pátek 17. ledna 2025

Víno s Havlíčkem

"Již nějakou dobu plní místopředseda hnutí Karel Havlíček sociální sítě fotkami ze svých setkání s občany, která se odehrávají v pohostinských zařízeních. Kulisy a obsah těchto sedánků jsou identické. Posluchači jsou vesměs důchodového věku, všichni společně s Havlíčkem žehrají na vládu a nadávají na drahotu a chudobu. Na sucho však u stolu nejsou a vzhledem k tomu, že tato setkání nějakou dobu trvají, lze předpokládat, že posluchači nezůstanou u jednoho piva či sklenice vína." Napsal minulý týden v Reflexu Jiří Štefek pod všeříkajícím titulkem "Šmejdi sváželi důvěřivé seniory do kulturáků pro hrnce, Havlíček je nyní láká do hospod na politický kabaret".


Tak ve čtvrtek proběhla s Karlem Havlíčkem v jedné pražské kavárně jeho polosoukromá beseda s "Pražskou kavárnou". Účastnil jsem se jí jako "nedůvěřivý senior", protože to byla úplně jiná beseda než ta výšezmíněná. I když i zde bylo nabídnuto drobné občerstvení a dolévalo se víno. Místopředseda nejsilnější politické strany se záměrně setkal s asi dvacítkou voličů Pětikoalice. Možná, aby se natrénoval na televizní politické debaty. A byli jsme generačně průřezoví, tedy i třicátníci se objevili. Havlíček záměrně vstoupil do intelektuálního střetu s opozicí. U toho jsem nesměl chybět. Až na místě jsem zjistil, že by to mělo být setkání bez nahrávání. 
 
"Sešli jsme se tu dnes bez novinářů," usmíval se na nás Karel. Jejda, a já zrovna vlastním legitimaci Syndikátu novinářů ČR, ale to jsem mu neprozradil. Ostatně - v dnešní době se "novinářem" může stát každý. Avšak jistá etika si ždá toho, aby myšlenky, zde pronesené, zůstaly mimo oko veřejnosti, tedy "off-the-record". Když se o proniknuvším novináři neví. Fotil jsem tedy jen střídmě a nenahrával si. Avšak zapisoval. A teď se z té škrabanice pokusím něco vytáhnout. Etickou komisi Syndikátu musím uklidnit. Nešlo o "rozhovor" z očí do očí a nikdo z přítomných nesouhlasil s tím, že by se měl zdržet publikování takto získaných informací. Nicméně stejně jsem na konci besedy Karlovi prozradil, že mám legitimaci novináře a pravidelně píšu do Neviditelného psa. Ale slíbil jsem mu, že o této akci pomlčím, bude-li si to přát. "Klidně to zveřejněte," pravil s úsměvem Karel a podali jsme si ruce. A tak to tedy klidně zveřejňuji.

Ano, dovolil mi to "Karel", protože pan místopředseda Sněmovny Poslanecké sněmovny PČR vystupoval velmi kamarádsky, až přátelsky. Takže Karel. (I když jsme ho tak neoslovovali.) Po krátkém úvodu, ve kterém zdůraznil, jak si vážil zesnulého předsedy Senátu Karla Kubery a vyzdvihl jeho politickou kulturu začala velmi korektní a kulturně politická debata.

Ve společnosti, které jsem členem, nikdy nenastane problém prvního chlebíčku, ani první otázky. Představil jsem se jako minoritní akcionář ČEZu a zeptal se, jak chce postupovat jako budoucí majoritní akcionář. Karel totiž v podcastu Vysoké napětí, nahraném 17. 10. 2024, připustil, že vláda, v níž byl členem "nenašla odvahu k zestátnění ČEZ". Tak jak to tedy bude s tím zestátněním až (pokud) zase bude ve vládě on?

Ó ne, nemůže jít o "zestátnění", jedině o "výkup" akcií minoritních akcionářů, z nichž ovšem mnozí jsou velcí miliardáři. (Nemínil i mne? Avšak nejsem miliardářem. I když by mě to bavilo...) Výkup by byla možnost číslo jedna. Plán bé by pak znamenal restrukturalizovat celou společnost. Je ovšem Fialova chyba, že to už neudělal, když v červenci roku 2022 onu restrukturalizaci slíbil provést do roka a do dne. Místo toho vymyslel windfall tax, odebral tak ČEZu zisk, na kterém by se jinak podíleli právě i drobní akcionáři. Vláda chce ještě do voleb něco z ČEZem provést. A vida - co pak ANO s ČEZem udělá (až/pokud vyhraje volby a sestaví vládu), to už neřekl.

