident, USA) toto obvinění označil za "nesmyslné". Při tom zmínil, že podobná nepravdivá obvinění vůči USA vypouštěli venezuelští představitelé i dříve. Mikuláš kontroval: Podle něj je Barack "velkým šéfem ďáblů". Finančně podporuje opozici a snaží se zničit venezuelskou demokracii.

Mrtvá Kočka: "Bolí-demokracii."

Úterý 7. května 2013

Prezident Venezuely Mikuláš Maduro navštíví Argentinu, Brazílii a Uruguay. Cesta by měla trvat 3 dny a jedním z jejích cílů je zabezpečit zemi bolívarské revoluce – aby nechcípla hladem.

Čtvrtek 16. května 2013

Po máslu, kávě a mouce mizí z obchodů i poslední roličky toaletního papíru. Zatímco v reálném socialistickém Československu za to mohly pokřivené dodavatelsko-odběratelské vztahy, v dnešní Venezuele za tyto nedostatky mohou "protivládní síly a privátní sektor, který se léta snaží destabilizovat poměry a svrhnout vládu", alespoň dle bolí-prezidenta Mikuláše Madury.

Podle ekonomů je to obvyklý jev "plánovaného hospodářství", které cenovou regulací ničí trh, soudruzi z EU. Oni stejně prej Venezuelci nebudou brzy toaletní papír potřebovat. Nebudou mít z čeho, ehm, vyměšovat.

Mrtvá Kočka: "No jo, hajzlpapír. Ten na konci sociálrealismu taky nebyl. Pamatujou, pane Rataj?"
Žena Moby Dicka: "Nepamatuje. Oni soudruzi marx-leninisté vždycky měli svoje rezervy. Až to, co nespotřebovali, šlo do Tuzexu."

Středa 5. června 2013

Venezuela, aby ukázala, že chce zlepšit vztahy s gringy ze severu, propustila a vyhostila amerického dokumentaristu Tima Tracyho, který byl pro dokumentování povolebních protestů v dubnu zatčen jako americký špion. Jeho zatčení nařídil přímo Mikuláš Maduro, podvodně zvolený venezuelský prezident.

Mrtvá Kočka: "Nezatýkal ho osobně? Jako lžiprezident Antonín Novotný ministra Baráka?"

Tracy ihned po propuštění/vyhoštění odletěl do Miami.
Žena Moby Dicka: "Ale tygra tam musel nechat."

Aktuální vsuvka:
Pondělí 25. února 2019

Tentokrát asi zatkl Mikuláš novináře osobně. Protože se tak stalo během interwiev, který s ním vedl moderátor americké televize Univision Jorge Ramos. Ale dopadlo to dobře. Zítra má být celý štáb vyhoštěn. Ale vybavení si asi ponechá Venezuela. A pročže byl Ramos i viceprezidentka společnosti Univision María Martínezová "na několik minut zadrženi v izolované temné místnosti"?

"Nevhodné otázky." (Nejmenovaný venezuelský ministr cenzury, é, informací.)
"Asi si taky zařídím temnici." (Přímo zvolený prezident ČR Mlhoš Zeman, oblibovaný polovinou českého národa.)
"Budeš mi ji půjčovat?" (Komunisty podporovaný premiér ČR Andrej "Bureš" Babiš, předsametový agent ŠtB a vlastník ovládacího 30% balíku akcií ČR.)
"Já se taky hlásím!" (Tokio Omamura, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura)

Pátek 7. června 2013

Mezinárodního veletrhu zbraní v Peru se účastní všichni zbrojaři, i Česko. Avšak málokdo má u místňáků takový úspěch jako Rusko. To za posledních 12 let inkasovalo za zbraně pro Jižní Ameriku $14,5 miliardy. V příštích desetiletce zde plánují Rusové prodat zbraně za $50 miliard. A to i pro organizaci "Bolívarovský svaz pro lid naší Ameriky" (ALBA), kterou vede Venezuela, a kam patří ještě Nikaragua, Bolívie, Kuba a Ekvádor.

Žena Moby Dicka: "Inu, vyváženost a rovnováha musí být."
Mrtvá Kočka: "Aby byl zachován mír."

Středa 12. června 2013

Národní volební rada Venezuely doprozkoumala výsledky prezidentských voleb a potvrdila vítězství bolí-prezidenta Mikuláše Madura. Prohlásila, že ve výsledcích nenašla žádný rozdíl a že původní sčítání proběhlo podle pravidel.

Mrtvá Kočka 2019: "Sčítání – ale čeho?"

Pátek 14. června 2013

Čína, Venezuela, Brazílie, Rusko, Japonsko a Jižní Korea by se rády zapojily do projektu mezioceánského průplavu v Nikaragui. Domácí by si v průplavové akciovce ponechali 51 %. Projekt 200 km dlouhého díla by přišel na pouhých $30 miliard a jeho výstavba by zabrala asi 10 let. V době celosvětové recese a celonikaragujské bídy jde spíše o snahu levičáckého prezidenta Daniela Ortegy o získání či udržení popularity.

