Stejně jako v Praze i zde je centrum pěší zónou, což však nevadí tomu, aby jím neproplouvaly tramvaje – stejně jako třeba v Jeruzalémě. Zatímco však v Jeruzalémě po Jaffské třídě projíždí "lehké vlaky", tak v Brně jsou to samozřejmě šaliny. Výjimku tvoří právě období trhů, kdy jsou normální linky odkloněny. Výjimkou z výjimky je vánočně vyzdobená šalina, ve které asi ale neplatí šalinkarta.
A tam jsem si nakonec koupil správně dvě pětadvacetikorunové jízdenky. Kdyby přišel revizor, pak bychom viděli. Jenže před ne-revizorem jsme si s Mrožem byli rovni. Nu, nevím, jak by to nedorozumění dopadlo, jestli by Mrož revizora nakonec nezalehl, myslím mentálně…
Poznámka: "Dinosaurus" není v žádném případě míněno nelichotivě, v našem případě jde naopak o uznávané označení dlouholetých členů fandomu, kteří ještě pamatují minulé století a dobu, kdy se povídky a romány psaly na psacím stroji (ty už teď vyrábí jen jedna indická firma, tedy elektrické, mechanickým již odzvonilo).
Fénixcon byl skvělý, i když jsem na něm neměl žádnou přednášku ani autogramiádu. Protože hned jak jsem přišel na recepci, tak se ke mně vrhl sympatický vydavatel, se kterým jsem mluvil na květnovém Světě knihy. Poslal jsem mu tehdy 63 sesypaných článků z cesty po Izraeli, kterou jsme předloni absolvovali s Janinkou Rečkovou. No a on mi řekl, že se mu text líbí, a že to vydá – i s barevnými fotografiemi.
A začala taky velká práce s předěláváním volných článků na navazující kapitoly. A pak hlavně s vybíráním fotek. Protože na internet jsem vybíral na článek tak 10-20 fotek z asi tří set. No a teď musím vybrat dvě fotografie taky ze tří set a nikoli z toho výběru. Protože někdy se do výběru nedostala ta jedna mluvicí fotka… Takže teď budu možná na Psu poněkud více pauzírovat než doposud.
Ale! Když jsem odjížděl z Brna, dostal jsem ještě jeden nečekaný dárek. Jeli jsme s Mrožem šalinou číslo 1 na nádraží a kecali. Přes jedno rameno jsem měl tašku, přes druhé batoh. Kecali jsme, přijeli k nádraží asi dvacet minut před 10:38, kdy nám měl jet vlak na Prahu. Mrož si odběhl koupit něco k jídlu, já se šel podívat do haly, odkud nám to jede. Nadhodil jsem si na levém rameni těžkou tašku a na levém rameni jsem si – nic nenadhodil. Ani na zádech. Neměl jsem batoh! Nechal jsem ho v šalině. Přišlo mi to líto, hodně líto.
Uf. Uf, uf.
Nechci být ukecaný, ale měl jsem tam: Peníze, co mi dala Janina maminka ještě jako příspěvek na Janin pohřeb (cestou z Prahy jsem se stavil v Olomouci, ale to je jiná povídka). Docela drahé harddisky s docela cenným obsahem. Na jednom kompletní otisk mého písíčka včetně účetnictví a celého mého literárního díla, na druhém asi půl terra fotek, z nichž některé se mi nikam nevešly a byly jenom zde (ano, pět cest po Izraeli mám na cédéčkách). Štrůdl z Olomouce (připadal jsem si, jako když jsem jel na vojnu od ženy Ivany anebo když jsem se vypravoval na kolej od své babičky Hejtmánkové). Prášky. Knihy. Atd. Doklady, peněženku, klíče a foťák jsem měl v kapsách svého kabátce, jízdenku v tašce. Jízdenku s místenkou na vlak, který mi právě ujel. Mroži, Franto, proto jsem s tebou nejel! No, stejně jsme neměli místa vedle sebe.
Teprve druhý den ráno, když jsem se probudil jsem si uvědomil, jak hluboký šrám na duši by mi ta ztráta způsobila. A že jsem nic z toho batohu nepozbyl. Až když jsem ho vybaloval, tak jsem postupně zjišťoval, co bych třeba mnohem později začal postrádat.
Krásný dárek, když se vám vrátí něco, co jste si mysleli, že je v nenávratnu. No a já teď začnu pracovat na té knížce, kde vypravuju, jak nám bylo s Janinkou v Izraeli dobře.
Pěknej advent přeju,
\ :-) Šaman
Jo – a ta šalina měla pořadové číslo 11. To jsou ty věci mezi anténou a uzemněním.
Zubatá pláž Tel Avivu. |
Žádné komentáře:
Okomentovat