pátek 29. ledna 2016
čtvrtek 28. ledna 2016
středa 27. ledna 2016
Mír na Pragáči
V rámci setkání příznivců
fantastiky PragoFFest 2016 proběhne v
programové linii Fantasy&History i moje přednáška "Herodes
Veliký, šíleně zamilovaný král".
Četba z knihy Mír v Izraeli a vyprávění jsou
doprovázeny fotkami z míst heroických i úděsných činů Heroda
Velkého, Heroda Ukrutného. Fotkami z míst, které jsem v Izraeli
navštívil, ale které se do knihy nevešly. Kniha Mír v Izraeli
bude na místě nabízena s festivalovou cenou 250,- Kč.
Místo a čas: sobota 30.1.2016, 22:00
Praha, konečná metra A Háje, Modrá
škola, 1. patro - Třída 106
úterý 26. ledna 2016
Proč bychom měli podporovat Izrael
Tedy ne proč "my", ale proč by ho měli podporovat křesťané. Na to ve svém "desateru" odpovídá autor 42 knih, novinář, komentátor a vedoucí několika mezinárodních neziskových organizací v USA a Nizozemsku, křesťanský sionista Mike Evans. Ale protože případné Boží plány i politika probíhají v reálném světě, je ona knížka jen napůl náboženským spiskem, další půlkou je pak politickou žurnalistikou. I proto, že její autor, "jednička na žebříčku autorů New York Times", se mnohokrát setkával s americkými prezidenty a izraelskými premiéry.
Tak tady je těch deset základních důvodů, náboženských důvodů s politickým obsahem:
Tak tady je těch deset základních důvodů, náboženských důvodů s politickým obsahem:
pátek 22. ledna 2016
MOBY DICK: Tyran Putin
čtvrtek 21. ledna 2016
MOBY DICK 2006: Hledám job
úterý 19. ledna 2016
Terezínská kniha po 20 letech
Nejtěžší kniha, kterou jsem kdy prodával během své vedlejší knihkupecké činnosti měla téměř pět kilo. Však byla také ve formátu A4, a kvůli svým 1560 stranám byla rozdělena na dva svazky.. Těžší byla však svým obsahem: Záznamy o osudech 82.397 lidí, kteří se na území Čech a Moravy stali během druhé světové války oběťmi nacistické antisemitské nenávisti. Ti lidé prošli většinou Terezínem, proto se ono dílo jmenuje Terezínská pamětní kniha a vydala ji Nadace Terezínské iniciativy společně s Melantrichem v listopadu 1995, tedy před více než dvaceti lety. K tomuto výročí proběhla také minulou středu v rámci dnů otevřené Jáchymky tisková konference.
pátek 15. ledna 2016
MOBY DICK: Strach z pravdy
MOBY DICK 2006: Bídníci nebo bídáci?
Škodaže nejsem miliardář, britská královna, prezident ČSA, surový policajt nebo předseda poslaneckého klubu.
(Všechna jména v mém textu jsou opsána z novin. Myšlenka, že bych si tentokrát vymyslel byť jen jedinou čárku, je zcestná.)
úterý 12. ledna 2016
Jáchymka otevřená dokořán
Jáchymova ulice v Praze je nenápadnou spojkou mezi třídou Pařížskou a Maiselovou ulicí. V letech 1895-1896 tu byla vystavěna budova, která dostala číslo orientační 3. V roce 1920 zde byla zřízena obecní škola. Židovská obecní škola. Když byli v červenci 1939 vyloučeni Židé z německých středních škol, byla rozšířena o čtyři třídy měšťanky. Když byli v srpnu 1940 vyloučeni židovští žáci ze všech českých škol, i z těch základních, mohli se ti pražští uchýlit sem. V červenci 1942 však byla škola v Jáchymce uzavřena. Společně se všemi židovskými školami na území Protektorátu. Zároveň byl vydán zákaz i soukromého vyučování židovských dětí.
pátek 8. ledna 2016
MOBY DICK: Formy mužnosti
MOBY DICK 2005: Politická koryta pro určitá zvířata
Všechna jména v mém textu jsou vymyšlena. Pokud někdo někomu někoho připomíná, nejedná se o můj záměr, ale o záměr toho, kdo záměrně jedná jako vymyšlená postava v mém deníčku. Čtenář, jehož mail uveřejňuji v listárně po dvou letech, reagoval tehdy na moje tehdejší psaní o jistém Tvrdě zeleném mozku, který se vetřel do ČSA, a to za mohutného politického prosazování tehdejších vašnostů. Autor neměl ve svém deníčku na mysli tohoto konkrétního managora, jako měl čtenář. Autor prohlašuje, že nebere odpovědnost za to, že v mnoha reálných Českých Textárnách skutečně existují politická koryta pro určitá zvířata.
úterý 5. ledna 2016
Piranesi, Harry Potter, svatý Petr a další v Olomouci
Olomouc je starobylé město pyšnící se mnoha památkami. V jedné z nich, na Olomouckém hradě, je i kapitulní děkanství z roku 1267. Díky barokní přestavbě tvoří společný celek jak dům kapitulního děkana, tak goticko-renesanční purkrabský palácek, ba i bývalý Nový hrádek se přifařil, společně s pozdně románskou obytnou věží, která byla proměněna v kapli sv. Barbory se secesní výzdobou. Jak jsem si opsal z panelu před vstupem do tohoto objektu, ve kterém je dnes umístěno arcidiecézní muzeum. A v něm má už jen do 10. ledna výstavu geniální grafik italského baroka Giovanni Battista Piranesi (*1720).
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)