Je 23. března 2016 po půl jedné. Protože jsme se z parkoviště haifské půjčovny vymotali ne "chvíli po jedenácté", jak jsem tvrdil minule (a teď si to opravil podle zaznamenaného času fotky), pak jsme těch třicet kilásků plus patnáctikilometrovou zajížďku k návštěvě ouřadovny "Megiddo Regional Council" zvládli za hodinu. Jsme na prvním místě, které jsem naplánoval, na počátku našeho poznávacího zájezdu. Sice trochu se zpožděním, ale jsme tu. Na Hoře Megido, Har Megido, aneb v místě Armagedon.
Než nám však bude umožněno vyšplhat se na ten pahorek, budeme si muset v přízemní budově, nad níž vlaje vlajka Izraele a zelená vlajka národních přírodních parků se schematickým obrázkem kozorožce, koupit vstupenky. Senioři mají slevu, avšak pouze izraelští senioři. Rovněž novináři slevu nemají, a Jana neuspěje ani se svou českou kartou invalidy s anglickým vysvětlením ošetřujícího pana doktora. Ale přece jen získáme slevu – jako každý, kdo chce navštívit více národních parků. Kolikže jich bude? Zpaměti odříkávám naplánované cíle, počítám na prstech, a slečna pokladní nám nabídne zelenou kartu zvící asi formátu Á pětky. Na ní jsou vytištěny kolonky s názvy kolem pětašedesáti lokalit, jež spravuje "Israeli nature and parks authority". Kupujeme si možnost navštíviti šest z nich. Za to celé dáme dvakrát 110 šekelů. Což se při ceně zhruba 40 šekelů za jeden vstup vyplatí už po návštěvě tří pamětihodností.
Kolonka "Tel Megiddo" je proštípnuta. (A teprve teď si všímám, že dříve mnou užívaná transkripce "Meggido" má zde zdvojené jiné souhlásky. Takže budu napříště používat tvar bez zdvojování v transkripci české. A máte to!) Nejdříve jdeme do kina shlédnout krátký filmek o zdejší historii. (Je v angličtině s ruskými titulky.) Dávná Via Maris, jak teď vidím, nepřicházela ze severu po hornatém libanonském pobřeží, ale k jihu scházela pohodlně Chulským údolím podle potoka Jordán. Obešla jezero Kineret, za úrovní hory Tábor odbočila k severozápadu do údolí Jizreel. A na těchto místech se zalamovala k jihozápadu. Vstupovala zde do průsmyku, který odděluje Karmel od vysočiny Ramat Menaše. Tudy táhla helénská a římská vojska na jih, egyptské armády na sever a pak na východ do Mezopotámie. Féničtí obchodníci pak využívali všech směrů.
Nevykopané podhradí |
Nikoli však místa se strategickým významem. Širé pláně údolí Jizreel umožňovaly vždy rozvinout válečné vozy, jízdní oddíly či obrněná auta. Alexandr Veliký tudy táhnul ve 4. století př. n. l., za ním přišli i nějací osídlenci, ale ti si zřídili bydlisko kousek vedle. Kdo tudy netáhl, byl r. 1799 našeho letopočtu Napoleon, který si to šinul po pobřeží přes Haifu až k Akku, kde jeho postup zařízl osmanský pohlavár Ahmed paša vulgo Džazzár (Řezník). Osmany porazil se svým Egyptským expedičním sborem až na konci první světové britský generál Edmund Allenby, a právě v poslední známé bitvě u Megida. Díky svému velkolepému vítězství získal po válce i hodnost polního maršála a dědičný titul vikomt z Allenby. (Avšak každý ho znal jako "vikomta z Megida".) O jedné z neznámých bitev ve válce za nezávislost v roce 1948, ve které se izraelští kibucníci z nedaleké osady Mishmar HaEmek ubránili svým arabským sousedům, jež později zahnala Hagana, jsem psal posledně.
Vyšli jsme z promítací místnosti, a kolem prodejny s upomínkovými šperky vnikli do malého muzea s modely bývalého města, jež ve své vrcholné době zabíralo 6 hektarů a bylo obklopeno mohutnými, až 6 metrů vysokými a 3,5 metru silnými zdmi. Vrčavý modýlek, který měl zasouvat a podsouvat různé své části podle toho, jak se Megido měnilo v průběhu věků, jsme nerozvrčeli. I tak byl zajímavý. Vydali jsme se tedy do terénu.