Vznesl jsem také dotaz na "tajnou schůzku" Karla se zástupci Rosatomu, která proběhla v roce 2019 a zmínil varování, které BIS vyslovila kvůli politickým a bezpečnostním důvodům. Ano, Karel s Rosatomem v roce 2021 jednal, protože vyřadit Rosatom z tendru na výstavbu jaderných bloků by znamenalo problémy s dodávkou ruské ropy a plynu. "Jenže pak nastaly Vrbětice" a to pomohlo Rusy vyřadit. Hele, až teď při přepisu vidím, jak se Karel vyhnul onomu roku 2019! Ale už tenkrát to vysvětlil: "Šlo jen o prezentaci."

Poté padl dotaz na důchodovou reformu. Karel nejdříve předestřel chmurnou vyhlídku. Podle průzkumů zahýbá s trhem práce zejména umělá inteligence. U 80 % firem poklesne poptávka po pracovních silách o 10 %, avšak u zbylých 20 % o celou polovinu! A bude se to týkat zejména skupiny starších obyvatel. Ovšem vyřešit důchodový systém nebude tak složité. Vydáme se švédskou cestou, stvoříme další spořicí pilíř. Bude garantován státem, takže tam bude menší úrok, zato však větší jistota. Bude nepovinný, ale kdo si ho pořídí, tomu bude zaměstnavatel povinně připlácet. Hlavní je však "cesta hospodářského růstu". Zavést investiční prostředí, zlevnit elektrickou energii, a pak se zvýší příjmy státu a bude dost peněz i na důchody. Jak jednoduché!

S tou elektřinou - "Evropa se řítí proti zdi". S tím velmi souhlasím. Když jsem však Karlovi namítl, že to byl ale právě jeho šéf Andrej Babiš, kdo podepsal Green Deal, vysvětlil to: "Kdybychom se proti tomu" (jako jediní) "postavili, zlynčovali by nás. Takhle nám uznali jádro." (Jako bezemisní výrobu elektrické energie a součást energetického mixu.)

Přítomný truhlář zanaříkal nad daněmi, které ho sužují - a které proto neplatil. To jsme neslyšeli! Vypadá to, že Karel hodlá zavést něco za zrušené EET. Padl však slib: "Nebudeme daně zvyšovat, jen důsledně vybírat." Zní to pěkně, ale vypadá to, že všechny daně, které zavedla a zvýšila už současná vláda, zůstanou zachovány. A sláva - ani superhrubá mzda se nebude obnovovat, protože to byl stejně jenom podvod na zaměstnancích, který jim ukazoval menší daně, než nakonec platili...

Karlovi by se líbilo, kdyby u nás fungovalo "práskání" neplatičů daní, jako je tomu v Rakousku, kde si živnostník hlídá konkurenci, a když vidí, že někdo nejspíš neplatí daně, tak ho nahlásí.

A jak to bude s cenami potravin? Ty podle Karla neovlivňuje 30 tisíc zemědělských firem, ani stovky zpracovatelů potravin, ani Babiš, ale oligopol sedmi řetězců (s pěti majiteli), které mají pod palcem 70 % prodeje. Nezmínil informaci, kterou jsem si vygůglil až teď, že ten oligopol se ale týká i zpracovatelů. "Například šest největších mlékáren, k nimž patří Pragolaktos, Agrofert Andreje Babiše nebo Madeta, náš největší producent mléčných výrobků, podle dat antimonopolního úřadu společně zaujímá až 80 procent zdejšího trhu zpracování kravského mléka. Výrobu másla víceméně ovládají čtyři společnosti, mezi nimiž opět figurují Agrofert s Madetou", uvedl v Respektu dne 27. 12. 2023 Martin Uhlíř pod titulkem "České potraviny mohou být levnější".

Pak přišel čas na zahraničně politické otázky. Zeptal jsem se, jak to bude dál s podporou Ukrajiny. "Rozhodují činy," odvětil státnicky Karel. Současná vláda prý postupuje "aktivisticky", kdežto prezident "realisticky". A Karel? "Jsem realista." Co to značí? Rusko je samozřejmě intervent. Ale: "Musí se začít ihned jednat o míru - v souladu s přáním Ukrajiny." Moje poznámka, že Rusko při takovém jednání žádá po Ukrajině, aby mu předala území, které zatím ani nedobylo, nějak zapadla. Nemělo by zapadnout, že Karel je "proti dodávkám zbraní" na Ukrajinu. Ovšem fatální význam bude mít to, s čím přijde nový americký prezident Trump.

