"Převedeme poplatky za veřejnoprávní rádio a televizi na státní rozpočet," slibovalo hnutí ANO před volbami. Jak slíbilo, tak po volbách udělalo. Tedy - zatím nový zákon jenom schválila koaliční vláda. Kvůli koaliční shodě dokonce i pravicoví(?) Motoristé sobě (AUTO) ustoupili zase z tohoto svého předvolebního slibu: „Nechceme, aby veřejnoprávní média byla financována přímo ze státního rozpočtu – .“ Takže zatímco ANO plní svůj slib, Motoristé ho neplní.
Babišova vláda je koaliční. Sám její předseda teď na otázku "proč vlastně rušit poplatky?" odpovídá: "Plníme svůj předvolební slib." ANO plní - avšak AUTO neplní. Nelze však při jen částečném plnění říkat že jde o plnění - jedná se tedy o chybu koalice.
Chybu, která na praskající rozpočet dolehne nějakými 5,74+2,065=7,805 miliardami Kč. I tak bude mít ČT o 1 miliardu a ČRo o 400 milionů korun méně než letos. Jak upozornili ředitelé obou institucí, nepůjde o návrat do roku 2024, ale o návrat do roku 2008, resp. 2006. Prý mají manažeři šetřit - ale oni šetřili, když během let uškrtili své výdaje na polovinu (reálných cen). Když se v devadesátkách asi napětkrát privatizoval Český Telecom, přišli někteří z nových managorů na nás energetiky s příkazem, že máme během tří měsíců zajistit 30% snížení spotřeby eletřiny. Řekl jsem jim: "Pokud dnes, dvacet let po silvestrovském blackoutu, dokáže nějaký energetik uspořit 30 procent elektrické energie, tak potřebuje vyhodit, protože to měl udělat už dávno. Šetřit teď může jen ten, kdo dosud nešetřil. Ale my jsme už šetřili." Jako nejjednodušší úsporu energie jsem navrhl snížit teplotu v kancelářích na zákonné minimum 20° C místo obvyklé pětadvacítky. Snížením teploty vytápění o 1° C lze ušetřit 6 % energie, 6x5=30 a máme to. Jenže nechtěli, aby jim mrzly zadky. No nic, ten barák na Olšanské je už zbouranej. Tolik osobní historka o možnosti "šetření".
Navíc už teď jsou utraceny peníze, které počítaly se současnými příjmy, takže to "šetření" (hladovění) se bude muset dotknout i oblastí, které by při předvídatelných příjmech mohly vyjít poměrně slušně. Možná se omezí sport, určitě zmizí nějací zahraniční zpravodajové. (Já bych tedy úplně zrušil debaty s politiky, ať onanují na svých vlastních sítích!) Omezí se vlastní tvorba, deratizují se obtížní hmyzové. Otazníky se vznášejí i nad regionálními pořady a pořady pro náboženské a menšinové skupiny, které musí ČT provozovat ze zákona! Nejvíce to ale dopadne - na seniorskou voličskou základnu ANO. Jo, starouškové ušetří měsíčně 150+55=205 Kč, tedy necelých 7 kaček denně, ale budou se muset dívat hlavně na opakované pořady. Jo, a na ty dětské, protože ty se nemají omezovat...
Až úsměvně vyznívá opakovaný argument, že "pořady typu StarDance na veřejnoprávnou televizi nepatří". Já vím, že politici bývají zaslepení a odmítají znát či přiznat si informace, které se jim nehodí do kránu. Ale tenhle argument jsem zaslechl i od novinářky, která se zjevně rozhodla kopat za současnou vládu a do současného vedení České televize. Přitom ČT právě v březnu nakoupila práva na další ročníky - v rozumné době, kdy tak mohla kvůli vysílacím právům učinit. A to i "přes vládní oznámení změny financování veřejnoprávních médií," jak uvedla Mladá Fronta DNES, tedy tisk i přes prodej evidentně nadále řízený panem premiérem.
Tady musím politikům i jejich služebným novinářům připomenout, že ČT tento pořad kupuje od britské BBC. No a pokud to nevíte, tak si to přečtěte na Wikipedii: "British Broadcasting Corporation (BBC) je rozhlasová a televizní společnost plnící funkci veřejnoprávního vysílání ve Velké Británii. Zajišťuje vysílání několika britských rozhlasových a televizních stanic i vysílání do zahraničí." (A bývával to etalon veřejnoprávnosti.) Takže onen babišovský "argument" není argument, ale pustá demagogie.