Terén nás překvapil šťavnatou zelení, rozložitými stromy, kvetoucími keři, množstvím odpadkových košů, pítek a koček. Zvedající se stupňovitá cesta nás vedla kolem vodního rezervoáru ke schodům a dál ke Kanaanské bráně. Vlastně soubrání, které bránilo cestu ke vlastním hradbám. A ty hradby byly "kasematovité", totiž duté – při té šířce fungovaly i jako kasárna. Mnohem pohodlnější a rozměrnější pak bývaly (podle základů) stáje, ve kterých bylo chováno asi pět set koní.
Hora Říp, vlastně Tábor v dálce vlevo |
A stín je potřeba, i když síla slunce je odfiltrovaná bílými cáry na obloze. Ráno bylo chladno, nejvyšší teploty pro dnešek mají být dle předpovědi jen 24°, avšak nemáme zatím na sluníčko trénink. Proto si mažeme nosy, tváře a uši krémem o faktoru 50, ruce pak pětadvacítkou. Plešku a oči si chráním kšiltovkou. Janinka objevila starý způsob použití šály, jaké nosily naše babičky; ovinula si ji přes vlasy a vypadá jako nějaká arabská žena. No a já si kol krku proti spálení a nachlazení zavázal – v Izraeli již vyzkoušený – šátek s vojenskou turistickou mapou Jiz(ra)elských hor... (Se zadostiučiněním jsem pak na místě sledoval čerstvě dočervena připečeného turistu, který si se zálibou loupal kůži na pažích...)
Silo směrem dolů |
A bylo už po půl třetí, doba, kdy je tedy nanejvýš vhodné sníst něco podstatnějšího než jablko a nějaký ten kousek pečiva, kterými jsme se za prohlídky občerstvovali. I zamířili jsme do místní samoobslužné restaurace, která byla v tu dobu prázdná, a dívali se na nabídku na jídelíčkové tabuli. Připadala nám hned takhle napoprvé nezvykle drahá. A tak jsme se rozhodli nepřepočítávat. Když naše váhání viděl bodrý muž za pultem, začal nás hned lákat. Když si koupíte hlavní chod, zaplatíte 13 dolarů. 13 dolarů, ano?, sledujte. Polévka je za pět, salát je za pět. Ale když si koupíte celé menu, zaplatíte dolarů jen 15! Tedy za jedno jídlo. No, nekupte to! A tak jsme koupili, jedno jídlo. Váhali jsme, zda platit našimi dolary, ale nakonec zvítězila předběžná opatrnost. Třeba nám pak hotovost bude scházet. Platili jsme tedy kreditkou, a ký div, na účtu se skvěla číslice 60 – ale v šekelech! Přitom na jídelníčku byly ceny s velkou samozřejmostí uvedeny toliko v dolarech. Dolar za čtyři šekely je špatný kurz, kdybyhom platili hotově, ušetřili bychom... "Ušetřili" bychom asi 80 centů.
Stejně jsme ušetřili. Návštěva restaurací s Janou bývá cenově výhodná, protože si většinou poručíme jednu porci a dva talíře (pokud nenabízejí dětské porce). Janinka jí totiž jen jako myška. A polévek, zejména cibulových, neoblibuje. Takže jsem měl celou polévku a téměř celé obalované rybí filé jen pro sebe. Dal jsem si k ní rýži (a pár zrnek ponechal myšce). Měl jsem i skoro celou pitu, tedy obě půlky toho kulatého, uvnitř rozpůleného chleba, a valnou část zeleninového salátu.
Něco leze, něco se zabalí |
A skutečně jsme nezabloudili. Na parkovišti u antického divadla jsme zaparkovali dvě minuty po čtvrté.
Nevykopaná rozvalina |
Ale o tom, jak se nám tam vedlo s prohlídkou až příště.
(Prožito v Izraeli 23. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách v úterý 26. dubna. A ještě jsem se neoloupal!:)
Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.