pátek 5. dubna 2019

"Brexit bude Británii bolet"


Zejména proto, že se o to europští činovníci od samého počátku usilovně snaží!

(Dějiny brexitu v Moby Dickově kostce. Není to tak dávno, přesto mnozí nepamatují, neb se to ani nedověděli. A nedověděli, protože se nezajímali. A teď ho tu máme.)
***

Čtvrtek 23. června 2016

Ve Velké Británii proběhlo referendum, v němž voliči rozhodli o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. 51,9 % voličů bylo pro. A to třebaže Evropská komise obmyslně pozdržela zveřejnění svého záměru zakázat energeticky náročné domácí spotřebiče, jako jsou třeba topinkovače, fény – nebo rychlovarné konvice.

"Na kterých si vaří nejméně jednou denně, totiž o páté, čaj každý pravověrný Angličan." (Žena Moby Dicka)

A navzdory tomu, že se ještě těsně před referendem ozval z Brusele výhružný hlas předsedy EK, který Brity nazval "dezertéry".

"Nebude s vámi zacházeno jemně". (Jean-Claude Juncker)

"Tohle říci národu, který vládl mořím, který svého času jako jediný stál ve válce proti Hitlerovi, který tvoří hrdí lidé – to je, to je…"
(Žena Moby Dicka hledá slušný výraz)
"Kontraproduktivní."
(Slušná Mrtvá Kočka)


Jean-Claude Juncker je ničitelem EU. Před jeho instalováním do čela EK varoval už v roce 2014 právě britský premiér David Cameron:

"Tvář z osmdesátých let nemůže vyřešit problémy příštích pěti let."
Schválení Junckera do čela Komise by mohlo destabilizovat britskou vládu takovým způsobem, že by musela uspíšit referendum ohledně členství Británie v Evropské unii. "A toto případné referendum by pravděpodobně vyznělo v neprospěch členství". (Der Spiegel podle echo24.cz ze dne 1. června 2014)


Načež se Juncker stal přednostou komise. A nyní bude táhnout zbylé země k větší federalizaci. Přesněji – k větší podřízenosti a poslušnosti. Tomu pacholkovi se nakonce hodí, že může ospravedlnit budoucí "nezbytné kroky". Jeden z nich je požadavek na okamžité přijetí eura ve všech zbylých zemích EU. Možná proto Juncker Británii z EU vyštípal – i svými nechutnými výroky.

Referendum samo není právně závazné, má jen poradní váhu. Čtyři frakce parlamentu EU žádají po Velké Británii, aby vystoupila z EU ihned. Přičemž ono referendum musí nejdříve nějak zpracovat britský parlament, ba i další zemské parlamenty. Žádný "soulad s národními předpisy" podle europské pseudoústavy, zvané "Lisabonská smlouva", poslancové neberou v potaz! Žádné dva roky k odchodu! Žádná dohoda! Potvrdilo se podezření, že se v Bruseli najdou politici, kteří zaujmou tvrdou pozici vůči Británii – aby si to totiž další země pěkně rozmyslely s případnými referendy. Třeba Francie nebo Nizozemsko, které už "zradily" v roce 2005 při přijímáni evropské "ústavy". Nově se hlasy po referendu o vystoupení z EU ozývají třeba v Dánsku nebo na Slovensku.

"O dopadech referenda k vystoupení Británie z Evropské unie by měly jednat všechny unijní země společně… Nemá smysl, aby je odděleně řešily menší skupiny států".
(Německá kancléřka Anděla Merkel)


Pátek 24. června 2016


Ještě neoschl pot na klávesnicích počítačů, sledujících výsledky referenda, a už Vůdkyně Evropy Anděla Merkel obrátila. Svolává na příští sobotu do Berlína své spoluvůdce z dalších pěti zemí, které zakládaly původní Evropskou unii, tedy zástupce Francie, Itálie, Belgie, Nizozemska a Lucemburska. Prosím vás, co je to za evropský orgán? Marně jsem hledal na stranách Lisabonské smlouvy, kde se hovoří o evropských orgánech (parlamentu, komisi, radě, dokonce o explicitně nedefinovaných sborech, jako jsou "konvent" či "prezídium")  nějaký formát "zakládající šestka". Proč ta změna proti včerejšku?

"To soudružka ještě očekávala odmítnutí brexitu, jak těsně před referendem ukazovaly průzkumy."
(Žena Moby Dicka)
"Než to podělal Juncker."
(Mrtvá Kočka)


V jedné scénce Miloslava Šimka s Jiřím Grossmannem nabízí Grossmann Šimkovi nějaké sousto. Šimek chce, ale Grossmann mu ho nedá. Míla se Jirky zeptá, proč mu ho tedy nabízel. A doví se: "Kdybys odmítl, tak bych pak vypadal pěkně."

"Nu, nevypadáte pěkně, paní kancléřko."
(Žena Moby Dicka)
"Vypadá dost hnusně."
(Mrtvá Kočka)


Středa 29. června 2016


Úmysl vyhlásit druhé "opravné" referendum o samostatnosti Skotska již vyhlásila skotská zemská vláda. Určitě však není vhodné, když skotská premiérka Nicola Sturgeon obráží bruselské instituce s tím, že "Skotsko chce setrvat v EU". Dnes  ji přijal soudruh předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a poté i další bruselský ničema, totiž předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Jenom předseda Evropské rady Donald Tusk měl tolik slušnosti, že jednání s paní "premiérkou" nyní odmítl, protože to "není vhodné".

