pátek 14. června 2019

Pocta židovským svátkům v Michelské husitské synagoze

V neděli 23. května 2019 od 19:00 máte další možnost poslechnout si písně, které doprovázejí židovské svátky. (Pokud jste nestihli květnovou Noc kostelů.) A taky se můžete o těch svátcích něco základního dovědět. A to na vystoupení sboru RIMON, které se tentokrát koná v dalším  Husitském sboru, a to v Michli, přesně na adrese U Michelského mlýna 124/27. Nachází se zde bývalá synagoga, která dnes slouží, jak jinak husitům, konkrétně sboru Alberta Schweitzera. Jedou tam třeba tramvaje z centra (11 a 14), zastávka se jmenuje Pod Jezerkou, a jde se pak proti proudu "Botyče" vpravo (tedy po jeho levém břehu).
Zde zopakuji, co o Rimonu napsala jeho principálka Dana Krausová: „Sbor vznikl spontánně v roce 2011 v hodinách hebrejštiny při organizaci Židovské liberální unie (ŽLU). Při jeho zrodu stály Eva Feiglová, Věra Hroudová a Viera Adamuščínová. Pod vedením Anny Wagnerové získal sbor jméno Rimon v roce 2013.


Sbor fungoval jako útočiště pro přátele, kteří se pravidelně scházeli pro radost a potěšení ze zpěvu židovských písní. Tito lidé uctívali židovské tradice a účastnili se zpívání při oslavách židovských svátků. Nešlo o umělecké sdružení – do sboru mohl přijít každý, kdo rád zpíval židovské písně a měl radost ze společného setkávání s přáteli.


V roce 2017 byla pověřena zpěvačka a pěvecká pedagožka Dana Krausová kantorkou ŽLU Jaroslavou Hanah Maxovou, aby se chopila vedení sboru a pracovala se členy sboru na technice zpěvu a vystupování. Sboristé pěveckou práci vzali jako výzvu. Mimo ŽLU sbor RIMON opakovaně vystoupil na židovském festivalu JUDAFEST. S Danou Krausovou pracují již dva roky. Členové sboru se chtějí stále zdokonalovat ve svém pěveckém umění - plánují vystoupení na vernisáži v Lounech a na dalších akcích spojených s židovskou kulturou.Od svého počátku sbor Rimon pracuje pro sblížení kultur a proti xenofobii. Oslavy svátků, kde vystupuje, jsou navštěvovány nejen členy ŽLU, ale jsou otevřeny i pro rodiny a přátele z jiného prostředí. Rimon vystupoval také pro veřejnost v kulturním pořadu na vernisáži obrazů v Turnovské synagoze (2016) nebo na komponovaném pořadu čtení z knihy Josefa Feigla v restauraci La Boema v Radnicích (2016).“

Koncert 23.6. 2019 od 19:00 (v Michelské synagoze, nynější Husův sbor v Michli) jsou zaměřeny na písně židovských svátků. Písněmi a průvodním slovem chce sbor RIMON publiku přiblížit židovské zvyky a kulturu, která je pro mnohé inspirativní a je součástí každého z nás, i když si tuto skutečnost plně neuvědomujeme.
Vedení sboru a hlasová poradkyně: Dana Krausová


Průvodní slovo: Marta Študentová

Hra na akordeon: Jaroslava Kopecká Hra na příčnou flétnu: Anna Krausová Členové sboru: Alena Habartová, Veronika Handová, Tereza Krčálová, Michaela Záhorská, Marta Študentová, Šárka Hrubá, Viera Adamuščínová, Tomáš Hájek, Jan Syka, Jan Pellar, Lukáš Pellar, Petr Falátek a
Jan Kovanic. 

PS: Další dojednané vystoupení máme na podzim v Mníšku – pod Alpou. \ :-)