Nově zvolený prezident ještě nenastoupil do úřadu a už se musí začít připravovat na své první skutečně výživné rozhodnutí. Podepsat, či nepodepsat, případně vetovat? Samozřejmě píšu o novele zákona o důchodovém pojištění. Která má v červnu navýšit důchody o základ 400 korun, přičemž v loňském červnu páčilo toto základní zvýšení toliko 140 Kč. Dvě stě šedesát kaček měsíčně navíc - to na ulici jen tak nenajdete. Penzionovaný lid, hlavně ten s minimálními důchody, by měl radostně zahučet jako kompars lidu ve filmu Pyšná princezna, když mu král Miroslav oznamoval zrušení daní. Penzionovaný lid však radostně nezahučel, začal spíše brblat až sprostě nadávat. Protože nad tuto částku dostane zvýšení pouze o 2,3 % procentní výměry. Zatímco v lednu to bylo (podle nařízení vlády č. 290/2022 Sb. 5,1 % procentní výměry. Což je o 2,8 % méně. Kolik to je? Spočítali to jiní: jde o snížení průměrných důchodů o tisícovku oproti současným pravidlům.
To zvyšovací procento se počítá z inflace za minulé období. V září se ví, kolik bylo na konci června, a může se tak podle toho upravit důchod od 1. ledna. Takže vždy jde o půlroční opoždění. Zato inflace nečeká. Zatímco v loňském červnu vyšplhala meziroční inflace na 17,2 %, v září, kdy byly vyhlášena vládní vyhláška poskočila na 18 %. Průměrná míra inflace za celý rok 2022 činila 15,1 %. Procentní výměra důchodů se zvyšuje o inflaci, tedy o procentní růst cen zboží a služeb za dané období, a zároveň o polovinu růstu reálných mezd. Přímá úměra mezi inflací a (větší části) důchodů znamená, že stále chudnou ty dvě třetiny důchodců, co jsou pod průměrným důchodem. Ozřejmím: Pokud někomu chyběla z důchodu na denní spotřebu stovka, pak při stoprocentní inflaci mu budou po valorizaci chybět stovky dvě...
Přímá úměra nám v současné nespecifické situaci pro jednoduchý výpočet nepostačí, protože vloni došlo krom pravidelné lednové i ke dvěma dalším mimořádným valorizacím. A matky dostaly od ledna k penzi pětistovku za vychované dítě navíc. (Rozhořčená poznámka: No ale pardon, já jsem v rodině bez babiček a strejčků na výchově svých dvou potomků taky participoval. Skoro napolovic. Protože jsem nerodil a následně nekojil, no. Ale nešť. Beru i tuhle nesystémovou náhradu za nespravedlivé ohodnocení ženské práce jako potřebné. I když správnější by bylo, kdyby dámy dostávaly za stejnou práci stejný plat i jako ostatní pohlaví.) Při dřívějším průměrném počtu dvou potomků na rodičku to dává tisícovku. Přesně tu tisícovku, o které místopředseda vlády, ministr práce a důchodů, pověřený řízením Ministerstva životního prostředí, lidovec Marian Jurečka, o co důchodce v červnu ošidí. Proto se najde i dost důchodců, kteří moc nežehrají, protože to jsou ve výrazné většině důchodkyně. Kdo žehrá je zejména opozice. A teď i Šaman. Ale ne kvůli té tisícovce.
Chápu ty důvody, které vedou Fialovou vládu k takovému kroku. Sám jsem důchodce, ale pobírám nyní nadprůměrný důchod. Jednak jsem si skoro celý pracovní život přivydělával na vedlejšácích, ale hlavně tyju ze vdoveckého důchodu po milé ženě Ivaně. (Ale jako singl neušetříte, to mi věřte.) Takže nouzí netrpím, ale když si chci udržet auto a zdraví, tak musím sáhnout do úspor. Ale zpátky k husitskému hnutí.
Jakožto liberální konzervativec a demokratický radikál tomu čerstvému Jurečkovu vynálezu rozumím. Akorát jsou kolem něj nepěkné závany. Co smrdí:
1) Vláda přece viděla tu podzimní inflaci. Snad si někdo dopředu i spočítal vliv zrušení druhé etapy „úsporného tarifu“. Avšak požadavek jednorázové změny zákona vyhlásila - až měsíc po prezidentských volbách. Konkrétně 15. února 2023. To opravdu vypadá, že s tím Jurečka vylezl na světlo Boží naschvál tak, aby to nepoškodilo generála, který sice nebyl kandidátem vládní mnohokoalice, leč jedním z vládou podporovaných kandidátů byl. A vláda návrh nakonec schválila nachvat mimo svou schůzi "per rollam"!
