čtvrtek 15. září 2022

ČEZ, á es. Rozumíte tomu?

Za dávného dávna byl, žil, státní podnik České energetické závody. Ten se po sametové perestrojce proměnil v roce 1992 na akciovou společnost ČEZ. Existoval jistý plán tuto akciovku prodat a výtěžek vrazit do rozběhu důchodové reformy. Stát by si nechal jen nějaká trapná tři procenta, aby mohl svolávat valnou hromadu. Byl by to však běh na dlouhou trať, a tak šlo nakonec 32,39 % akcií firmy do první vlny kupónové privatizace. Z čehož stát samozřejmě neměl žádný vejvar. Vejvar měl až roku 2007, kdy získal 34 mld. Kč za pouhých 4,6 % akcií. Moc si ho neužil, protože ho hned vrazil do Státního fondu dopravní infrastruktury. Stát prodával i v době finanční krize, protože nutně potřeboval prachy někde jinde. A prodával přes burzu akcie ČEZu i ČEZu, takže ten si ve stejné době na burze nakoupil 10 % vlastního základního kapitálu.

Rozumíte tomu?

Ze kmene koncernu ČEZ vybíhají desítky větví stoprocentních dceřiných společností, rozvětvují se ve větvičky vnuček a končí až lístečky  praprapraprapravnuček. (Fakt!) Při různých reorganizacích ztratil ČEZ například osm krajských distribučních společností, pět se mu jich vrátilo. Částečně. ČEPS, tedy Česká přenosová soustava se však od něj byla nucena odtrhnout úplně. A.t.d. Akcie ČEZ, které byly nakoupeny ČEZem, byly do roku 2009 tak dlouho mořeny, až byly nakonec umořeny.  Došlo ke snížení základního kapitálu o 5,4 mld. Kč, takže nakonec mají v současné akciovce podíl minoritní akcionáři jen ve výši 30 %. Už tomu rozumíte? Já se ještě úplně nečapám.

Od roku 2005 je ČEZ, a. s., nejziskovější společností ČR. Přispělo k tomu i to, že od roku 2007 se silová elektrická energie, kterou vyrobí ČEZ, obchoduje na burze, její cenu tak určuje trh. Trh se teď utrh', protože ačkoliv je elektrické energie dostatek, je plynu nedostatek. Přičemž v ČR se z plynu vyrábí jen asi 10 % "závětrné" energie.

Rozumíte tomu? Já to z hlediska matematického modelu burzy chápu, ale z hlediska člověka přírodního to nechápu. A protože mám ještě zbytky programátorských zkušeností nechápu, proč na burzách nejsou stanoveny rozumné okrajové podmínky! 

Divize ČEZ výroba prodá přes Divizi ČEZ obchod na burzu svůj produkt, který pak za burzovní ceny nakoupí divize ČEZ distribuce. A prodá koncovým zákazníkům. Ale za ceny té zblblé burzy, které dnes vůbec neodpovídají realitě. ČEZ si totiž byl nucen za nějakou tu miliardu zaříditi jakousi zeď mezi výrobou a distribucí, aby dodržel pravidla "unbundlingu". A to v rámci tolik vzývané "liberalizace", která měla zlevnit dodávku el. energie pro koncové zákazníky.

Rozumíte tomu, proč nezlevnila? Já trochu: Ty stovky dodavatelů levnější elektřiny totiž žádnou energii nevyráběly,  jen přeprodávaly (s vlastním tučným ziskem) a většinově si ji ani nekupovaly do zásoby a jely na vlně věčného zlevňování elektřiny. Dokud tato energetická bublina nepraskla. 

Když někdo volá po tom, aby ČEZ nejdříve prodával českým zákazníkům, a teprve přebytky vyvážel do zahraničí, tak buší na dveře, které vůbec neexistují. ČEZ už dnes prodává až 95 % českým zákazníkům, konkrétně PRE a E.ON mimo burzu - ale za burzovní ceny. Nelze totiž jinak, protože to by porušil pravidla toho finančně náročného, zbytečného a zdražujícího unbundlingu.

Rozumíte tomu, proč se Evropa už tohohle evidentně škodícího mechanismu nezbavila? Možná proto, že z každé transakce, která projde přes burzu, zůstane něco za nehty té burze...