Žena Moby Dicka: "Lepší a užitečnější než olympiáda!"
Mrtvá Kočka: "A levnější."

Právě asi těch $30 miliard rozkradli ruští politici v Soči při přípravě zimních olympijských her 2014. Celkem, i s těmi zpronevěrami, přijde Soči na asi  $50 miliard. Jo, širaká strana balšája, na Rusy halt nemáme.

Úterý 2. července 2013

Gosudar, slunko jasné, pohovořil v Moskvě se svým novým přítelem Mikulášem Madurem, lžiprezidentem venezuelským. Pochválili se navzájem za zvyšování rusko-venezuelského obchodu, jenž za první měsíce t. r. vzrostl o 300 %.

"Tento výsledek zajistilo samozřejmě uzavření několika velkých smluv o dodávkách po linii vojensko-technické spolupráce, a také o dodávkách průmyslového zařízení, celková kladná tendence je ale jasná. Jde také o ruské investice do venezuelské ekonomiky v celkovém objemu 21 miliard dolarů." (V.V. Putin, prezident širé Rusi od Vladivostoku po Caracas.)

Mrtvá Kočka: "Tak ta »linie« je nám jasná, soudruzi."

Pátek 19. července 2013

Si Ťin-pching (1. tajemník KSČ, prezident ČLR a asi dalších 20 funkcí) se v Pekingu setkal s Jorgem Arreazou (viceprezident, Bolí-republika Venezuela).
Si si vysoce cení velké úlohy bývalého venezuelského prezidenta Huga Cháveze v podpoře rozvoje čínsko-venezuelských vztahů a konstatuje, že čínský lid na velkého kormidelníka Venezuely nezapomene.
Si si přeje, aby Venezuela dosáhla nového úspěchu ve výstavbě své země.
Si kladně oceňuje čínsko-venezuelské vztahy s tím, že Čína je ochotna společně s Venezuelou prohloubit tradici přátelství a vzájemné důvěry, vzájemně se podporovat v otázkách týkajících se klíčových zájmů druhé strany, atd.
Si konstatuje, že Čína ostatně věnuje velkou pozornost rozvoji soudružských vztahů se všemi zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku.

Jorge Arreaza odvětil, že venezuelský lid obdivuje Čínu. Po vzoru zvěčnělého prezidenta Hugo Cháveze budou venezuelská vláda a lid přátelsky spolupracovat s Čínou. Čína trvá na socialistické cestě s čínskými rysy, což je dobrým vzorem pro ostatní země.

Žena Moby Dicka: "A tak rovněž Venezuela bude trvat na socialistické cestě s čínskými rysy."

Jorge pravil, že Venezuela je ochotna stát se důležitou silou podporující spolupráci mezi Čínou a zeměmi Latinské Ameriky.

Mrtvá Kočka: "Trojským koněm."

Pátek 16. srpna 2013

Oddíl ruských lodí v čele s raketovým křižníkem Černomořské flotily Moskva vyplouvá z nikaragujského přístavu Corinto, kde byl na pracovní a přátelské návštěvě. Z Nikaraguy zamíří ruské lodě do Panamského průplavu. Kde se neočekává, že by se ruští námořníci bavili se zde zadrženými severokorejskými námořníky, kteří pašovali staré sovětské zbraně z přátelské Kuby do přívětivé KLDR. Zato se očekává se, že 26. srpna dorazí oddíl do bratrské Venezuely.

Agentura Muška na Zdi uvádí, že je to součástí ruské politiky rozvojové pomoci upadajícím socialistickým zemím: Místní bolívarští pohlaváři by mohli přistoupit k proměně dluhu zhuntované Venezuely, která si ze soudružského Ruska půjčuje nehorázné miliardy na nehorázně velké dodávky ruských zbraní, za území pro novou ruskou námořní základnu.

Úterý 3. září 2013

Půlka Venezuely se ocitla bez elektřiny.

Žena Moby Dicka: "Výsledek bolívarské energetické politiky státu."
Mrtvá Kočka: "Spíš za to můžou Američani."
Žena Moby Dicka: "Proč Američani?"
Mrtvá Kočka: "Protože Izrael je moc daleko."

Středa 4. září 2013

Původce včerejšího venezualeského blackoutu odhalen: Mohou za to "fašizující pravicové skupiny, které jsou řízeny ze »severu«." (Míněny USA.) Podle bolí-prezidenta Mikuláše Madury.

Žena Moby Dicka Mrtvé Kočce: "Nemělas mu napovídat."

Čtvrtek 19. září 2013

USA nevydaly povolení k přeletu Portorika pro speciál bolívarského prezidenta Venezuely Mikuláše Madury. Měl špatně vyplněnou žádost. Venezuelské ministerstvo zahraničí to označilo za "agresi". Mikuláš pro svou sobotní cestu do Číny zvolí alternativní trasu. Američani jej nezastaví!