2) Předložený dokument je, jak pravili už mnozí, "nesystémový". Má být jednorázový, a jeho parametry vypovídají o tom, že byly spočítány tak, aby se mimořádná valorizace vešla do schváleného státního rozpočtu. K tomu patří podbody:
2a) Zaráží, že s červnovou valorizací nepočítá státní rozpočet. To nikdo netušil, že inflace do konce roku nebude 5 %?
2b) Zaráží, že to vypadá, jako by to skutečně nikdo netušil.
2c) Zaráží, že to vypadá, jako by ona novela začala v útrobách ministerské byrokracie rašit skutečně až v pondělí po druhém kole prezidentské volby, tedy 23. ledna 2023. To je Jurečka opravdu taková lodyha?
2d) Zaráží, že se jedná o jednorázový výstřel do temnoty, který sice ušetří miliardy i pro všechny další rozpočty, ale v úplnosti nevyřeší rozdíl mezi rozvírajícími se nůžkami nízkých a vysokých důchodů.
3) Nějaký vládní šaman spočítal, že novela musí začít platit do 22. března. Sám absentující poslanec Andrej Babiš (ANO) se dal slyšet, že vláda zažije ve Sněmovně peklo. A deklaroval : "Když byly vládní strany v opozici, EET blokovaly přes 270 dní. Máme větší výdrž." A ta výdrž stačí na nějakých 30 dnů. Načež se opozice už teď ochotně ujala smrdutých výkalů, které v celé záležitosti leží, a jala se je na vládu metat.
4) I kvůli rychlejšímu projednávání vyhlásila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová stav legislativní nouze. Sklidila kritiku od opozice, která i kvůli tomu hodlá podávat ústavní žalobu. Podle poznámky (mk) pod karikaturou Václava Teichmanna na str. 12 čtvrtečního vydání Mladé fronty Dnes (23.2.2023), měla Markéta PA vládě její žádost hodit na hlavu, neboť s tímto stavem "zákon počítá pro situace ohrožení bezpečnosti země či základních práv občanů". Ten zákon upravuje jednací řád Sněmovny a v jeho paragrafu 99 můžeme najít formulaci: "Za mimořádných okolností, kdy jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo kdy státu hrozí značné hospodářské škody, vyhlásí předseda Sněmovny na návrh vlády stav legislativní nouze na určitou dobu." Ale vypadá to opravdu hloupě, jako by vláda neuměla počítat měsíce legislativního procesu. Anebo jako by dřívějším vyhlášením svého záměru nechtěla poškodit "své" prezidentské kandidáty. Pro oko kolemjdoucího to vypadá hrozně a taky nevábně smrdí.
5) Větší naději má ústavní žaloba, založená na úvaze stíněné ministryně financí Aleny Schillerové, že "nárok na mimořádnou valorizaci již vznikl" - a to 31. ledna 2023. Pravda je, že valorizace bude, to nikdo nezpochybnil. A její výše je přece věcí příslušné novely. Pokud to Alena Klekánice Schillerová myslí vážně, už nyní by svoji žalobu měla podat - když i samotné projednávání novely je podle ní protiústavní.
Ten smrad okolo novely je sice způsoben zejména venezuelským rozhazováním státních peněz ze strany Babišových vlád, kdy se v době (jak každý ví) dočasného růstu rozfrcávaly dokonce i úspory. Dnešní opozice už nechce slyšet, že v březnu 2019 druhá vláda Andreje Babiše zrušila Fond národního majetku a těch 18 miliard, co tam leželo, převedla do rozpočtu. A Babiš se pak prsil, že výsledek hospodaření státního rozpočtu v roce 2019 byl o 11,5 mld. lepší než očekávání. Aniž zmínil onen jednorázový nesystémový převod. Jo, to se to rozhazuje, když někdo předtím hromadí. Jo, to se to, pane Babiši a paní Schillerová kritizuje vláda za inflaci, když někdo předtím rozházel národní majetek - ale ten svůj samozřejmě vylepšil...
