V neděli 6. prosince se prudce zlomila křivka aktuálně nakažených osob. Následně se přestalo mluvit o "pomalejším zpomalování" epidemie a přišlo se s termínem "mírné zrychlování". Psí stupeň číslo tři zůstával platit, ačkoli většina republiky přešla na čtyřku, v jednom kraji na pětku. Podle PSA je Česko ve stupni č. 4 právě už od toho 6. 12. Nicméně zůstala psí trojka - politická.
Dnes, v pátek 11. prosince, uspořádalo ministerstvo zdravotnictví televizní hodinovou přednášku, jejímž účelem bylo seznámit obyvatelstvo s reálným stavem. A připravit občas dosti nevybíravého předsedu vlády pana Andreje Babiše (ANO) na to, s čím ministr zdravotnictví pan Jan Blatný (za ANO) přijde na pondělní zasedání vlády: Totiž s žádostí o zavedení čtvrtého stupně. Které bude po této dělostřelecké přípravě vládou nejspíš jednomyslně přijato.
V pondělí bude čtrnáctého. 14-6=8, na to člověk nepotřebuje kalkulačku. Tedy člověk mé generace s uceleným základním vzděláním, které bylo narušováno pouze nepravidelnými uhelnými prázdninami v zimě a v létě zase pravidelnými Libereckými výstavními trhy (naše ZDŠ 5. května sloužila počátkem léta jako jeden z mnoha pavilonů LVT).
Reálné dopravní zpoždění v rozhodování politiků tedy činí osm dní. Za tu dobu lze doletět na Měsíc a zpátky, za tu dobu lze udělat mnoho jiných věcí. Izrael v roce 1967 třeba vyhrál Šestidenní válku. Avšak co se korony tejče, i dnešní izraelští politici nabrali většího zpoždění než jejich předchůdci.
Lze tedy očekávat, že čtyřka bude vyhlášena nejdříve od středy 16. 12. Dopravní zpoždění zatažení za brzdu bude tedy 10 dnů. Dopravní zpoždění brzdy (než brzda zafunguje) je 14 dnů. Jenže to se už (a nějakou dobu ještě) budeme potýkat s dopravním zpoždění plynového pedálu!
Kreslil jsem tady minule krásnou křivku eS jako ilustraci k problému regulace přechodového stavu. Jeden čtenář mne upozornil, že spíše by se hodila jiná "logistická" křivka, a to Verhulstova diferenciální rovnice z roku 1847. To jen ukazuje, jak dlouho už statistici dovedou předvídat budoucí vývoj populace. (Zatímco populisté je zavrhují a ukřižovávají.) Ať už však použijeme jakýkoli matematický model, i jen prostý pohled na reálný průběh potvrzuje můj nepříjemný pocit, který jsem minule zmiňoval:
"Vládní regulace působí, bohužel, v tom nejhorším možném smyslu. Tedy vede k rozkmitání systému."
Ten obrázek neslibuje na svém současném konci "nepoznatelnou lehkou vlnku", jak očekává jeden z diskutérů pod mým článkem. Ani "zázračné zlepšení", jak doufá ministr Blatný. Spíše naznačuje hrozivou možnost, před kterou jsem minule varoval: "Když se reálný systém vinou špatné regulace rozkmitá nad mez pevnosti, tak spadne most anebo se rozpadne zdravotnický systém a zbytečně zemřou další tisíce lidí." (Vybral jsem tedy pro zdůraznění problému děsivější graf aktuálního počtu nakažených, kam se nepromítá aktuální počet uzdravených.)
K tomu přidám veselý případ vládního rozkmitávání: Jeden den se vydá příkaz k hospodským okénkům, večer se upřesní, že se z nich nesmí čepovat do PET lahví, další den se prohlásí, že se může čepovat i do džbánků, načež se hned další den zakáže z těchto okének prodávat jakékoliv pití vůbec. (Jestli jsem v tom soupisu zmatků udělal chybu, není vina na mé straně.)
Na dnešní školicí tiskovce z různých úst totiž také zaznělo:
S napětím očekáváme další výsledky. Predikce je negativní.
Pokles se zastavil, někde pozorujeme mírný růst.
Nelze zakrývat dynamický nárůst.
