V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Osvětimi II – Birkenau zavražděno 3792 českých Židů – mužů, žen a dětí z tzv. Terezínského rodinného tábora. Šlo o největší hromadnou vraždu českých občanů. Ano, je to asi dvacet Lidic...
K tomuto výročí pořádá Obec spisovatelů v zasedací síni Církve českosloveské husitské v bývalé karlínské synagoze (Praha 8 – Karlín, Vítkova 13) vzpomínkový happening "Pamatuj". A to v úterý 8. března 2016 od 18:30.
Pozvaní spisovatelé a básníci, Markéta Hlasivcová, Olga Nytrová, Františka Vrbenská, Jan Kovanic a další toto výročí uctí formou autorských čtení ze své tvorby, vztahující se k holocaustu. Já tedy budu číst ze své knihy Mír v Izraeli kapitoly, týkající se návštěv Jad Vašem.
O rodinném táboře v Auschwitzu jsem psal na Psu už v roce 2004, článek Nejradostnější svátek byl na mém blogu zveřejněn 6. října 2014, pro dnešek z něj vybírám podstatné:

Toto privilegium bylo doprovázeno dalšími vylepšeními - oproti jiným osvětimským táborům. Děti dostávaly o trochu lepší jídlo, v táboře existovaly dílny, kde pracovali vězňové ve prospěch ostatních, stavěla se místní silnice, kopaly odvodňovací kanály. Šlo o jakési pokračování terezínského gheta - a také zde měl tento úsek sloužit jako kamufláž, pro případnou návštěvu Červeného kříže. Jinak však byla v rodinném táboře úmrtnost podobná, jako v jiných úsecích Osvětimi. Během půl roku zemřela asi třetina z prvního zářijového transportu.
Jenže Terezín byl stále dost přeplněný. V prosinci přijelo do Osvětimi-Birkenau dalších 5000 lidí. A tak byl přeplněný - přes "přirozený úbytek" - i rodinný tábor B.II.b. Němci to vyřešili po svém. V jediné noci z 8. na 9. března 1944, zavraždili 3792 přeživších českých Židů ze zářijového transportu, od mladého až po starce, děti, ženy. Ti prý při vchodu do plynové komory zpívali Kde domov můj a Hatikvu, nynější izraelskou hymnu...
V květnu 1944 přijel do Osvětimi z Terezína tuplovaný transport se sedmi a půl tisíci lidmi (byla v něm i tetinka Anka, tátova sestřenice) - takže v červenci "museli" nacisti likvidovat dalších 6.000 českých Židů, hlavně z prosincových transportů - ale na to si vyhradili už dvě noci. (Strýčínek Pavel Stránský – manžel tátovy sestřenice Irmy, se tomuto osudu vyhnul dřívějším odvelením na pracovní nasazení). A protože pan Maurice Rossel z Červeného kříže byl poměrně vylidněným Terezínem v červenci 1944 přímo uchvácen a už dál po ničem nepátral, odjelo do konce října z Terezína na smrt do Osvětimi dalších 18.400 lidí. Ti byli selektováni přímo na rampě - na "rodinný tábor" si už nebylo třeba hrát…
Viz i událost na facebooku.
Žádné komentáře:
Okomentovat