(Užít si Izrael)
V neděli ráno míříme z našeho ejlatského hotelu na jih směrem k egyptským hranicím. Řídím já, Janinka se kochá. Jedeme kolem kruháku s modelem věže podmořské observatoře, obklopené plastikami barevných rybek, kolem plechových akvárií, vlastně plotů, na nichž jsou vyobrazeny podmořské krásy. Míjíme vojenské přístaviště, pláž Palm Beach, lány aut, čekající na svou reimportaci, obchodní přístav, oázu Delfíního útesu , opuštěná mola ropného terminálu, a pokračujeme dále. Kousínek pouště je vystřídán další hotelovou oázou, kde se do pobřeží zakusuje oblouček sportovního a rybářského přístavu. (Tady jsme v roce 2008 bydleli s mou milou ženou Ivanou v hotelu Prima Music.) Vlevo se objevuje plot kolem půl kilometru dlouhé pláže přírodní rezervace Korálový útes. To všechno se musí na izraelskou část Akabského/Ejlatského zálivu vtěsnat do sedmi kilometrů. Ujeli jsme je za deset minut, a teď se chystáme zaparkovat u našeho dnešního hlavního cíle.
Jsme u Marine Park, Mořského parku, jehož největší atrakcí jest Podmořská observatoř, aneb Oceanárium. Ale jsou tu i další atrakce, některé tu v roce 2008 ještě nebyly. Snažím se Janinku přesvědčit k návštěvě nejjižnějšího izraelského kruháku jen o dva kilometry dále, kde končí nejdelší severojižní izraelská magistrála číslo 90. Mohli bychom se odtamtud přes pohraniční přechod Taba alespoň zdálky podívat do Egypta, avšak Jana zarputile odmítá. Alespoň ušetříme čas, už bude půl jedenácté a v jedenáct se v novém velkém akváriu na břehu budou krmit žraloci.
Nejprve nás však čeká parkování. Rozsáhlé parkoviště pro osobní vozy je zatím poloprázdné a je zadarmo. Janin parkovací průkaz s logem pro invalidy tak můžeme použít při placení u pokladny. Takže Jana platí jen 84 NIS, já 104. (To je to "parkoviště zadarmo", přesněji "v ceně vstupenky".) Ale vím, že to bude stát za to! Poměrná drahota je vykoupena zjištěním, že lístky platí na tři dny, jenže toho nevyužijeme, neboť zítra se již vracíme na sever. Teď se však budeme věnovat krásám hlubin. U akvária ve tvaru krychle o straně asi dva metry zírám do plánku, co bychom mohli do žraločího krmení stihnout. Výpravu do korálových hlubin ve 4D kině vynecháme. Jednak bychom nestihli žraloky, jednak Janině astigmatismu nesvědčí už samo 3D a jednak čtvrtá dimenze, tedy pohybová, jí nesvědčí tuplem. Ano, jde o kino pohybové. Když před vámi na plátně skáče člun po mořských vlnách, skáčete s ním. Když se potápíte s akvalungem do hloubky, potápí se s vámi i vaše sedačka. Když kolem vás proplouvá obrovitý žralok, smýkne s vámi tlaková vlna. Tedy s plošinkou, na níž jsou umístěny lavice pro čtyři dvojice diváků. Jak jsem zažil před devíti lety. Ono drncání nesnáší Janin žaludek ani v autobuse, a navíc by mohlo pošramotit poněkud křehké kosti mé přítelkyně.
Krmení 1 |
A viděli jsme a udivili jsme se.
Když jsem toho potápěče v neoprénu a s jednou lahví na zádech nejdříve viděl, říkal jsem si, že bych tuhle práci také rád dělal. Po jeho tanci mezi žraloky a rejnoky jsem usoudil, že bude lepší zůstat v roli diváka.
