aneb Sliby a chyby Babišovy vlády 2
"Radost jedněch a zlost druhých", tak včera v titulku svého úvodníku okomentoval Aston předběžné opatření Ústavního soudu, které vyslalo prezidenta Petra Pavla na cestu do Ankary. Chtěl bych se teď věnovat nikoli (snad zbytečné) radosti opozičníků, ale té zlosti. Protože ta zlost, zdá se, zastřela mysl vládních představitelů i jejich podporovatelů.
Mysl pana ministra zahraničí Petra Macinky zůstává zastřena už od té doby, kdy se pan prezident Petr Pavel vzepřel své ústavní povinnosti a nejmenoval kontroverzní osobu Filipa Turka do ministerské funkce. Macinka vyhlásil hlavě státu válku svou proslulou esemeskou, v níž se kasal, že spálí mosty "způsobem, který vejde do učebnic politologie jako extrémní případ kohabitace". Pan premiér Andrej Babiš měl snad snahu svého ministra ukočírovat, ten však veřejně prohlásil, že se kočírovat nenechá. A protože Macinka vlastně není "jeho", tedy Babišův, ale ve vládě - jakožto její místopředseda - zastupuje koaliční AUTO, pak je jeho kočírování ze strany Babiše nemožné. (MMCH: Zastřená mysl Petra Macinky byla aktuálně oceněna Českým klubem skeptiků Sisyfos, jenž mu udělil (anti)cenu Bludný balvan za rok 2025, kdy vykonával i funkci ministra životního prostředí. Sisyfos se zásadně vyhýbá čistě politickým výrokům, Balvan Macinka získal za svou "odbornost" v kategorii „klimatologie a fyzika atmosféry“.)
Nuže Macinka po středečním vyhlášení předběžného opatření ÚS mj. prohlásil: "Usnesení Ústavního soudu je třeba brát vážně, i když je to předběžné opatření. Takže my zítra doakreditujeme soudruha prezidenta jako člena delegace, která bude vedena předsedou vlády na summit NATO. O tom, jakou přesně roli tam bude mít, ale rozhodně v pondělí vláda...“ Na neformální večeři před samotným summýšem NATO, o kterou tak Pavel stojí, tak na té prý prezident "určitě nebude".
První kurzivou jsem označil vědomou urážku prezidenta, druhou kurzivou pak zřejmý omyl pana ministra. Protože když je v delegaci hlava státu, pak ji samozřejmě vede hlava státu. I když se ta hlava, jak sama dříve slíbila, bude kejvat podle krku, tedy premiéra. Jenže premiér ho tam nechtěl, a nechce. Sám se proti účasti prezidenta dříve několikrát vyjádřil, i když špinavou práci za něj odvedl Macinka.
K roli prezidenta na summýši a hlavně ke třetí kurzivě bych panu ministrovi připomněl vyjádření soudce zpravodaje ÚS Pavla Šámala, když citoval znění onoho předběžného opatření:
"Ústavní soud na návrh prezidenta republiky rozhodl, že vládě, ministru zahraničních věcí a ministerstvu zahraničních věcí se ukládá, aby bezodkladně notifikovali organizaci NATO a organizátory summitu ve dnech 7. až 8. července 2026 v Ankaře, že součástí oficiální delegace ČR je též prezident republiky a zajistili jemu a jeho doprovodu příslušnou akreditaci.“
Soud stejně tak vládě, ministru zahraničí a jeho resortu uložil, aby se „zdrželi jednání, jimž by (Pavlovi) v účasti bránili či ji ztěžovali“. A rozhodování vlády příští pondělí by tedy nemělo být zatíženo "ztěžováním" účasti pana prezidenta nikde, kam si usmyslí jít. A on si usmyslel jít právě na tu neformální večeři...
Zajímavo bude, pokud Macinka na vládě prosadí svou šikanu proti prezidentovi. A proti předběžnému opatření ÚS.
Teď se Andrej Babiš jenom diví:
"Nezvykle rychlé rozhodnutí Ústavního soudu respektuji. Překvapuje mě ale, že Ústavní soud nám nedal žádný prostor se k žalobě pana prezidenta vyjádřit. Rozhodnutí považuji za naprosto absurdní. Zahraniční politiku na summitu NATO má hájit vláda, která je za ni podle ústavy odpovědná. Proto si myslím, že rozhodnutí Ústavního soudu jde proti zájmům České republiky."
Jenže - ono nejde o "rozhodnutí", pane Babiši a ostatní! Jde o "předběžné opatření". Konečné rozhodnutí ÚS bude vyhlášeno až za několik týdnů či měsíců. A jak ÚS prohlásil, toto opatření vůbec neimplikuje, jaké to rozhodnutí bude.
