úterý 7. února 2023

Co neměl Pavel říkat

Ze zpráv Bayerischer Rundfunk 
Nově zvolený prezident Petr Pavel neměl tolik co říkat spoustu věcí. Například neměl telefonovat tchajwanské prezidentce Cchaj Jing-wen. Ale když ona mu paní Cchaj nejdříve sama pogratulovala ku zvolení! No dobře, ale když už jí telefonoval, tak jí neměl říkat, že "Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv" - a že budou dále posilovat partnerství. A když už jí to říkal, tak to neměl dávat na twitter! A když už to takhle demonstrativně zveřejnil, tak neměl říkat, že "doufá", že se setkají osobně.

Čínské ministerstvo zahraničí kontaktovalo českou ambasádu v Pekingu a vyjádřilo znepokojení. Pavel by prý měl dodržovat své předvolební sliby a respektovat "princip jedné Číny". Soudruzi z KSČ(íny) přitom poněkud opomněli zmínit jednu drobnost, že totiž při převzetí Hong-kongu slíbili dodržovat "princip jedné Číny a dvou systémů". Což sami zcela zjevně nedodržují. Ale české zamini to pak muselo žehlit. 

Celosvětově jsou vždy kontakty s Čínou a Tchaj-wanem tancem mezi zasmrádlými vejci. Číňané nesli velmi nelibě už "přelomovou návštěvu" předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila. Ta návštěva přitom otevřela dveře jiné návštěvě, totiž návštěvě předsedkyně sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové. Tady si Čína nevystačila s pouhými protesty, ale vyrazila s leteckonámořním cvičením. Ale ona Čína cvičí kolem Tchaj-wanu s loděmi a letadly stejně velmi často, a stále vyhrožuje, že Tchaj-wan obsadí. A už by ho obsadila, kdyby za ostrovem nestály americké vojenské síly. I přesto by se o to Číňané nejspíš okamžitě po své olymblbádě pokusili - kdyby se totiž báťuškovi Putinovi podařilo už během několika dní či hodin dobýt Kyjev a instalovat tam kolaborantskou vládu, která by ho požádala o internacionální pomoc. Nuže nestalo se tak, a to ani za rok - a kontinentálním Číňanům na chvíli přešly chutě na blitzkrieg proti Tchaj-wanu. 

Připomínám, že tam, kde ČLR nenaráží na odpor, konkrétně v oblasti Jihočínského moře, tam už vojensky obsadila korálové atoly a okolní roponosné písčiny, které si jinak nárokuje dalších asi pět nebo šest států - včetně Tchaj-wanu. (K tomu více viz šamaní článek ze září 2020 Co uděláme, až...?)

Připomínám, že Vystrčil se při své návštěvě zúčastnil ekonomické konference, kterou se kromě místňáků účastnili i zástupci USA, EU a Japonska. Celému západnímu světu totiž dělá vrásky na čele "nejistý osud" dodavatelských řetězců. Dlouhodobě uvažujeme o zrušení své závislosti na Číně v některých výrobcích - například v čipech a lécích. (Dlouhodobě uvažujeme, ale houby děláme.) Česká Škodovka neztratí své čínské trhy kvůli Pavlovi, ale kvůli levnější domácí konkurenci (která stihne vyžrat i čínskou výrobu čipů). A nebude o tom rozhodovat český prezident - ale Volkswagen. JTB (jen tak bokem): Prý Škodovka vydělala na jedné oktávii, vyrobené v Číně, asi tak pět set kaček... 

Připomínám ještě, že Tchaj-wan u nás investuje mnohem více než nějaká lidová Čína, takže se můžeme i prsit, že chráníme lidská práva a demokracii, a ještě na tom vydělat.

*

Co ještě neměl Pavel říkat: Neměl říkat, že po nástupu do funkce udělá na Hradě průvan, a že chce co nejdříve nechat provést hloubkový audit práce dosavadního osazenstva prezidentské kanceláře. Formálně hodlá požádat Nejvyšší kontrolní úřad, aby tam provedl hloubkový audit. Ideální by to bylo, kdyby se to stihlo do 9. března, tedy termínu inaugurace.

Prohlásil to hned v tu neděli po volbě. Říkat to prý neměl. Podle jeho fanoušků proto, aby neznejistil současné ruské a čínské špiony na Hradě. Ale ti to samozřejmě sami vědí a hradní skartovačky jedou na plný výkon. Pavlovi odpůrci praví, že na něco takového ještě nemá žádný nárok, tak by měl být zticha. Realisté pokazují na to, že se by se do 9. března takový audit nejenže nemohl dokončit, ale ani by se nestačil rozběhnout a ani by se nestihl připravit. Ostatně - jeden audit je už čerstvě ukončen. Ale o jeho obsahu nemohl prezident Nejvyššího kontrolního úřadu ničehož říci ani na své schůzce se zvoleným prezidentem ČR, neboť i vůči němu platí závazek mlčenlivosti. Kala v rozhovoru pro Český rozhlas k tomu prohlásil:  

"Nově zvoleného prezidenta jsem informoval, že až 9. března nastoupí na Pražský hrad, budou tam ležet tři kontrolní protokoly. Jen pro představu se jedná přibližně o 200 velmi hustě popsaných stran. U každého kontrolního protokolu jsou přílohy, kterých je kupříkladu 60 až 100." Říci, k čemu NKÚ dospěl Kala nemůže: "Důvod je velmi jednoduchý. Byli jsme požádáni orgány činnými v trestním řízení o takzvanou součinnost, kterou jsme poskytli. Předali jsme požadované dokumenty, a dokud nedostaneme svolení, nejsme závěr oprávněni publikovat ani komentovat." A: "Lhůta, která vznikne, je určena k tomu, aby se policie s věcí seznámila, vyhodnotila ji a případně podnikla některá neodkladná opatření. V určitých případech může například nasadit odposlechy nebo provést prohlídku. Nedokážu to specifikovat, ale asi si něco takového dovedeme představit."

