pátek 25. srpna 2023

Když jsem šel náhodou kolem, pršelo

Šel jsem náhodou kolem, schoval jsem se před deštěm, co dělá politik ve svém volném čase je jeho věc, a co je vám vůbec do toho. Výroky veřejně činných osob ve vedoucím postavení, které dokážou nasířit. Protože prokazují papalášskou aroganci a pohrdání občany, jakými jsme trpěli za dřívějšího režimu. Komunistický režim padl, papalášské myšlení však zůstalo.

"Šel jsem náhodou kolem," říkal Miroslav Ševčík, (stále ještě ne? ex)děkan Národohospodářské fakulty (kterou podle SeznamZprávy prakticky zlikvidoval) Vysoké školy ekonomické ke své účasti na "demonstraci proti bídě". Ta se v závěru, po výzvě proruského dezoláta, strhla v šarvátku o vstup do Národního muzea a o ukrajinskou vlajku, na něm pověšenou. Až fotografie z demošky ho usvědčila ze lži. Zatímco kolegové (hlavně ti, které jmenoval do funkcí) Ševčíka drží, jeho studenti proti němu protestují.

"Co dělá politik ve svém volném čase, je jeho věc," zaznělo už v únoru 2019 jako obrana tehdejší místopředsedkyně ODS Alexandry Udženije, která byla přistižena na bujarých oslavách padesátin jistého Jaromíra Soukupa, kde se radostně pozdravila i s prezidentem Milošem Zemanem. Na Soukupovu TV Barrandov a její pořady přitom předseda ODS Petr Fiala vyhlásil bojkot. Udženija se nejdříve zahalila v mlčení. Načež se bohužel rezolutně odhalila: 

"Ve svém volném čase si mohu dělat, co uznám za vhodné. Když mě někdo pozve na kulatiny, abych mu popřála, tak považuji za slušnost přijít. Ti, co kritizují a kádrují, by se měli zamyslet nad sebou. Já se jich také neptám, co dělají v pátek večer. Já se tomu spíš směju. Říkám si, jak si ti lidé osvojují právo říkat vám, co byste měli dělat ve svém volném čase. Je to až úsměvné. Kdyby všichni přiznali, co dělají v pátek večer, tak by se mi to taky nemuselo vždy líbit." 

Do toho, čím se soukromě zaobírá volič, má být politikům ... nemá jim nic být. Ale pokud se politik, kterého volím - a pak platím ze svých daní -, paktuje s politikem nebo mediálním magnátem, které nevolím, nebo s nimiž nesouhlasím - a je to proti politice partaje,kterou jsem volil -, tak do toho mi už sakra něco je, vy lodyho! A taky ho příště volit nebudu. Ani politika, ani partaj.

Jednání své místopředsedkyně pak Fiala mnohomluvně omlouval. Dokonce si i dloubl do médií, která o aféře informovala:

"Nechce se mi věřit, že by někdo mohl uvažovat o změně své preference pro politickou stranu, kterou dnes vedu. Byli bychom na tom strašně špatně - a jen by se tím potvrzovaly názory těch nejhorších politických cyniků, že na obsahu politiky již dnes záleží ze všeho nejméně. A volby už budou rozhodovat zprávy z bulvárních rubrik a čistý marketing, včetně příkazů, co si mám obléknout, jak se mám usmát, koho ze známých mám zapírat a s kým se naopak nechat fotit." No tajné setkání s politickým protivníkem, profláklým zlobbistou nebo promoskevským šíbrem, to se, pane profesore, může na změně preference docela projevit. 

Teze, že politik si ve svém "volnu" (???) může dělat, co uzná za vhodné, se teď ozvala znovu, když propukla aféra brněnské primátorky, vyvolané zveřejněním fotografie, jak si Markéta Vaňková dává čáru. Její omlouvání se ozvalo i z řad ANO, tedy současné brněnské opozice. Hlavně ji však podpořili spolustraníci. "Neřídila, nepracovala, takže to je její osobní věc a já bych to považoval za vyřešené,“ pravil k tomu senátor a člen předsednictva ODS Zdeněk Nytra. 

Sama Vaňková přiznává: „Ve volném čase si ráda dám skleničku vína nebo diskutované HHC. I jako politik jsem zastáncem legalizace omamných látek." Takže ta fotka vlastně svědčí o tom, že paní primátorka podporuje svou politiku i ve volném čase. Ovšem to by se snad nemělo týkat heroinu, na který to naozej vyzerá. Vaňková si na policii nechala udělat test - a byla čistá. Možná i proto, že za ty tři roky od pořízení fotografie (??!!?) stačila vystřízlivět. 

Někdy se stane, že ta pravá aféra ani nevypukne, jen se řeší její nedůležité části. Jako když se v covidové době (v noci na 22. října 2020) soukromě sešel ministr zdravotnictví Roman Prymula (nestraník za ANO) ve vyšehradské restauraci Rio's s předsedou Poslaneckého klubu ANO 2011 Jaroslavem Faltýnkem, ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava Jiřím Havrlantem a jistým Janem Gottvaldem, takto synkem majitele zaniklého 1. FK Drnovice. Debata se pak vedla o tom, jestli to bylo v hospodě, která měla být dle proticovidových prymulích foršriftů zavřená, či v "soukromých prostorách". Faltýnek se svým poslancům "omlouval" a vysvětloval, že šlo o "pracovní schůzku v salonku uzavřené restaurace domluvenou s majitelem". Prymula si na následné tiskovce vzpomněl, že se schůzka uskutečnila "v soukromých prostorách Vyšehradské kapituly a že se nejednalo o restaurační zařízení". (A ve "volném čase", ne???) Načež se Vyšehradská kapitula od jeho vyjádření distancovala. Aféra skončila v prvním stupni tím, že ministr zdravotnictví dostal pokutu za to, že si při odchodu z restaurace včas před kamerami nenasadil roušku. Ve druhém stupni byl Prymula odejit z funkce ministra zdravotnictví, na ministerstvu však zůstal a nadále řídil proticovidové boje. Sám prohlásil, že "podle své vlastní právní analýzy" se žádného pochybení nedopustil. Připustil svou "politickou chybu" a svedl to na "mediální zneužití" (samozřejmě). 

