Ano, myslím, že je to jasné. Tedy je jasné, proč některé informace i z moderních dějin Izraele jsou někdy poněkud nejasné, asi jako překlopené geologické vrstvy. A proč Jaffské nádraží je na území Tel Avivu. Který dnes s Jaffou tvoří jedno město…

Osobně to považuji za jeden z mnoha malých izraelských zázraků, který vydržel i přes setrvalé chátrání až do roku 2004, kdy zde začaly první rekonstruční práce. V roce 2007 byla stanice znovuotevřena. V nádražní budově, výtopně, vozovně, skladech a dalších objektech se dnes nacházejí butiky, galerie, kavárny a restaurace. Je zde i muzeum starých železničních vozů pod širým nebem. Zdá se, že nedávný déšť a současné přeháňky zvládají i otevřené vyhlídkové vozy, na jejichž plošinách trůní kolem malých dřevěných stolečků čalouněné kruhové pohovky s bohatě vyřezávaným dřevěným soklem.
Koleje, na kterých spočívají, jsou možná nové, ale dřevěné pražce poskládané do celých ploch jsou nejspíš původní. A možná někdo z nás šlápl do stopy po některém z císařů, ale určitě do stopy po některém z běžných cestujících.
Ochranná zeď funguje dodnes, otevírá se v deset ráno a zavírá v deset večer. Jen ve čtvrtek, kdy zde od sedmé hodiny večerní probíhá umělecký veletrh pod širým nebem, se zavírá až o půlnoci. Ale dnes je pátek a my směřujeme dál. Kolem hřiště, kde vyvádějí děti, kolem řady zamčených zelených bicyklů (což je prý první městská samoobslužná půjčovna kol) do spleti uliček čtvrtě Neve Cedek, kterými přicházíme ke dvěma výstavným budovám. Bývaly zde školy, z toho jedna francouzská, která zde byla otevřena ještě v době, kdy se uvažovalo o tom, že se ve staronovém židovském domově bude mluvit francouzsky. Dnes je tu divadlo a v patiu se z dlažby zvedají vodotrysky. Obdivuji sad starých stromů malého vzrůstu, které připomínají přerostlé bonsaje, vyrůstající z malých čtvercových záhoncích, které od zbytku dlažby dělí stružka vody. Od tohoto souostroví se přesunujeme ke zdi, na které jsou na keramické mozaice představeni budovatelé Tel Avivu i další zasloužilí velikáni (i jedna velikánka), básníci, spisovatelé…
Bez kterých bychom si asi ani nemohli vychutnat další místní zázrak, totiž cukrárnu s báječnou zmrzlinou. Dalia vyhlásila svačinovou přestávku, vlastně zmrzlinovou. Jenže stále není víc než 17 stupňů, i když na sluníčku by se mohlo zdát víc. A občas z mraků sletí nečekaná přeprška. A je to asi deset hodin, co na mně dýchal chlad klimatizace v letadle.
Říká se, že tak dlouho připravovaná událost se nakonec odbývala ve spěchu, aby se totiž stihla do začátku šabatu, byltě rovněž pátek. A náhle se ukázalo, že není název „židovské části britského mandátu Palestiny” není určen! A tak Ben Gurion v záchvatu inspirace napsal „Stát Izrael”…
Před domem je pylon se jmény hrdinů, a pak taky jezdecká socha prvního starosty Tel Avivu. Meir Dizengoff ale nejede na bujném oři, spíše na poníku. Připomíná tak – měl jsem to na jazyku, ale předešli mě hoši ze zájezdu:
„Ztracený jezdecký pomník Járy Cimrmana”!
Ano, skutečně, tahle plastika by se pod tramvajové troleje na malostranském náměstí vešla. Pilně si ji fotografuji, a ze sluchátka kecafonu sleduju, jak se naše výprava posunuje dál. Jdou „tady” a „tudy” a za „tenhleten roh”, kam pro nás přijede autobus. Skončím s focením, a rozhlížím se, kde je Dalia. U hudebníků na lavičce, kde jsem se domníval, že jsou lidi z naší skupiny, ne. Jsou to jiní lidé a jiná skupina. Obíhám různé rohy v marné snaze najít ten správný. Pokouším se dovolat mobilem, ale můj nový virtuální operátor nezvládá zahraniční spojení. Po deset minutách zjišťuji, že jsem ztracen v cizím městě.
Ale ztracen rád, protože Tel Aviv není pro žádného turistu cizí město! Zejména ne pro toho, který tu už jednou byl. A který má v kapse mapu. A který si pamatuje, ve kterém hotelu bydlí.
A jemuž ukazuje cestu k báječné středomořské pláži odraz klesajícího slunce na mrakodrapech a stíny přízemních domečků.
Přemýšleno a prožito v Izraeli mezi druhou a půlčtvrtou hodinou odpolední v pátek 13. března 2014, psáno v Praze dne 15. dubna 2014
Všechna vyprávění o letošní cestě do Svaté země se nacházejí v Šamanově Hospůdce u hřbitova pod štítkem Izrael. Jsou to ty články, jejichž nadpis začíná slovem „Mír…”
Více fotek k tomuto článku viz na korespondující fotogalerii
Začínají kvést mimózy. |