(Izrael na vlastní kůži)
Trasa z Kumránu do Jeruzaléma, konkrétně do námi vybraného hotelu kousek nad Sionským náměstím, je dlouhá asi 40 km, teoreticky by se dala zvládnout za 36 minut. Vracíme se po silnici číslo 90 k severu, po deseti kilometrech nás čeká odbočka vlevo na západ na dálnici číslo 1. Necháme ji čekat a už po pěti kiláscích zabočujeme vpravo ke břehu Mrtvého moře. Chci dostat Janinku konečně do plavek! Její touha po spočinutí ve vlnách teplého moře by měla být přec ukojena. Středozemní moře teplé nebylo, ani na konci března. A vzduch kolem 20° C také nelákal k obnažení. Začínající nachlazení pak úplně vylučovalo jakoukoli rozkoš s ponoření. Muselo stačit brouzdání v mělké vodě. Teď už je nachlazení z letadlové klimatizace zažehnáno. A podle dlouhodobých předpovědí právě dnes má být nejtepleji. Na středu 30. 3. 2016 naplánovali Norové, že u Mrtvého moře bude 30 stupňů. Tak tomu bylo před týdnem, než jsme odlétali. Včerejší předpověď už mluvila jen o 22 stupních.
"Ale pak se má oteplit," utěšoval nás před pár dny v Haifě náš hostitel Daniel. "Hned další pondělí má nastat vlna teplot přes třicet."
Bahnité útesy |
Než se člověk spustí do téměř nasyceného roztoku solí hořčíku, bromu, jodu a sodíku (podle různých pramenů 26-35 % místní "vody" tvoří rozpuštěné soli, přičemž NaCl za teploty vody 20°C tvoří nasycený roztok při 35,9 %…), měl by si přečíst varování u vstupní budky. Znám to už zpaměti, takže Janu varuju sám: Po zasažení oka mořskou vodou je třeba spěchat pod sprchu vymýt si ho vodou sladkou. (Sprchy jsou jedním z důvodů, proč jít na pláž.) Anglický a ruský nápis se proto snaží platící zákazníky přesvědčit, aby na sebe nestříkali, nestrkali hlavu pod vodu, do vody neskákali, ani se v ní nepotápěli. Klasicky se sice do něčeho tak hustého nepotopíte, ale může se stát, že když se o to pokusíte, zaujmete polohu bóje hlavou směrem dolů. Jako byste byli zastrčeni obráceně do nafukovacího kola. Při panice se vám nepodaří převrátit se a potupně utonete.
Bahnité prameniště |
Nepokoušejte se vlézt do vody mimo pláže!
Tady byla pláž nahoře… |
… a tam je pláž dole. |
Restaurační zařízení a šatny se pnou vysoko nad hladinou, vlastně vodní hladina je hluboko pod nimi. Po převlečení jsme scházeli dolů po schodech, prošli palmovým hájkem. Prošli jsme kolem rezavého a opuštěného mola – mola, opuštěného vodou. Z něj je dle nápisu u vchodu nejlepší sestup do vody, hm. Konečně jsme na hnědé pláži. Vypadá to, že se navezený jemný písek spojil s tvrdým bahnem v podloží. Naštěstí máme k dispozici bílá sedátka, bílá lehátka, a kdo se chce chránit před sluncem, tak i slunečníky a stínící plachty. Protože jsem si po sobě přečetl příslušné kapitoly své knížky Mír v Izraeli, nesu si v batohu nejen ručníky, ale i boty do vody. "A to kvůli solným usazeninám, které jsou velice tvrdé a jejichž hrany mohou být nepříjemně ostré." Jsou ostré, můžete se o ně říznout.
Boty máme jen jedny, budeme se střídat. Pláž je sice skoro prázdná, vetší houf lidí se noří do vody o něco severněji, ale člověk nikdy neví, kdy přijde zloděj. (V Barceloně jsme na to zapomněli!) Janinka nedůvěřivě vstupuje do vody. Vítr jde, jako obvykle, od jihozápadu, nudlovité moře má zde šířku pouze osm kilometrů, takže vlnky jen mírně špouchají a dávají tak vědět, že nejsme někde u rybníka. Když má člověk vodu po prsa, tak se začne vznášet, jako ta zmiňovaná bóje. Hlavou nahoru, prosím! V letech 2008 a 2014 jsem se koupal v jižní části Mrtvého moře, avšak nedosáhl jsem hloubky, ve které bych si vestoje smočil prsa. protože když jsem šel dál od břehu, dno se začalo zvedat. Jako bych se pohyboval v nějakém potopeném bazénu. A pohyboval jsem se v bazénu, vyhloubeném bagrem pro hotelové hosty! Ostatně jižní část Mrtvého moře už není moře, ale systém odpařovacích lagun, do kterého od severu vtéká voda kanálem. Nenasytný průmysl zde těží bohatství Mrtvého moře tím, že továrny na těžbu minerálů odpařují jeho vodu, čímž za ohromného výdaje energie urychlují zánik této unikátní přírodní památky. A to jak na jordánské, tak na izraelské straně.
Ostrá sůl |
Vodní letokruhy |
Léčivé bahno zdarma |
Takže jsem převzal gumové sandále a poprvé pohodlně sestoupil do vody. Kamínky a krystaly soli na mne tak nemohly. Stejně jsem však co nejdříve použil technologii, jak se propracovat ke koupeli: Do vody jsem lezl pozadu a po zadku. A už jsem se vznášel. Odpádloval jsem hlouběji do vody, kde jsem si vyzkoušel pozici plovoucí bóje. "Tato poloha je zábavná v tom, že když zaberete rukama směrem dolů a zhoupnete se hlouběji, tak poté vás ona vazká kapalina vymrští nahoru jako trampolína." (2006)
2006 |
2014 |
2008 |
Vypouštěná vana |
Jde o vypouštěnou vanu!"
Ale stejně jsem si koupele užíval. Tak jsem si užíval, že jsem celou hodinu nevyrobil ani obrázek! Po dvou hodinách jsme se už začali oba sbírat. Stíny se dloužily, vzduch chladl, blížila se šestá odpolední, naštěstí letního času, takže slunce bude na obloze ještě další hodinu. Teď, chvíli po rovnodennosti, tady, v subtropech. Ještě dojídáme úplně poslední zbytečky všech zásob, co jsme nashromáždili nejen v Tiberias, ale ještě u drúzů na Muchrace. Občas mi od huby upadne drobeček, avšak pláž neznečistím. Okamžitě po něm chňapne někdo z party uklízečů, malých a drzých vrabčáků.
Uklízeč na pláži |
Ono trochu té soli tam jistě ještě zůstalo. Jak se říká: Mám ji pod kůží.
Prožito v Izraeli ve středu 30. března 2016, psáno v Praze na Lužinách v pátek 4. listopadu 2016.
*.
Foto © Jana Rečková a © Jan Kovanic
(Fotografie přímo na blogu autora jsou kvůli použitému rozlišení podstatně ostřejší než na Psu. A při kliknutí na obrázek se onen rozbalí v původní velikosti.)
***
Minulý příspěvek: Ztráty a nálezy.
Povídání o koupání v Mrtvém moři
2006: Mír u Mrtvého moře
2008: Mír ubývajícího moře
2014: Mír dovolené rychlosti
Všechny dosud napsané díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Naproti je Jordánsko. A nebojte se, tohle plážové bahno je tvrdé. |
Cestopis Mír v Izraeli z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.
Fotogalerie z předcházejících návštěv Izraele (2006, 2008, 2014): mir-v-izraeli.blogspot.cz