Stagnace je odrazový můstek dalšího růstu.
Tak co si z toho má člověk vybrat? Dynamickou stagnaci?
Už 18. prosince, tedy příští pátek, se budeme moci jít protestovat - i ti, co chtějí stále jen protestovat. Dobrá zpráva: Konečně bude zaveden centrální dispečink objednávání, že se tedy nebude muset každý zájemce zvlášť proklikávat jednotlivými jím vybranými zdravotnickými zařízeními. Jak jsem činil na konci září, kdy jsem při hledání místa, kde by mne v Praze co nejdříve vzali na testy, poněkud křičel na chudáka počítače, který za nic nemohl.
Zatím jsem tedy to centrální objednávání nenašel, ale například na Královských Vinohradech se můžete objednat už teď. Do 15. ledna. Celkem v prosinci na osm dní a v lednu na deset dní. Deset pracovních dní z celkem 24 dni covidových. Kolik se za tu dobu otestuje zájemců?
Přitom už 15. prosince plánuje sousední Německo očkování. Jak jsme na tom my? Ministr zdraví v úterý prohlásil: "Budeme na to muset být připraveni. A budeme připraveni." A představil strategii očkování. Tedy spíš představu o strategii, když vyjmenoval kategorie očkovaných grup podle naléhavosti. A to na tiskové konferenci. Na webových stranách ministerstva jsem k heslu "strategie očkování" vynašel pouze článek s chlubným názvem "Ministerstvo zdravotnictví připravilo Národní strategii očkování proti nemoci covid-19", kde je odkaz na onen materiál - k diskusi. Ten materiál připravil jistý Adam Vojtěch a nese datum 7. 9. 2020. Od nejistého pana Blatného vím, že mne bude očkovat moje obvoďačka. Nevím, jestli to ví moje obvoďačka. Prý by na to potřebovala pět hodin denně, tedy asi právě tu dobu, která jí už nyní při ordinacích a elektronickém papírování schází! (Vždy, když k ní přijdu, mne musí znovu zaregistrovat, třebaže k ní chodím už pětatřicet let. Dle státněvýpočetního vzdorosystému u ní totiž registrován nikdy nejsem...)
Zatím ani lékaři nevědí konkrétně kdy, kde a čím budou očkovat své pacienty. Prezident České lékařské komory Milan Kubek konstatuje, že má více informací o národní strategii očkování - Bavoráků.
Vakcínu prý musí dle ministerstva nejdříve schválit příslušné orgány EU. A teprve pak se začnou v Česku připravovat očkovací místa a personál? Tohle dopravní zpoždění je ale úplně zbytečné! No, aspoň víme, že letos to už nebude. Ministerstvo zdravotnictví má totiž zatím připravenu pouze strategii - masivního přesvědčování obyvatelstva, aby se dostavilo k vakcinaci, kteréžto masírování má propuknout až v novém roce....
Člověk by měl sám jednat odpovědně a snížit svou mobilitu. Protože však nejsem "osoba, která se považuje za ohnisko nákazy" přiznávám, že jsem se i já v rámci třetího stupně a inženýrského rozumu poněkud rozpohyboval. (O tom snad jindy.) Nyní už sám pro sebe zavádím stupeň čtyři. Tedy ten stupeň čtyři plus, s otevřenými krámy a s nedělním prodejem jak jsem ho doporučoval už před dvěma týdny.
Abychom se nedočkali stupně č. 6, který by už nebyl vyhlašován - jen by nastal...
Psáno v Praze v pátek 11. prosince 2020, dopsáno 16:00
PS: Mimochodem, nouzový stav, ke kterému je PES přivázán řetězem, končí 23. prosince. Pouze toto povolila Sněmovna. Jenže už na Štědrý den může vláda vyhlásit nový nouzový stav na dalších 30 dnů i bez poslanců slavné Sněmovny. Podle ústavního zákona o bezpečnosti České republiky č. 110/1998 Sb. čl. 5 může vyhlásit nouzový stav i samotný premiér. Jeho rozhodnutí vláda do 24 hodin od vyhlášení schválí nebo zruší. Vláda o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informuje Poslaneckou sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. Ale budou svátky, to se poslancové nesejdou...
To teprve bude dynamická stagnace!