úterý 15. října 2024

Pumprdentlich mírotvorci

Hranice Izrael - Libanon 2006

Mírová mise OSN na jihu Libanonu
 (UNIFIL) si 10. října postěžovala, že její hlavní velitelství ostřeloval tank izraelské armády.  Při tomto incidentu byli zraněni její dva vojáci.  Podle Španělska se jednalo o „vážné porušení mezinárodního práva“. V dalších dnech podobné útoky pokračovaly. Celkem bylo zraněno pět příslušníků mírových sil, přičemž jen jedno zranění bylo střelné. Ještě se neví, která strana ho postřelila.

V neděli 13.10. ráno informovala UNIFIL o dalším incidentu. Dva izraelské tanky při něm prý převálcovaly vstupní bránu do tábora mezinárodních sil: „Vniknutí na stanoviště je dalším hrubým porušením mezinárodního práva a rezoluce Rady bezpečnosti OSN.“

Nejdřív se rozhněval francouzský prezident Macron: „Izraelci záměrně zaútočili na UNIFIL!“ Ten prezident, který už 5. října vyzýval ke zbrojnímu embargu Izraele. Ten prezident, podle něhož není problém Francie deset procent francouzských muslimů, ale půl procenta francouzských židů!

Sešla se Rada bezpečnosti. „Mírové síly a prostory OSN nikdy nesmí být cílem útoku,“ usnesla se unisono. Všech 15 členů RB vyzvalo Izrael „k respektování bezpečnosti mírových jednotek“. Měla by být také „implementována“ rezoluce RB číslo 1701 z roku 2006, jež měla „udržet mír“ v hraničním pásmu mezi Izraelem a Libanonem.

Izraelské útoky na nebohou mírovou misi odsoudil i gen.taj. OSN pan António Guterres ústy svého mluvčího Stéphane Dujarrice: „Útoky proti mírovým silám jsou v rozporu s mezinárodním právem a mohou být válečným zločinem. Vyzýváme všechny, aby se vyvarovali činů, které ohrožují tyto mírotvorce.“

Až večer bylo konečně vydáno společné prohlášení všech 27 ministrů zahraničí zemí EU: "Evropská unie odsuzuje všechny útoky proti misi OSN a vyjadřuje vážné znepokojení nad útoky izraelské armády (IDF) proti silám OSN v Libanonu (UNIFIL), které si vyžádaly zranění několika příslušníků mírových sil."

Josep Borrell, vrchní přes diplomacii EU, se nechal slyšet, že to vyhlášení prohlášení "trvalo příliš dlouho". Podle agentury Muška na Zdi stálo za zdržením Česko, které se prý příliš vzpouzelo. Ministr Jan Lipavský pak s kamennou tváří pravil, že to prohlášení vyjadřuje názor celé sedmadvacítky.

Na tom setkání se zlobil i rakouský ministr Alexander Schallenberg, který jinak Izrael podporuje:

Útoky, které jsme v posledních dnech viděli na modré přilby UNIFIL, jsou prostě nepřijatelné; žádáme všechny strany, aby respektovaly mandát OSN. Nejsme diváci, máme 120 vojáků na základnách. Jsme velmi znepokojeni a volali jsme do Izraele, abychom jasně vysvětlili naši pozici: nestahují se, budou pokračovat ve své misi a očekáváme, že všechny strany zajistí jejich bezpečnost,“

No ale, stejně to byla rychlovka, tak hlasitě a jednoznačně odsoudit Izrael za taková zvěrstva během jediného dne – aniž by se vyslechl Izrael. Podle IDF: “Na stanoviště vjel pouze jeden tank, a to neúmyslně, protože se dostal pod palbu při snaze o evakuaci zraněných izraelských vojáků.“

Že těm raněným humanitárně nepomohli oni mírotvorci z mezinárodní mise?

