Říká se, že lidovci jsou slizcí jako hadi. Ale to není pravda!
Euro ano, nebo euro ne? Na tuto otázku překvapivě odpověděl prezident Petr Pavel. Překvapivě v novoročním projevu, ale jinak nepřekvapivě, protože už před prezidentskými volbami na ni odpověděl "ANO". Ve svém projevu se nakonec ani neptal, ani neodpovídal, pouze konstatoval, že přijetí eura je naším závazkem, který jsme při vstupu do Evropské unie "dobrovolně přijali". A dodal:
"Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku dovedou. Přes nekončící diskuse o výhodách a nevýhodách eura pro zemi s otevřenou a exportní ekonomikou, ležící ve středu Evropy, je společná měna logickou budoucností."
Na ty konkrétní kroky se v Partii Terezie Tománkové na Primě její moderátorka TT ptala premiéra Fialy, a to celkem třikrát. A ten se třikrát vykroutil odpovědí, že „neplníme maastrichtská kritéria". Chce prý, abychom je plnili, a pak se teprve můžeme rozhodovat o tom, "jestli je pro nás výhodné přistoupit k eurozóně, nebo to výhodné není". Což byla obmyslná ne-odpověď, protože až (pokud) ta kritéria budeme plnit, pak už zřejmě Petr Fiala nebude premiérem. Zatím je premiérem, ale šéfuje pětikoalici, ve které jsou rozdílné názory na přijetí eura (a to i v samotné Fialově ODS), takže mu nic jiného než obmyslnost nezůstává.
Ale Fiala se navíc dopustil jisté hlouposti, když společnou měnu přirovnal k rychlostní železnici: „Kdybych se vás zeptal jestli chcete jet do Brna po dálnici, nebo rychlovlakem, tak vy byste si říkala, proč se mě ptáte na rychlovlak, když žádný není. Nejprve musíme postavit trať a pak se můžeme rozhodovat.“ Ale houbeles. Inženýři už konkrétně tu trať plánují, ale aby ji mohli postavit, potřebují na to od politiků dostat peníze. A politici se ptají voličů: "Chcete tu trať?", a když ji voliči chtějí, tak ty peníze uvolní. Já třeba zrovna do Brna CHCI jezdit rychlovlakem.
Ale sám NECHCI euro. Což je na jinou debatu.
*
Pak tu máme mohutně propíraného ministra práce asociálních věcí Mariana Jurečku. Skutečně už není ani tak důležité, že po tragické, dva kilometry vzdálené střelbě nepřerušil vánoční besídku, jako je trapné jeho neustále odstupňované lhaní. (Připomíná poněkud nešťastné vysvětlování "křišťálově čisté" milionové půjčky chudobného strýce Vika v podání mladistvého premiéra Stanislava Grosse...) Propraný je Jurečka už dost, vládu zřejmě neopustí. Premiér Fiala by musel odvolat předsedu koaliční strany, což je dosti nejednoduché - zejména když ta partaj Jurečku ústy mnohých svých představitelů podpořila.
Ale je srandovní slyšet Jurečkova stranického (KDU-ČSL) a vládního (ministr pro životní prostředí) kolegu Petra Hladíka, když o Marianovi říká: "Udělal chybu, za tu se omluvil. To je chlapské."
Jémine! Přestupník před soudem nejprve zapírá, když je usvědčen, tak se omluví. A to je chlapské! Takže zbytek truchlícího národa pravděpodobně neobsahuje ty správné "chlapy" (a "ženské") - protože nelže a nepodvádí?!
I samotná Jurečkova mluva by jistě mohla být využita v jedné z epizod seriálu "Jistě, pane ministře": Na otázku, jestli odstoupí, odpověděl jednoznačně(?), že je "připraven zvážit rezignaci": Kdyby cítil nutnost rezignovat, tak by "nezvažoval", "nepřipravoval" by se zvážit, avšak by již rezignoval.
Možné odvolání člena koaliční vlády se nejprve propírá v prostředí dotyčné koaliční strany, a tam je slyšet mohutná podpora předsedy KDU-ČSL (listopadová voličská podpora samostatné kandidátky 4 %). Tam by se o tomto kroku mělo nejdříve rozhodnout. Co k tomu říká Jurečka, nechá hlasovat o své podpoře? Toto je jeho doslovná odpověď:
dávat návrh usnesení,
které by znamenalo...,
které by mělo vést ke hlasování
o mém odvolání."
Úplná epická báseň! Tak stručně politik říká "NE".
Já vím, říká se, že lidovci jsou slizcí jako hadi. Ale to není pravda! Hadi jsou totiž hebcí...
A bude Jurečka odvolaný? Když navíc výkony úředníků jeho ministerstva jsou tristní, když lidé musí čekat na zákonité dávky nezákonně dlouhou dobu, když se k vymožení přiznání a vyplacení důchodu musí dostavit televizní investigativci?
"V časovém horizontu dnešního večera" (úterý) má prý o budoucnosti Mariana Jurečky ve vládě rozhodnout celostátní výbor KDU-ČSL. A jak to dopadne? Abych se aktivně vyjádřil ke svému názoru, aniž bych ho zcela prozradil: Nemohu neříci, že by mě to nezajímalo! Ostatně - dopadne to jako vždycky.
Dopsáno v Praze na Lužinách v úterý 9. ledna 2024 v 15:38