Pátek 20. září 2013

USA vydaly povolení k přeletu Portorika pro speciál bolívarského prezidenta Venezuely Mikuláše Madury. Měl dobře vyplněnou žádost. Mikuláš se zítra opět setká s generálním tajemníkem KSČ, prezidentem ČLR Si Ťin-pchingem, s nímž probere "posílení venezuelsko-čínských strategických vztahů."

Mrtvá Kočka: "Čínská základna v Karibiku?"
Žena Moby Dicka: "Ne, venezuelská ropa pro Čínu."
Moby Dick: "Oboje."

Úterý 24. září 2013

OSN obdržela žádost od Venezuely, aby byl její magorský prezident Mikuláš Maduro během svého hostování na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku "respektovanou osobou".  Venezuela požaduje "záruky", že bude Madurovi během jeho pobytu v New Yorku "projevována náležitá úcta".

"Celá venezuelská delegace potřebuje záruky, že bude v USA respektována." (Elías Jaua, ministr zahraničí, Venezuela.)
Žena Moby Dicka: "Magoři se nerespektují, ani neuctívají, Jauao."
Mrtvá Kočka: "Pokud nemají jaderné zbraně jako Putin. Jau, jau!"

Maduro se svými soumagory dlí zatím na státní přátelské návštěvě v bratrské Číně, kam dorazil svým prezidentským iljušinem i přesto, že si jeho podmagoři zapomněli včas požádat o svolení průletu vzdušným prostorem, kontrolovaným USA.

Žena Moby Dicka: "Tak on snad létá Airbusem, nebo něčím takovým?"
Mrtvá Kočka: "Ale chová se, jako by měl Tú sto čtyři."

Agentura Muška na Zdi zaslechla, že během soudružských rozhovorů Mikuláš sondoval, jestli si má venezuelské lertectvo pro svou armádu pořídit ruské Su-35 (vylepšený Su-27) nebo raději čínské J-11 ("bezlicenční" kopie Su-27).

Žena Moby Dicka: "To záleží na tom, jestli mu za to víc zaplatí Číňani nebo Rusové."

No moment! Platit snad má zákazník?

Mrtvá Kočka: "V každém případě nejvíc zaplatí Venezuelané!"

(2019: Už platí.)

Středa 25. září 2013

Magor Maduro měl dnes promluvit na VS OSN v New Yorku. Místo toho se pan bolívarský prezident vrátil z Číny direktně domů, načež promluvil v místní televizi. Zkoprnělému národu sdělil, že v Americe bylo proti němu zosnováno spiknutí. Přičemž:

"Je obtížné věřit tomu, že by prezident USA Barack Obama o spiknutí nevěděl."

*****
Úterý 26. února 2019, aktuální dodatek:

Na hranicích s Brazílií stojí kamiony s humanitární pomocí, na hranicích s Kolumbií hoří. Agentura Muška na Zdi hlásí, že je zapálili buďto venezuelští vojáci, nebo spíše "colectivos" (Mikulášovy Lidové milice, které jsou motivovány přednostními příděly tureckých těstovin a ruské vodky). Pokud je zde analogie s čs. Únorem 1948, pak vojácí střílejí slzákem a gumovými projektily, kdežto Lidové milice ostrými. Počet mrtvých a raněných stoupá.

Žena Moby Dicka: "To nevypadá na venezuelský Listopad 1989!"
Mrtvá Kočka: "Spíše na čínský Červen 1989 na náměstí Tianmen."

Dobrá zpráva je, že Venezuela hospodářskou pomoc přece jen přijímá. Od přátel nejvěrnějších: V sobotu přistál v Caracasu ruský letecký speciál s humanitární pomocí o ráži 7,5 tuny.

Mrtvá Kočka: "Svačinka pro Magora."

Asi si Putin přečetl náš rozbor z pátku 8. února 2019: »Protože Maduro nechce dopustit "americkou okupaci pod rouškou pomoci", vyčkává nyní pravděpodobně na humanitární pomoc od Ruska.«

Mrtvá Kočka: "A pod jakou rouškou přichází tato pomoc?"
Žena Moby Dicka: "Zřejmě se Rusko snaží zachránit socialismus 21. století v Jižní Americe."
Mrtvá Kočka: "Socialismus s čínskými rysy."

Menažerie Moby Dicka společně se Šamanem i nadále doufají v lepší příští kdysi nejbohatší země subkontinentu.

Vytaženo z archivu a dopsáno v Praze na Lužinách v úterý 26. února 2019

Dějiny venezuelského socialismu 21. století v Moby Dickově kostce budou pokračovat. Ještě chvíli potrvá, než se budeme věnovat výstavbě evropského socialismu u nás doma. U nás doma v Evropě, v Čechii, v Lánech, v Průhonicích, v Praze, v…(však víte kde).
*****

Viz i předcházející přehledy:
Chávezova poslední pětiletka 2008-2013: Duch Hugo Cháveze smrdí dál
Nástup Mikuláše Madura k moci, březen a duben 2013: Čas na tvrdou ruku