Ale vůbec se neřešilo, že k jednání ministra se šéfem vlastního politického klubu Sněmovny došlo tajně mimo prostory Sněmovny! Taky se mohlo jednat na ministerstvu zdravotnictví, když byl přítomen ředitel nemocnice, ne? A vůbec se neřešilo důvodné podezření, že na této schůzce probíhalo jednání o vtipném odklonění covidových miliard do kapes politických šíbrů a zlobbistů!

"Schoval jsem se před deštěm," teď trapně mlnil ministr Pavel Blažek ke svému pětihodinovému posezení na "rodinné oslavě".

Tu pořádal dřívější vřed prezidentské kanceláře, vlivový agent Moskvy, exspoluvlastník a exjednatel společnosti LUKOIL Aviation Czech Martin Nejedlý. Za toto setkání obdržel Blažek od Fialy žlutou kartu. Tu měl ale tento "brněnský don Pablo" dostat už za své zasahování do vyšetřování brněnské kauzy Stoka. Zde se opět setkáváme s primátorkou Vaňkovou (bývalou koncipientkou Blažka). Případ má snad až deset větví, zatím byl, co vím, nepravomocně odsouzen jen Jiří Švachula (dříve ANO), který vyfasoval 9,5 roku natvrdo. Vyšetřování se táhne, protože příslušný policejní ouřad má na něj málo lidí. Ono je to těžké vyšetřovat, když mezi podezřelými jsou jak šíbři ANO (Faltýnkův syn i samotný Faltýnek), tak i politici ODS. V případu je stíháno asi 50 lidí a firem, bokem si v něm smočil i současný pan ministr spravedlnosti.

V případě hrozícího deště je třeba si vzít deštník. Jako když jsem šel tuhle středu po páté hodině odpolední kolem Klárova, kde zrovna náhodou pršelo. Nešel jsem kolem náhodou, avšak cíleně, neb na tento den a tuto hodinu svolal Milion chvilek demošku za odstoupení ministra spravedlnosti Pavla Blažka a já se na ni přišel podívat. Nevěděl jsem tedy, že bude pršet, ale chvilkaři doporučili deštníky. A když už nepršelo z nebe, zorganizovali si k závěrečnému dešti hasičskou stříkačku. A pak se deštníky vskutku hodily! Příjemné osvěžení to bylo v srpnovém vedru, dokonce se objevila i duha. Ocenil jsem i přímou návaznost na akce, pořádané kdysi Společností za veselejší současnost.

Ovšem i mráček se objevil, jak jsem později zjistil z médií. Na toto podujatie jsem totiž, jako obvykle, dorazil až pět minut po začátku, v době, kdy z Klárova směrem k úřadu vlády šel jakýsi povykující hlouček. Povykoval kolem aktuálně kritizovaného ministra Blažka, který se na soud davu statečně dostavil. Avšak nebylo mu dovoleno promluvit. Organizátorka jedna mu řekla, že prej za politiky mluví činy, ne slova, ale pachuť z toho zůstala. Zejména proto, že na chvilkařských událostech zhusta politici mluvili. Například i zde dostal slovo europoslanec Marcel Kolaja (Piráti). A je jedno, co si od toho Blažek sliboval, nejspíš by byl vypískaný a křik "Hanba, hanba!", který se kolem něj ozýval by byl ještě mohutnější. Jak mi napsal k mým fotkám na Facebooku jeden kolemjdoucí: "Smutný u organizace, která má plná ústa dialogu."

Blažek si od toho zjevně sliboval hlavně rozhovory s novináři a jeho statečnost prý podporovala i jeho ochranka. No, na budku nedostal, ani od rozhodčího Fialy, který mu ukázal jen žlutou kartu. Takhle - ono se těžko píská proti hráči, bez kterého by rozhodčí nebyl premiérem! Jinak - byl to skvělý Blažkův tah, protože si jím vyboxoval většinovou pozornost médií.

Ono je jedno, jestli na tom klárovském srazu bylo lidí sto (jak vidí třeba MF Dnes) nebo dvě stě až tři sta (jak jsem to viděl a fotil já). Jde o (zatím) první demonstraci vlivného, dosud jasně provládního spolku proti ministru současné vlády. Ta má nejen kvůli nezaviněným vnějším problémům, ale i kvůli svému nejednoznačnému, nepředvídatelnému, opožděnému a nekoncepčnímu konání zoufalé volební preference. 

Podle Miliónu chvilek nešlo o protest proti "celé vládě". Přesto se však na místo dostavili i občané, rozhněvaní na celou vládu. Petici za odvolání nedůvěryhodného Pavla Blažka podepsalo zatím asi tisíc lidí. Nic moc, ale pro opozici je to reklama za milion.

Avšak hlavně se jedná o protest proti všem šíbrům, kteří se nám smějí do obličeje. Že pršelo málo? Moc se netlemte, teprve bude.  

Psáno v Praze na Lužinách v pátek 25. srpna 2023