Později Karel zmínil, že co se uprchlíků z Ukrajiny týče, tak - "bereme zpátečku". Když jsem mu řekl, že těch půl milionu uprchlíků si už u nás na sebe vydělá, opáčil - že se do toho ale počítá i dalších 150 tisíc Ukrajinců, kteří tu pracovali už před válkou...

Můj další dotaz směřoval na nadstandardní vztahy hnutí ANO se Slovenskem a Maďarskem, přesněji na přímo přátelské vztahy Andreje Babiše s Robertem Ficem a Viktorem Orbánem. (Mám totiž obavy z možného nástupu autoritativního režimu, jako je v těchto zemích, i u nás, pokud volby vyhraje Andrej Babiš.)

"Povinností (českých) politiků je udržovat nadstandardní vztahy se Slovenskem. Fica si Slováci vybrali... Nemusíme se milovat. Ale my je nemáme poučovat."

A jak je to s Čínou a Tchaj-wanem? S Tchaj-wanem máme dobré vztahy. Ale v mezinárodní politice je uznán systém jednotné Číny. Je škoda, že zatímco mnozí vedoucí politici ze západní Evropy Čínu navštěvují, od nás tam nebyl za této vlády prakticky nikdo. Odnesla to hlavně Škodovka, jejíž prodeje aut v Číně rapidně klesly. "Škoda Škodovky!" (Faktická: Nebylo to politikou, ale tím, že čínské automobilky už Škodovku doběhly a předběhly.)

Když už jsme byli u té Číny, oslovil jsem Karla jako "docenta" - jímž je. Vedl v minulých letech Fakultu ekonomických studií na největší soukromé univerzitě, tedy na Vysoké škole finanční a správní. V roce 2018 se pak na této VŠ zúčastnil založení Konfuciova institutu.

Podle BIS jde o "významnou součást čínského systému zahraniční propagandy". Ostatně to tvrdí i jeden z vrcholných čínských komunistických funkcionářů Li Changchun. Instituty po celém světě částečně financuje čínské ministerstvo školství. Do Prahy kvůli inauguraci tohoto institutu přijela v roce 2019 i členka Politbyra ÚV KSČ(íny) Sun Čchun-lan.

Odpověď: "Nejvíce Konfuciových institutů je v USA." (Protože jsou velké, ne, je jich 50!) A: "Nevidím nic špatného na tom, když si nějaká země buduje propagandu." A: "Proč by nemohla Čína propagovat svou tradiční kulturu." No dobře - ale Konfucius byl ještě nedávno v Číně zakázaný, jeho jméno se objevilo v názvu institutu proto, aby se na Západě líbilo. Čína propaguje leda svou komunistickou totalitu. Avšak to jsem nestihl říci. Poznamenám jen, že se nám Karel pochlubil, že se tam učil čínsky, ale došel (zatím?) jen ke třetí úrovni ze šesti.

A potom jsme se vrátili domů. Kde se dá ve státních výdajích ušetřit? "Vláda zklamala" v úsporách mandatorních výdajů. Šetří se zatím na úřednících, těch je ale jen 60 tisíc z celkového počtu půl milionu státních zaměstnanců. Na důchody se nemá sahat. Šetřit se nedá na policistech, požárnících, armádě. Ale máme tu 250 tisíc pedagogických a nepedagogických pracovníků...

He? Karel chce šetřit na vzdělání? Ozval se mírný hluk, že vzdělání by mělo mít prioritu, ale Karel to pak nějak zašolíchal, ale co řekl, to řekl. Bude šetřit ve školství. Vpodstatě mu pomáhá i dochcípající vláda, která hodlá od nového školního roku platby za kuchařky a školníky hodit na obce a kraje.

Ušetřit by se mohlo slučováním obcí, které by tak měly jediného starostu a méně zastupitelů. Jenže protože politická strana Starostů má asi 10 %, tak to v téhle vládě neprojde.

A nakonec by se mohlo ušetřit i na Senátu. Slyším dobře, Karle? "Vy byste chtěl zrušit Senát?"

Vždyť je zbytečný. I když se vzepře, pak ho Sněmovna stejně přehlasuje. "Senát neměl být." Ale teď už se nedá nic dělat, už zůstane.

A šetřit by se mělo i v kultuře. Babišova vláda do kultury investovala, třeba při rekonstrukci Národního muzea. Ale Karel je proti výstavbě budovy Vltavské filharmonie. Ta má stát 20 miliard. "My na to nemáme."