Mimochodem: Také Český rozhlas vysílá do zahraničí. A to právě 90 let. Jeho vysílání nebude ohroženo vynucenými úsporami ze strany nekulturního ministra kultury nebo populistické vlády. Český rozhlas ho de facto jen provozně a technicky zabezpečuje. Je placeno ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva zahraničních věcí. MZV je i jeho ideovým pánem. Financuje ho "jako součást svých státně-propagačních a informačních aktivit." Web ministerstva dále uvádí: "Vysílání do zahraničí naplňuje koncepci zahraniční politiky v oblasti veřejné diplomacie a péče o krajany."
"Vysílá se v sedmi jazykových mutacích a prostřednictvím webu, podcastů, satelitního vysílání i partnerských rozhlasových stanic oslovuje posluchače napříč kontinenty," upřesňuje René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu. Takže toto vysílání nebude postiženo škrty v rozpočtu ČRo. Avšak už letos je postiženo snížením rozpočtu o čtvrtinu, a to ze strany nediplomatického ministra diplomacie Petra Macinky. Ten už 11. února v rámci prvního čtení rozpočtu prohlásil, že pro příští rok bude činit rozpočet na provoz Radio Prague International 0,- Kč.
Pan ministr jaksi netušil, že existuje jakýsi Statut Českého rozhlasu, jenž je vydáván na základě jakéhosi zákona č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, v němž se ve článku 4 "Veřejná služba Českého rozhlasu" v bodu 2 pod písmenem q) praví o jeho povinnostech: "provozuje rozhlasové vysílání do zahraničí na jednom rozhlasovém programu v pásmu krátkých vln prostřednictvím zemských vysílacích rádiových zařízení, popřípadě prostřednictvím jiných technických prostředků." Takže je to jeho zákonná povinnost. Nebude jí zbaven, ale nedostane na ni ani floka. No, ale podle Macinky prý nebude problém tento zákon změnit. (A tak to tato vláda činí v mnoha dalších případech: Nejprve poruší zákon, nebo ho naplánuje porušit, no a pak ho změní. Přesně podle Gottwaldova návodu: "Nebojte se porušit zákon. Protože zákon je to, co děláme.")
Zkritizoval jsem Macinku za to už v březnu. Teď jen doplním, že takto se asi tento přiznaně mstivý automotorista mstí našim krajanům. Protože i když se jich minulých sněmovních voleb účastnilo jen pár desítek tisíc, jejich volba byla následující: SPOLU 39,26 %, Piráti 28,24 %, STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ 21,48 %, ANO 2011 3,95 %, Motoristé sobě 2,32 %, SPD 2,04 %...
A TOTO, tedy zrušení devadesátileté tradice v době, kdy rozhlasové vlny překonávají hranice kontinentů i když je během současných válečných konfliktů vypnutý internet a mobilní komunikace, je horší než zločin. Je to pitomost. Navíc to ani nebylo předvolebním slibem nikoho z rozumných, ba ani nerozumných politiků.
Ještě jeden argument zaznívá z koaličních úst: "Dělaj to tak všude." Tedy většinově v Evropě, že se veřejnoprávní média platí ze státního rozpočtu. No jo, jenže několika různorodými způsoby. A nejdříve se o tom baví všichni zúčastnění několik let. Mimo ovšem některých zemí. A jeli se na to zeptat naši současní vládci do Francie, Belgie, Norska nebo Pobaltí? S kým se kamarádí premiér Babiš? S padlým vládcem Maďarska Orbánem a současným vládcem Slovenska Ficem. A právě v těchto zemích prostřednictvím státního financování vládní politici s veřejnoprávními médii zatočili a staly se - jak před volbami poznamenali Motoristé sobě správně - "vládními". A to evidentně chtějí naši současní vládci také. A čím méně dostali hlasů, tím hlasitěji řvou...
No vida, chtěl jsem tepat chyby sliby současné vládní koalice, a už po jedné je text na hranici délky čitelnosti. Tak o těch ostatních někdy příště.
Psáno v Praze na Lužinách v úterý 23. června 2026.
PS pro mé pravidelné bedlivé nesouhlasné čtenáře: Chyby bývalých vládních stran jsem tepal za jejich minulé vlády. Tak se nezlobte, když tepám chyby té současné. Anebo se zlobte, mně je to jedno. Nejlepším způsobem, jak se na mě nezlobit je nečíst mé příspěvky. Však mě už znáte, ne?

