Podle map chodím celý život. Stále ještě starobyle dle papírových, protože odmítám mít telefon chytřejší než jsem sám. Ani nehodlám platit gigabajty dat zdarma. Navíc mám potíže s touchpady a dotykovými obrazovkami. Ty jsou čisté zlo, aspoň pro mé okoralé prsty. Snímání elektrické kapacity prstu je možná u mne ovlivněno tím, že jsem se s nimi desítky let pohyboval v blízkosti elektrických a elektromagnetických polí, anebo mám moc tlustou kůži. Ale právě proto, že jsem zažil čas bez džípíesek a elektronických chytroušů, čtu mapy i krajinu celkem dobře. Venku si vždy podvědomě určuju sever podle Slunce a denní doby. A když Slunce nesvítí, mám pro tento účel, nesmějte se, prosím, i busolu. A také plánuju! Činím si vždy před prvním ponorem do neznámých končin v různých bedekrech, prospektech, papírových mapách i na domácím počítači domácí přípravu. Ať už se chystám jet autem, na kole (koupil jsem si před rokem trekové, s nosičem, blatníky a světly) či pěšmo. Bloudím hlavně, když jdu podle značek.
Zejména v době koronavirového zaracha jsem se vydával z domácího vězení na cesty do neznámých končin v okolí mého sídliska v jihozápadní Praze. Cesty známé na kole se najednou ukazují jako neprůjezdné autem, jindy zase člověk ani na kole neprojede. Tímto děkuji neznámému mladému muži, jenž mi vypomohl při slaňování Tetínského vodopádu s kolem pověšeným na batohu. Je tam na mapách vyznačena cestička. Podle domácí přípravy jsem na Tetín vyjel na kole po silnici z Berouna, k Berounce jsem se vracel cestičkou v roklině. Ne, tetínské vodopády nejde sjet na kole, i když neoplývají vodou. Ano, pěšina jest vybavena řetězem, ale s kolem je to prostě dosti nepohodlné. Ne, značka tudy nevede.
Spodní Bubovický suchopád zespoda |
Jde to vzít kolem okolo po červené |
Horní Bubovický suchopád shora |
Cesta přes soukromý pozemek v Mokropsech |
Jednak se mění trasy. Nerozházejí je zemětřesení geologická, leč majetková. Kudy se dříve dalo jíti, je dnes „soukromý majetek - vstup zakázán“. Tato cedule je vidět třeba v Mokropsech, když chcete sejít z tamní Skály k železničnímu mostu přes Berounku. Je tam lávka pro pěší a majitel pozemku zatím tuto trasu (cyklistická č. 3) nechává prostupnu. (Jinak by ho asi sousedé probodli převoznickým bidlem.) Jinde je však v cestu postaven plot, nebo alespoň elektrický ohradník pod napětím. A tu je nutno pozemek obejít, v nejhorším případě trasu zrušit (ale to by neměl být důvod rušit tu červenou z Berouna proti proudu!). Anebo se šlo po louce kolem potoka, kterou sekávali jézeďáci. Ale dneska ji nesekají ani zeďáci, ani soukromohospodařící zemedělec. Louka zarostla buřinou, je neprůchodná, což zjistíte třeba až po kilometru, kdy vám dojde, že tudy značky opravdu nevedou! Anebo hodný sedlák nechává svou soukromou cestu veřejnosti, avšak veřejnost po ní necválá. Je nevycválaná, tropí hluk, odhazuje odpadky, rozbíjí lahve od alkoholu a zakládá požáry z nedopalků cigaret. A tak majitel pozemku, na němž se nachází vyhlášená Smetanova vyhlídka u Krňan, ji oplotil – a nazdar. Chystal jsem se už delší dobu shlédnout odtud na meandr Vltavy, kde se schovává osada Ztracenka, z výšky druhého břehu, nu, snad až někdy v příštím životě se mi to podaří. Anebo si pustím ze záznamu příslušný díl Toulavé kamery…
![]() |
Stejně se přes něj jezdí... |
Anebo tuhle na Kokořínsku koukám na novou zelenou, která spojuje Náckovu rokli se skalou Faraon, kde uprostřed lesa končí, a dále můžete jít po žluté/bílé tvarové značce naučné Cinibulkovy stezky třeba až do Mšena. Tak tahle zelená je dlouhá jen půl kilometru a má jasný charakter dřívější žluté! Zato žlutá se dnes umí rozmáchnout: Ta zmiňovaná štěchovická vede od štěchovické autobusové zastávky údolím Kocáby, pak na sever k Řitce a přes Hřebeny až na černošické nádraží a má přes 20 km. Jasný charakter zelené až modré.
Kdysi jsme s rodinkou procházeli cestou kolem Kocáby od Nového Knína ke Štěchovicím a naopak, případně jsme tam vcházeli zboku od Slap. A tak jsem žil dlouho v přesvědčení, že tohle údolí je proloženo jedinou červenou značkou. Nevím, možná před těmi čtyřiceti lety. Teď jsem jel na kole Štěchovicemi nejdříve po žluté, která vedla po silničce. Pak žlutá zabočila doprava vzhůru do útesu k Masečínu a bylo mi jeti (vésti) kolo divokým lesem po kořenech po modré, která přišla zleva od Slap. Po kilometříku se už dalo na kolo vsednout a šlapati do kopce. Po dalším kilometříku jsem si uvědomil, že ten potok vedle není Kocába, protože kolem ní by se měla rozléhat niva. I vrátil jsem se níže a nalezl, že se tu uprostřed lesa náhle nachází start zelené značky, která mne už do Nového Knína dovedla. Jen s drobnými zakufrováními. Protože na důležitých křižovatkách značka chyběla. Ale zase – poznáte místa, kam byste jinak nezabloudili! A to i na místech, která dobře znáte.
![]() |
Pozdravy od Kocáby u Malých Leštic (na zelené) |
Dubová skoro alej na zrušené zelené nad Dobřichovicemi |
Na Černošické vyhlídce |
Tohle je žlutá! |
Šťastné prázdninové cesty necesty českou krajinou přeje
\ :-) Šaman
Psáno v Praze na Lužinách v úterý 7. 7. 20 20