Technická: Ta stavba má stát 10 miliard korun, investorem je Praha. Uvádět 20 miliard, které musí platit poplatník, je už demagogie, Karle. Pravdou je, že to neufinancuje hlavní město samo, státní příspěvek bude potřeba. Nevylučuje se možnost získat soukromé investory.

"Ale vždyť máme takovou nádhernou stavbu Rudolfina!" Tam se Karlovi moc líbí. Tak proč stavět novou budovu? Když ta stará tu je už 140 let...

No třeba proto, aby měli proč do Prahy na koncerty jezdit podporovanou vysokorychlostní železnicí diváci z Berlína i Vídně! A utrácet tady...

Karle, s kulturou si v pražské kavárně moc nezačínej, když v ní nejsi kovanej. "Více než 140 let stará Dvořákova síň v novorenesanční budově už neodpovídá nejmodernějším akustickým standardům, nedokáže například hostit ty největší symfonické orchestry a na některá velká hudební díla tak musejí čeští posluchači za hranice země. Poslední koncertní sál byl v Praze postaven v roce 1912 v Obecním domě, kde zase podle hudebníků chybí odpovídající zázemí." (Více viz článek na e15.cz, kterému dala redaktorka Miffek Thuong Ly název "Do projektu Vltavské filharmonie se vkládá stát. Praha potřebuje od vlády peníze".)    

No dobře. Co mi ale Karel, jako voliči Pětikoalice, nabídne obecně za zahraniční politiku? Ha! Je "vpodstatě v souladu" se současnou vládou. Jsme členy EU, NATO, držíme prozápadní orientaci.

A jaký má Karel pohled na Izrael?

"Izrael je naším velkým spojencem. Izrael má právo, aby se bránil, když se ho Palestinci snaží vygumovat z mapy."

Výtečně! Zde za jedna.

A skončíme s důležitou otázkou: S kým půjde ANO, pokud by vyhrálo volby, do koalice?

No, pokud nevyhrají o parník, tak se proti nim postaví nějaká Šestikoalice. "Tahle země potřebuje méně stran."

Aj, vaj. To zaznělo!

Ale do koalice s někým půjdou jen, když se druhá strana dokáže přizpůsobit programu ANO. A pokud bude ve volebním programu těch druhých referendum o vystoupení z EU, referendum o vystoupení z NATO, pak - "no way!" (Ani náhodou!). Skvělé!

"Nenávist nás může spojit, ale nemůžete s ní vládnout."

Óch, to bylo nádherné zakončení! Karel chtěl získat Pražskou kavárnu - v pražské kavárně, a docela zabodoval. Jedna přítomná dáma jím byla okouzlena a bude ho volit (Karel bude jedničkou na kandidátce ANO v Praze). Možná ta paní zaváhá, pokud si přečte tento článek. Až při jeho sepisování mi z očí spadl jakýsi závoj nadšení, který Karel umě vybudoval. Och, jak si to pěkně rozdělili - Andrej omamuje koblihami venkov a Karel zase svou intelektuální velikostí metropoli. Avšak podívejte se na ty zápory: Zbytečný Senát, zbytečně moc politických stran, zbytečně moc lidí ve školství, zbytečná Vltavská filharmonie. Přestaneme podporovat Ukrajinu zbraněmi. Kamarádit se budeme s Ficem - a jeho způsobem politiky, kamarádit se budeme s Čínou a její tisíciletou totalitní kulturou...  

Ale trošku jsme mu do makovice zaseli jedno potměšilé semínko: "Pane místopředsedo, když už jste stínový premiér, neuvažujete, že byste se stal premiérem i po volbách?"

Nenápadně se zapýřil, a pokud by to měla být nabídka... Existují vlády, kde je zvlášť předseda strany a zvlášť předseda vlády, třeba v Polsku...

Ha! Chtěl by! Avšak nevykřikuje to.

"A když vám ve tři ráno jako premiérovi zavolá Babiš?" zchladila jeho optimismus jedna přítomná antibabiška. Neodpověděl. Ale jasně, že by telefon vzal! A vykonal. Takže i jako premiér by byl Karel nepoužitelnej.

Víno bylo dle výběru červené, suché, dolévané. Díky za něj, i za vhled do myšlení nejschopnějšího muže ve stínu nejpopulárnějšího politika, pane Havlíčku!

Psáno a z nečitelných poznámek opisováno v Praze v pátek 17. ledna 2025
PS: Značka vína byla Primitivo. 
 
Nejdříve voda, víno až pak