A divák se diví, i když hlavní šou už skončila. Má totiž možnost projít se tím akvárkem v tunelu. Teď vidíme divadelní scénu, kde se krmilo, z boku. Ale voda je i nad námi. Po oblém stropu tunelu se sunou svými plochými bílými břichy obrovití rejnoci; zdá se, že je to baví. Kdo je tady divák, a kdo pozorovaný?
Nějaké turistky se nechávají vyfotit s přátelským potápěčem, který se stále ještě zdržuje pod vodou. Má tu ještě nějakou práci, jak zjistím, když projdeme tunelem za vodní masu. Tady je místnost s různými naučnými panely. Využije se i dotyková obrazovka. Hlavní pozornost však poutá vycpaný žralok bílý, nebo snad jeho maketa. Je žralok predátor, nebo oběť? Věděli jste, že ročně zemře 2 miliony lidí kvůlí štípnutí komárem, 10 tisíc lidí po uštknutí hadem, 5 tisíc obětí má na svědomí štír, skoro 3 tisíce rozdupe hroch, 2 tisíce sežere krokodýl, 600 lidí padne v oběť rozzuřeným slonům, 200 lidí ubodají včely, 40 padlých mají na svědomí žahavé medúzy a jen pět (5!) lidí smrtelně zraní žralok? Věděli jste, že člověk každou hodinu zabije tisíc žraloků? Že v uplynulých 10 letech bylo vyhubeno 90 % žraločí populace? Tak teď to víte, a už vícekrát si neobjednávejte polévku se žraločími ploutvemi!
Jsou to nejspíše karety, a měly by žrát maso. Ale nejdříve je jim nabídnut opět salátek, po kterém se vrhají! Teprve potom se jim hodí kusy rybího masa. A zdá se mi, že vegetariánkami jsou hlavně staré velké želvy, kdežto mládež má zájem hlavně o maso.
Když jsme si odbyli všechna plánovaná krmení, doprohlédli jsme si nejprve rozkoukaná akvária. Samozřejmě jsme obdivovali i pravé perly – v krámě, přes který se z akvárií prochází. Také perlové náhrdelníky a náušnice a podobně pěkné věci. Avšak už nás čekal hlavní cíl dnešní výpravy – věž podmořské observatoře. Dostaneme se k ní po šedesátimetrové lávce, která nás vyvede přes korálový útes až k jeho námořní hraně. Jenže podmořská observatoř má i nadmořskou část, o kterou nechceme přijít. Lezeme tedy těch 90 schodů; pokud má jeden obvyklých 17 cm, pak tedy do výšky 15 metrů a něco. Otevírá se odtud krásný pohled na samotný areál Mořského parku, na hornaté pobřeží, na jehož úbočí se tlačí řádky hotelových bungalowů a na výletní loď, plující pod námi kolem korálové stěny. Protější přes šest kilometrů vzdálené jordánské břehy jsou už v bílém, nejspíše prachopísečném závoji. Na stejném břehu téměř sedmnáct kilometrů jižněji je saúdskoarabská hranice, ale dnes je zcela neviditelná. Viditelná je však námořní hranice s Egyptem, přesněji další hlídková loď třídy Dabur asi o kilometr jižněji.
Krmení 3 |
Krmení 2 |
Po jídle se ještě jednou projdeme po areálu. Odcházíme až ve čtvrt na čtyři (přičemž už ve čtyři odpoledne se zavírá). Čtvrt na čtyři letního času, dle pánaboha teprve něco po druhé hodině! Teplota vzduchu už vylezla na příjemných 29 stupňů, pojedeme se ještě někam vykoupat.
Ale o tom až příště.
Prožito a užito v Ejlatu v neděli 30. dubna 2017, psáno na Lužinách v úterý 29. srpna 2017.
Foto © Jana Rečková a © Jan Kovanic
Marine Park v roce 2008: Mír hlubin
***
Minulé díly vyprávění o letošní (i loňské) cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael. (Fotky jsou tam z nějakého technického důvodu podstatně ostřejší než na Psu! Při kliknutí na obrázek se onen rozbalí v původní velikosti.)
Cestopis Mír v Izraeli z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.