Ještě poznámku: Výtka naší energetice, že vyrábí na vývoz, je hloupá, protože ne všechny státy Evropy jsou energeticky soběstačné. Krom toho nejen že vyvážíme, ale občas tuto komoditu, již nelze rozumně skladovat, zase dovážíme - jak se denní špičky posunují od východu k západu. Zatímco export el. energie za rok 2021 páčil 26,1 TWh, import dosáhl  14,8 TWh.

Ale o tom jsme se tady bavili už mockrát. (Viz blog Šamanovo doupě, label Energetika) Tentokrát jsem chtěl ventilovat jen několik svých podivení. Takže do toho:

Hlavním akcionářem ČEZu je stát (70 % akcií) prostřednictvím ministerstva financí. To každý rok dojí z ČEZu tučné dividendy. Za loňský rok to bylo asi 18 miliard. Tu sumu stát státu zdaní a výnos daní získá stát. Z těch dividend z energetiky stát vyplatí podporu lidem, které poškodil svým podílem na evropské cestě do energetické záhuby. 

Rozumíte tomu? Já ne. 

V červnu, ještě před valnou hromadou ČEZu, to při interpelacích ve Sněmovně slíbil premiér Petr Fiala. Pravil k tomu ovšem, že tento výnos je už zahrnut do státního rozpočtu. Jak mohou peníze, se kterými se už počítalo v rozpočtu, pomoci občanům při nečekaném růstu cen energií?

Rozumíte tomu?

Ale občané se mohou radovat, protože ČEZu vinou nesmyslně vyhnané ceny za energie vzrostl čistý zisk v prvním čtvrtletí 2022 meziročně o 218 %. Počítá se s tím, že dividendy za rok 2022 by mohly z letošních 48 Kč/akcii stoupnout na rekordních 73 korun/akcii a stát by tak získal více než 27 miliard korun. Takže bude moci pomáhat zchudlým občanům, a možná se dostane i na podniky...

Jo, pozor. Valná hromada, která bude rozdělovat letošní vejvar, bude zasedat až příští rok v červnu, a kdo ví, kdo bude v té době sedět na ministerstvu financí. 

Jo a - ten loňskej vejvar se rozděloval v letošním červnu. Ale akcionářům (většinově státu) je stát vyplatí nejdříve až 1. listopadu. Zatímco vloni to bylo už 2. srpna. Při aktuální inflaci tak během těch tří měsíců do listopadu sníží stát reálnou hodnotu svého vejvaru o nějakých 5 %. 

Rozumíte tomu? Já ne.

A aby to bylo dokonalé: Stát už letos v červenci podepsal s ČEZem úvěrovou smlouvu až na 74 miliard Kč, aby měla firma na "marginy".  Tedy na zálohy, které se musí skládat na burze  jako ochrana pro obchodníky s elektřinou. a které jsou letos rekordně vysoké...

ČEZ si půjčuje od ministerstva financí své peníze, které ale MF dostane až v listopadu, aby mohl obchodovat na burze a vydělat tak příští rok ministerstvu financí peníze na dividendy.

Rozumíte tomu? 

Alenojo. Podle výroční zprávy ČEZu měla společnost na konci roku 2021 aktiva ve výši 168,4 mld. Kč a čistý dluh páčil 77,2 mld. A letos už v březnu leželo na marginech 100 miliard zbytečných záloh. Takže aktiva má naše nejvýnosnější firma někde na nule...

Rozumíte tomu?

Psal jsem výše, že stát (MF) počítá s dividendami ČEZu za rok 2022 ve výši rekordních 73 korun/akcii. Jenže nakonec možná ČEZ příští rok ani nebude na ty dividendy mít - až na něj (většinově na sebe) stát uvalí válečnou daň za neoprávněné zisky. Možná si ale zase ČEZ (70% stát) půjčí od státu, aby na ty dividendy měl.

Rozumíte tomu?

Dává to smysl jedině, kdyby se vláda snažila za každou cenu uměle snížit cenu akcií ČEZu, aby pak levně mohla vykoupit minoritní akcionáře.

Jo, ještě by se to dalo vysvětlit tak, že vláda je ve zmatku, kdy nejen že levá ruka neví, co dělá pravá (podle různých vyjádření různých ministrů), ale že ani prostředníček nemá informace o prsteníčku. (Tedy různé odbory ministerstva financí.)

Tak tomu už rozumím!

Psáno ve čtvrtek dne 15. září 2022. Autor je pikominoritním akcionářem ČEZ, a. s., ale na valné hromady nechodí.