No, já si to tedy představit dost dobře nedovedu. Možná se dočkáme i podobných situací, jaké nastaly v USA po nástupu nového prezidenta... Nicméně poněkud neinformovaný(?) Pavlův výkřik vynesl na světlo poněkud nepřipomínaný osud dotyčného auditu. A tady se hádejte, jestli je Pavel tak hloupý, tak populistický - anebo tak mazaný.

*

Další "nešťastný" Pavlův výrok prý urazil bezpečnostní složky. A to ten - který jsem od něj neslyšel, ani nečetl. Podle médií "Pavel nevěří prezidentově ochrance v čele s Martinem Balážem". (MMCH: Biden také nevěřil zděděné prezidentské ochrance, podle něj byla "prolezlá" Trumpovými lidmi.) Nevidím v tom žádnou urážku, ba ani osobní urážku brigádního generála(!) Martina Baláže (prvního generála, co velí ochrance Hradu). Kdyby byl Pavel ještě generálem z generálního štábu, anebo vojenským velitelem NATO, přivedl by si s sebou na Hrad jistě svou vojenskou ochranku, na kterou byl zvyklý, v tom nevidím žádnou "urážku bezpečnostních sil". Ale Baláž, který byl a) hostem na svatbě přednosty Zemanova protokolu Vladimíra Kruliše, jež se konala v b) podvodně financovaném penzionu c) zlopověstného kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech (teprve pak se ze  schopného kriminalisty stal šéfem prezidentské ochranky a generálem), evidentně představuje kvůli propojení se současnou kamarádíčkovskou hradní sítí značné riziko - možná ne bezpečnostní, ale politické nepochybně. 

Neslyšel jsem, že by Pavel veřejně prohlásil: "Nevěřím současné prezidentské ochrance". Faktem však je, že její nabízenou náruč nepřijal. Stará se o něj skupina z Ochranné služby Policie ČR, která má v péči obecně všechny ústavní činitele včetně premiéra. "To, že má Pavel ochranku od jiného policejního útvaru, vypadá jako jasné vyslovení nedůvěry vedení Útvaru pro ochranu prezidenta  – tedy zejména řediteli Martinu Balážovi a náměstkovi Radimu Kinclovi." Prozradil novináři Kmentovi z Reportéra "nejmenovaný zdroj z Hradu".

Takže jest zbytečno vyčítat Pavlovi - že "uráží bezpečnostní složky".

*

No a ještě se neměl Pavel vyjadřovat, že "otevře Hrad", protože jakkoli byly bezpečnostní prohlídky (včetně rámů) v roce 2016 zavedeny na žádost kanceláře prezidenta republiky (na žádost prezidenta republiky Zemana), jejich zachování zvažuje policie ČR "na základě vlastní analýzy rizik". Takže vloni na podzim, kdy v rámci svého odcházení chtěl Zeman vypadat hezky a hodlal kontroly zrušit, řekl mu policejní prezident, že ne. Prý s ohledem na válku na Ukrajině. (Stále je někde nějaká válka. Jak se jednou něco takového zavede, tak už to většinou v bezpečnostních pařátech zůstane.) Nicméně Pavel hodlá Hrad otevřít hlavně "v informační rovině". No, horší než za Ovčáčka a Mynáře to být ani nemůže! A média si už teď pochvalují vstřícnost současného zvoleného prezidenta.

*

Nicméně co neměl Petr Pavel opravdu říci, vlastně obráceně, co měl říci a hlavně včas, bylo poděkování svým dřívějším soupeřům a poté podporovatelům z řad propadlých prezidentských kandidátů a jejich týmům. Včas a více. Alespoň tak, jak se vyjadřoval před druhým kolem voleb. Nu, Petr Pavel hledí spíše k zítřkům než ke včerejškům. 

Ale mohl by tuto svou minelu napravit, anebo jeho žena Eva, kdyby se obnovila "kancelář první dámy" a její vedení bylo nabídnuto Danuši Nerudové!

Psáno v Praze na Lužinách v úterý 7. února 2023

Poznámka k objektivitě: Nehraju si na ni. Pravidelní čtenáři Neviditelného psa už vědí, že jsem se před prezidentskou volbou označil za veřejného podporovatele Petra Pavla. Poznamenávám to jen pro ty nepravidelné čtenáře. Avšak bylo to hlavně pro účel té volby. Pan generál (v.v.) ale ode mne nedostal nevyplněný šek platný navěky...

Petr a Danuše na Al Jazeeře