Rada bezpečnosti chce „implementovat“ rezoluci číslo 1701. Hm, tak k tomu podotkněmež, že se jedná už o nasazení jednotek UNIFIL římská II. Vojáci z té první UNIFIL působili skutečně jako pozorovatelé a posléze i jako humanitární mise pro místní obyvatelstvo. Dvojka, která vznikla po „letní válce“ v roce 2006, si stanovila už vyšší cíle. Především mělo jít o 15.000 plně vyzbrojených vojáků s těžkou bojovou technikou. Byla plánována „robustní mise na udržování míru, jež bude schopna prosadit svůj mandát silou i přes místní odpor“. Měla zabránit pašování zbraní ze Sýrie do Libanonu a také „podpořit“ libanonskou armádu ve snaze vytlačit neregulérní ozbrojené síly. V jižní oblasti Libanonu se už neměly objevovat jiní ozbrojenci než ti z UNIFIL II a pak samozřejmě libanonská armáda.

A víte vy co?

A - nic.

UNIFIL II dostala nakonec jen 9.000 vojáků plus 1.000 námořníků plus 1.000 civilů. Místňáci na její hlídky házeli kameny. V červnu 2007 dokonce „někdo“ pod hlídkou modrých přileb odpálil bombu a zabil tak čtyři Španěly. Potom vedení mise svou agendu v Libanonu „přehodnotilo“: Nic neřeš, nepřepínej a hlavně po ničem nepátrej. Ty buď rád, že seš! žeš pomáhat při rekonstrukci regionu. Rozvíjej vztahy s místními obyvateli. Máš na to půl miliardy dolarů ročně.

Tak to je ta „implementace“! Celá ta mise je tak trochu pumprdentlich, ne? Nakonec i sám náměstek generálního tajemníka OSN pro mírové operace Jean-Pierre Lacroix opakovaně tvrdí, že „implementace rezoluce 1701 nikdy nebyla úkolem UNIFIL a její role je pouze podpůrná“. Tak proč tam ti vojáci jsou? Aby jezdili bílými dodávkami a pili skvělé libanonské kafe??? Kdo tedy má tu rezoluci prosadit, vy hlavy skopové v RB, které po tom voláte?

No, kurňa, rok bombarduje Hizballáh severní Izrael a vojáci z UNIFIL k tomu jen přihlížejí. Někdo říká, že to jsou jen pozorovatelé. Jací pozorovatelé, když nevidí, jak Hizballáh kope tunely od jejich postavení? Ale oni to samozřejmě vidí. Dokonce o tom informují nejen libanonskou vládu, ale i soudruhy z OSN. Jenže – musejí poslouchat Radu bezpečnosti, a když tu požádali o povolení k zásahu, tak nastalo mlčení. Až teď začalo křičení, že se kolem nich střílí. Samozřejmě, že ano! Z Izraele se střílí na pozice teroristů, kteří se zakopali u jejich pozorovatelen a kteří pálí na severní polovinu Izraele raketami. Celý rok bombardují napadenou zemi – a teď je najednou Izrael zase ten zlej...

A když premiér Netanjahu (nejoblíbenější politik v Izraeli a nejnenáviděnější politik euroamerických médií) píše gentaj OSN Guterresovi že „nastal čas, aby se jednotky UNIFIL stáhly“, protože v jižním Libanonu už jen překážejí a v ozbrojeném konfliktu není možné zajistit jejich bezpečnost, a navíc to ohrožuje životy izraelských vojáků, dostane se mu velkopanského pokárání ze strany toho nejlepšího evropského diplomata té lodyhy Borrela: „… to není generální tajemník OSN, kdo rozhoduje o tom, zda tato mise zůstane, nebo nezůstane. Je to Rada bezpečnosti, kdo musí přijmout taková rozhodnutí. Přestaňte obviňovat Guterrese, protože toto rozhodnutí přijímá Rada bezpečnosti, ne on osobně.“

Takže devět tisíc afrických a evropských ozbrojenců teď zůstává v pasti. Mise UNIFIL II musí plnit rezoluci, kterou nesmí plnit. Hlava 22 jak vyšije.

No, možná nakonec svou misi splní. Když ty modré barety nesmějí střílet na Hizballáh, tak snad budou moci střílet na izraelské vojáky. Protože proč jinak by tam dál smrděli?

Psáno v Praze na Lužinách v úterý 15. února 2014

Vysvětlivka: Pumrdentlich – slovo, která rád používal tatínek Oty Pavla. Jeho význam: „Je to výborný, ale přitom to stojí za hovno.“