Jenže cítíme smrad a vidíme novou vládu, která vypadá spíše jako spolek lodyh. Ano, za ta hovna může především minulá vláda, ale tahleta k tomu přidala dost své vlastní siláže. A teď to leží na zemi a Schillerové a Okamurovi stačí jen nabírat to svinstvo vidlema.
Po protažení Sněmovnou se očekává hladký průběh v Senátu, leč i zde hrozí procedurální zpoždění. 8. schůze Senátu bude zahájena ve středu 8. března, na projednání návrhu zákona má 30 dnů. Pětikolka zjevně doufá, že se Senát nebude cukat a návrh novely pošle obratem do prezidentské kanceláře, jejíž tváře ještě voní novotou. Jenže někteří senátoři se už zacukali. Námitku retroaktivity, kterou vznesla Schillerová, pozvedl otevřeně např. senátor Michael Canov (SLK/STAN). Ale ozývají se hlasy i ze strany lidovců a dokonce i Pirátů, že by i sama legislativní nouze mohla být považována za protiústavní. Senátoři ze sebe nechtějí dělat průtokový ohřívač. I zde zaznělo: "Věcně tomu naprosto rozumím, ale procesně je to na vážkách..." Pravil pro Seznam Zprávy předseda společného klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. A ty vážky drží v ruce Ústavní soud s páskou přes oči.
Vrátí Senát návrh poslancům? S jakým zpožděním?? A jaké peklo pak rozpoutá ve Sněmovně opozice???
Dejme tomu, že novela proteče parlamentem. Načež se bude čekat na podpis prezidenta, tedy Petra Pavla. Prezident může zákon podepsat. Hned, anebo třeba za dva týdny. Také se může tvářit, že ho nedostal, a zákon po 15 dnech putuje na stránky Sbírky zákonů, načež začne platit. Takový (ne)postup sice není v Ústavě uveden - ale není neústavní. Prezident také může zákon do 15 dnů vetovat, načež ten se vrací zpátky do Sněmovny, kde je pro jeho nové schválení potřeba už nadpoloviční většiny všech poslanců, čili ona bájeslovná Stojednička. A to je konec legislativního procesu, nový zákon už jen čeká, až bude zpřístupněn na stránkách Sbírky, která je v péči Ministerstva vnitra.
Jak se Petr Pavel rozhodne? Už si promluvil s ministrem Jurečkou. A nic mu neslíbil. Teď v pátek k němu dorazili dva půlbabišové, tedy Schillerová plus Havlíček. Havlíček pak prohlásil: „Jsem si téměř jistý, že nad tím má velké pochybnosti a uvědomuje si to riziko. Troufám si tvrdit, že by to rád řešil nějakým kompromisem.“ Pozor, Petr to neřekl, je to Havlíčkův medializovaný dojem. Jako kompromis vidí společné projednání důchodové reformy. No dobře, ale to je běh na hodně dlouhou trať, který už měl spoustu startů, ale ani jeden cíl. Pro osud navrhované novely je takový "kompromis" kvůli termínům likvidační.
A tady čeká prezidenta Pavla první úskalí při plavbě nebezpečnou úžinou. Vyslechne argumenty ministra Jurečky, nebo bude dbát na "hlas lidu" a třetiny českých médií, které (zprostředkovaně) vlastní jeho sok v prezidentské volbě? (Samozřejmě se ozve i celá proruská a Ruskou federací částečně placená vlivová scéna sociálních sítí.) Ukáže pan generál, že je prezidentem i Babišových voličů, nebo uzná relevantnost potřeby (i zpraseně přijaté) novely, která má zabránit "značným národohospodářským škodám"? A rozhodne se VČAS???
Jo, hochu, tady jsi na Rhodu, tak skákej!
Ale třeba se nebude muset náš sympatický pan prezident generál rozhodovat mezi Skyllou národohospodářské potřebnosti a Charybdou nabuzených seniorských voličů. A novelu na stůl v patřičný čas vůbec nedostane.
A všichni budeme mít stotisícové platy a padesátitisícové důchody, a vajíčko bude stát stovku.
Když nějaké bude...
Psáno a analyzováno v Praze na Lužinách ve dnech 23. a 24. února 2023
Žádné komentáře:
Okomentovat