Našel jsem si k tomu ve Sbírce rozhodnutí Nejvyššího správního soudu i tento článek, který lze jistě použít na současné předběžné opatření soudu Ústavního:
"II. Ustanovení § 38 odst. 3 s. ř. s. nutno vykládat tak, že předběžné opatření lze vydat v řízení žalobním i v řízení o kasační stížnosti za splnění nutné (ne však ještě dostatečné) podmínky, že přiznání odkladného účinku nebude postačovat k tomu, aby účel soudního řízení před krajským soudem či Nejvyšším správním soudem nebyl zmařen nevratnými následky stavu věcí, vytvořeného rozhodnutím, zásahem či nečinností správního orgánu, jež jsou vlastním předmětem řízení před soudem.
III. Vážnou újmou je nutno zejména rozumět takový zásah do právní sféry účastníka (resp. pokyn či donucení s obdobnými důsledky), který - v případě, že by byl v řízení ve věci samé shledán sám o sobě nezákonným či shledán součástí nezákonného komplexnějšího postupu správního orgánu - představuje natolik zásadní narušení této jeho sféry, že po účastníkovi nelze spravedlivě požadovat, aby jej, byť dočasně, snášel. Vážnou újmou tedy budou zejména intenzivní zásahy do intimní sféry navrhovatele, do jeho vlastnických práv či do jiných jeho subjektivních práv, zejména těch, která mají povahu práv ústavně zaručených.
(Podle usnesení Nejvyššího správního soudu ze dne 24. 5. 2006, čj. Na 112/2006-37)
Takže - "nečinnost" Ústavního soudu by způsobila "nevratné následky stavu věcí", proto bylo ono předběžné opatření vydáno "tak rychle". A "nezvykle rychlé" to rozhodnutí bylo, protože Babiš rozhodnutí o složení delegace nezvykle protahoval. Se zjevným úmyslem nedat prezidentu republiky čas na předem vyhlášené podání k ÚS. Mimochodem velice zaumné prohlášení, koncipované tak, že Ústavní soud mu vlastně vyhověl v tom, o co Pavel usiloval - aniž by chtěl měnit ústavní pořádek, pánové a dámy!
Nu což, premiér respektuje, premiér mručí, premiér se mračí, premiér naznačuje. Jeho místopředseda Macinka však pokračuje ve své dříve již vyhlášené válce, kterou teď háže na bedra prezidenta:
„Já vnímám celou situaci tak, že prezident vyhlásil válku vládě a svými kroky také nekonečně rozeštval celou českou společnost. To podle mého názoru není úlohou prezidenta, to je spíše chování nějakého politického nájezdníka, který se snaží dobýt nějaké území.“
Ale ne, pánové Motoristé, kteří si podřizujete stát "sobě". Právě vaši politruci na ministerstvech "dobývají území", bez ohledu na to, kolik potřebných vládních politik likvidují, kolik nepotřebných "parazitů" "deratizují" a kolik "zelené krve" při tom teče. Dále svou válku vedete i proti lidskoprávním organizacím. Těm zjevně škodlivým, zjevně zbytečným i nezjevně potřebným. Tedy těm, které místo státu za pár milionů dělají věci, které stát neumí, nechce umět, a když je umět chce, tak do nich neúčelně vráží miliardy...
K onomu virválu se ještě před Macinkou vyjádřil i bývalý prezident Václav Klaus, který se sám dříve úpěnlivě držel rozhodnutí Ústavního soudu, i když s ním nesouhlasil: „Je to pokus o ústavní převrat (...). Opakuji, je to překročení Rubikonu našeho polistopadového období. Vracíme se někam daleko před listopad 89."
Řeč o "ústavním puči" tedy převzal Petr Macinka, dřívější manažer a mluvčí Institutu Václava Klause, od svého guru. Tím se dostávám zpátky k jeho štvaní. Zatímco by měl být (ausgerechnet) ministr zahraničí arbitrem diplomatické elegance, zcela neelegantně prohlásil:
„Logistická skupina lidí okolo Petra Pavla rozdělá mnohem rozsáhlejší akci, která se určitě netýká pouze účasti na summitu NATO, ale která má za cíl násilně změnit ústavní zřízení a ústavní pořádek v České republice.“
Jinou "rozsáhlejší akci" vidí podporovatel současné vlády Aleš Borovan na svém Facebooku takto:
"Hele ale takhle by to dávalo smysl: Pávek je přes Koláře údajně navázaný na lobbisty zbrojařů, zbrojaři v Ankaře očekávají tučné zakázky (pomoc pro UK atd.)... zároveň lobbisté zbrojařů vědí, že Bába ty miliardy z veřejných peněz nikdy neschválí... tedy teoretický konstrukt: lobbisté zatahají za šňůrku se jménem Pávek a za další šňůrku jménem Ústavní soud (kde mají Pávkovci své lidi)... ÚS podivně rychle vydá podivné rozhodnutí a protlačí Pávka na zasedání NATO, kde on přidá hlas pro zakázky pro zbrojaře..vše běží jak má... tohle by dobře vysvětlovalo tu Pávkovu úpornost.. ale tohle je samozřejmě čistě teoretický konstrukt...v žádným hotelu jsme nebyli a ta částka taky nesedí:-))"
No já si myslím, že zbrojit potřebujeme, protože Rusko válčí proti Evropě a Trump spíše fandí Putinovi. Ale jistě, na FB si každý může svobodně pouštět svoje domněnky, třeba že "Pávkovci" přece mají na ÚS "své lidi". Horší je, když stejné domněnky forsíruje ústavní činitel těžké váhy, tedy předseda Sněmovny pan Tomio Okamura, předseda SPD:
„Připadá mi, že Ústavní soud se stal jakýmsi vazalem pana prezidenta... Dát předběžné opatření během jednoho dne, tak si kladu otázku, jaká je rovnost před Ústavním soudem z hlediska běžného občana. Běžný občan čeká na rozhodnutí rok i déle a teď je to velmi podivná situace. Všichni víme, že ústavní soudci jsou přímo jmenovaní prezidentem, tak to mohl být další důležitý okamžik při rozhodování. Zároveň jsou jmenováni na návrh Senátu, kde má většinu opozice. A pan prezident je lídrem opozice..."