Sakraže to není vhodné! To budou orgány EU jednat i s Londýnem, protože metropole hlasovala většinově proti brexitu? Anebo budou jednat se zástupci "pokrokové mládeže"? Bude Evropská unie rozesírat Spojené království, ano?

Současná poznámka: Zatím se jí to nepovedlo. Ale samospádný vývoj k tomu směřuje. Reálně není první na řade k odtržení Skotsko, ale Severní Irsko.

Pondělí 13. března 2017

"Příští týden požádám skotský parlament, aby mi povolil dohodnout se s britskou vládou na procesu, který umožní skotskému parlamentu posoudit referendum o nezávislosti." (Skotská první ministryně Nicola Sturgeon) Re-referendum by se mělo konat někdy v zimní sezóně 2018/19, až bude jasné, jak bude vypadat brexit.

"Što éto takóje »první ministryně«?" (Žena Moby Dicka)
"Předsedkyně vlády, ministerská předsedkyně, premiérka." (Výkladový slovník)
"Politika není hra!" (Tereza Májová, britská první ministryně)

Úterý 28. března 2017

"Spuštění článku 50 (»brexit«) povede k fundamentální změně. Tato změna by neměla být Skotům předepsaná. Skotové mají právo si vybrat." (Skotská premiérka Nicola Sturgeon ve skotském parlamentu) Nicola poukázala na to, že v referendu o brexitu byli Skotové většinově proti.

Po dlouhé rozpravě schválil skotský parlament vypsání nového referenda o odchodu Skotska ze svazku Spojeného království. A mělo by k němu dojít dříve, než doběhne brexit. Skotové si tak malují, že by mohli zůstat v EU a nemuseli by tak znovu žádat o vstup. 

"Na referendum teď není vhodná chvíle!" (Britská první ministryně Tereza Májová)
"Ta nejlepší!" (Skotská první premiérka Nicola Sturgeon)

Skotské referendum by nejdříve musel schválit i britský parlament a podepsat panovnice. Což se nedá očekávat.
"Ze Spojeného království by se pak mohlo stát Rozpojené království." (Žena Moby Dicka)

Severní Irsko by se mohlo také šprajcnout. To ztratí nejvíce: Zdejší jediná pozemní hranice Velké Británie s EU by se znamenala faktické znovurozdělení faktického irského národa.

Poznámka z pondělí 2. října 2017: Ze strany EU jsme směrem ke Skotsku neslyšeli žádné pokárání (jako jsme slyšeli dnes ve směru ke Katalánsku). Naopak!  Ještě si pamatujeme, jak europejští politici tančili po tomto vyhlášení kolem skotských politiků.

Poznámka k témuž ze soboty 11. listopadu 2017: K pokusu Katalánska o získání mezinárodního uznání ještě podotýkáme: Velice bylo odsouzeno europejskými organizacemi v Bruseli. Týmiž organizacemi, které po brexitu na své půdě bouřlivě vítaly zástupce skotského parlamentu a vlády, které poňoukali k odtržení od Spojeného království s tím, že se jich Evropa ujme!!!

Středa 29. března 2017

"Drahý prezidente Tusku…" (Začátek dopisu britské premiérky Terezy Májové, který ve 13:20 předal britský vyslanec při EU Tim Barrow do rukou předsedy Evropské rady Donalda Tuska)

Teprve nyní začal oficiální brexit. Skončí přesně za dva roky – ať už s dohodou nebo bez ní.
"Už teď nám chybíte." (Donald Tusk, předseda Evropské rady)

Také Německu bude Velká Británie v EU chybět, ovšem i nadále zůstane "blízkým partnerem a přítelem". Avšak:
"Blízké přátelství není totéž, jako být součástí rodiny." (Německé zamini)

Nizozemsko, Lucembursko a Finsko truchlí: Jako největší přispěvatelé do eurozpočtu budou muset platit více.
Itálie tajně jásá: Stane se třetí evropskou velmocí! A zadarmo, protože do rozpočtu skoro nepřispívá.

Někteří se však vážně zlobí. A hodlají se mstít. Nejvíce vůdce krachujícího francouzského socialismu prezident Françous Hollanďan:
"Brexit bude Británii bolet."

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker si opovržlivě odfrkl:
"Stejně to nikdy nebyla žádná velká láska."

Zvídavý dotaz: Zůstane angličtina ofiš řečí EU, když Irové a Malťané mají svůj vlastní jazyk?
"Jenže angličtinou se každý domluví." (Žena Moby Dicka)
"Pozor: Zatímco maltština je oficiálním jazykem EU, pak irština není." (Agentura Muška na Zdi)
"Ale bude!" (Irský premiér Enda Kenny a šéf strany Fine Gael, který horuje pro sjednocení obou Irsk pro agenturu Muška na Zdi)
***

Dnes se ze všech stran ozývá, že britská premiérka byla slabá a hloupá, a že by pro všechny bylo nejlepší, aby velká Británie zůstala v EU. S velkým udivením sledujeme současné divadlo v britském parlamentu. Zapomíná se na to, proč britští voliči většinově chtěli odejít a taky na to, že výšeuvedené totalitní chování europejských Vůdců potvrdilo důvody pro odchod z EU.

"Ale my jsme se k nim chovali velice slušně." (Hlas eurovůdců.)
"Ale hovno!" (Šaman)
*****

Vytaženo z archivu a dopsáno v Praze na Lužinách v pátek 5. dubna 2019