Upřesnění: Prezident ústavní soudce navrhuje, Senát mu je schvaluje - nebo neschvaluje, jak se mnohokrát stalo. Takže Senát nikoho nenavrhuje. (Což by měl Okamura jako vysoký ústavní činitel vědět...) Prezident ústavní soudce jmenuje až po jejich úspěšném přežití grilování v Senátu.
Vládní zmocněnec Filip Turek (AUTO) byl ve vyjádření pro Seznam Zprávy drsnější: „Ústavní soud předvedl dvě zásadní věci: zaprvé bezbřehou neobjektivitu a zadruhé napadení parlamentního pořádku a posouvání nás k prezidentskému systému. Tyto autoritářské mocenské manýry doufám odsoudí každý, kdo si váží parlamentní demokracie nehledě na politické smýšlení. Ústavní soud potvrdil, že by neměl existovat."
K těm verbálním útokům na Ústavní soud, k "autoritářským mocenským manýrům", které předvádějí hlavně zástupci vládní koalice, bych jen fakticky podotknul:
Soudce zpravodaj Pavel Šámal, který ono předběžné opatření na tiskové konferenci oznámil, byl do své funkce jmenován ještě prezidentem Milošem Zemanem. Disentní stanovisko, podle kterého nehrozila prezidentovi "vážná újma", vyjádřili z dvanácti hlasujících jen dva soudci: Jan Wintr a Dita Řepková.
Oba byli jmenováni prezidentem Petrem Pavlem.
Tolik k řečem nedouků, z nichž mnozí zastávají vysoké ústavní a vládní funkce. TOHLE je katastrofa!
Větší katastrofa bude, až zemitý český národ zas jednou zvolí nějakého lidového prezidenta s širšími ústavními pravomocemi.
Jo - doporučuju, aby na zasedání NATO do Ankary letěla naše delegace ve dvou letadlech. Ne kvůli tomu, že by se snad na palubě jednoho letounu vládní a prezidentská delegace popraly, ale z bezpečnostních důvodů: Kdyby to letadlo spadlo, tak nemáme ani preméra, ani prezidenta, ani jednoho místopředsedu vlády. A pokud prezident České republiky zemře, pravomoci prezidenta přecházejí na předsedu vlády. Ale když nemáme ani předsedu vlády? Předseda Sněmovny může jmenovat jakéhokoli premiéra, případně i celou vládu, která pak může vládnout třeba i v demisi až do nových řádných voleb. A ten Okamurou najmenovaný premiér je pak dočasným sice, ale prezidentem! A to až do předčasných prezidentských voleb, které musí proběhnout do 90 dní. Vyhlašuje je předseda Sněmovny do 10 dnů po uvolnění prezidentského stolce. A za ty zhruba tři měsíce se toho může stát! Třeba s amnestiemi...
To by byl teprve maglajs!
Jo, a ten současný maglajs, totiž válka, kterou rozpoutal ministr zahraničí proti prezidentu republiky, ten považuji za další chybu Babišovy vlády.
Sorry jako, pane Babiš!
Psáno v Praze na Lužinách v pátek 26. června 2026
Použitý vtip pochází z instagramového účtu tmbkofficial
PS 18.04: Ministr zahraničí Petr Macinka ve středu uvedl, že prezidenta dodatečně akredituje ve čtvrtek. V pátek mlčí na dotazy novinářů on i jeho úřad. Mluvčí ministerstva Adam Čörgő slíbil, že se "vyjádří v blízké době". Premiér Andrej Babiš "předpokládá", že ministerstvo zahraničí prezidenta Petra Pavla už na summit NATO v Ankaře přihlásilo.
No tak uvidíme.

