pátek 5. června 2015

MOBY DICK: Prezident jsem já!


Eurozóna na konci sezóny, řecké dluhy, volby ve FAFI, nutné úplatky a mozková žloutenka

Sobota 30. května 2015

Tak FIFA si do svého čela nakonec nepostavila předsedu FAČR Miroslava Peltu, jak předpovídala Mrtvá Kočka včera, ale přes hrozbu bojkotu ze strany Anglické fotbalové asociace a UEFA zvolila už popáté prezidentem Seppa Blattera. Jenž o korupci svých podřízených ničehož netušil.

V prvním kole zvítězil Sepp nad jordánským princem Alím bin-Husajnem se skóre 133 : 73. Princ do druhé sady již nenastoupil, a tak se stará želva Sepp mohl radovat. Ale také poskytl zajímavý vhled do své duše:
"Jsem věřící člověk. Vzadu při volbě jsem se modlil k Bohu nebo k Alláhovi nebo ke komukoliv, a Bůh nám pomůže dostat zpět důvěru ve FIFA." (Sepp Blatter)
"Asi Alláh." (Moby Dick)
"Alláh ne." (Alí bin-Husajn)
"Když se modlil ke komukoliv, tak mu asi pomohl – kdokoli." (Žena Moby Dicka)
"Marťani? Komunisti?" (Moby Dick)
"Ne. Však vyčkej." (Mrtvá Kočka)

"Mám vás rád. Mám rád svou práci. Nejsem dokonalý. Nikdo není dokonalý. Společně půjdeme dál. Let's go FIFA! Let's go FIFA!" (Sepp Blatter)
"Ale do Ameriky raději nejezdi." (FBI)

"Byl to můj kongres a mám právo na to, abych jej také zakončil." (Sepp Blatter)
"Kongres možná, fotbal ne." (UEFA)

"Děkuji všem, kteří mě zvolili a přivedli zpět do čela FIFA. Mám vás rád. Gratuluji i všem, kteří volili mého protikandidáta prince Alího. Byl to dobrý kandidát. Ale prezident jsem já a budu prezident všech. Jsme tady všichni kvůli fotbalu. Této krásné hře, důležité hře, ale ještě důležitější je užívat si života. Mějte se krásně." (Sepp Blatter)
"Další hajzlprezident." (Moby Dick)
"Možná si bude užívat doživotí." (Mrtvá Kočka)

"Okamžiku, postůj!" (Sepp Blatter podle agentury Muška na Zdi)
"Takže přijdeš do pekla." (Mrtvá Kočka)

"Je poněkud zarážející ta skutečnost, že se tím (skandálem) zabývají USA, a ne jiné státy této organizace. Zcela jasné je jenom jedno: tvrdá opatření proti korupci a klientelismu jsou absolutně správná a měla být přijata mnohem dříve." (Martin Gessmann, autor knihy Filosofie fotbalu, ve vyjádření pro ruské státně propagandistické rádio Sputnik, což je na webu umístěno pod štěpným názvem "Sportovní skandály: USA jdou příkladem"

"Každý bulvár, i ten státní, ví, jak jsou důležité titulky." (Moby Dick)
"I když v obsahu článku je něco jiného." (Žena Moby Dicka)

"Můžeme předpokládat, že někdo z činitelů něco porušil, ale USA s tím nemají nic společného, protože zadržovaní nejsou americkými občany. A pokud k nějaké události skutečně došlo, tak k ní nedošlo na území USA." (Ze čtvrtečního vyjádření samoděržavého prezidenta RF Vladimira Vladimiroviče Putina)
"Ani Rusko s tím nemá nic společného." (Moby Dick)
"Možná." (Mrtvá Kočka)

Připomeňme panu prezidentovi VVK, že FBI vyšetřuje korupci, pokud k ní došlo za účasti amerických občanů, anebo firem, registrovaných v USA, nebo pokud byly poškozeny zájmy těchto občanů či organizací. Irský občan Viktor Kožený, dlící na nezávislých Bahamských ostrovech (kde vládne Alžběta II., z milosti Boží královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a Jejích dalších říší a území, Hlava Commonwealthu a Ochránkyně Víry zastoupená generálním guvernérem Arthurem Foulkesem), by o tom mohl vykládat!
*
Řecká vláda v minulém týdnu prohlásila, že do neděle hodlá dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli: Řecko slíbí reformy a za to dostane pomoc na splácení finanční pomoci. Řecký ministr financí to s tím termínem ale vidí trochu jinak:

"Podle podmínek dohody mezi Aténami a jejich věřiteli z 20. února byl program pomoci pro Řecko prodloužen do 30. června. Je to tedy toto datum, ke kterému je třeba dospět k dohodě." (Janis Varufakis pro řeckou rozhlasovou stanici Vima FM, dnešní vysílání) Sám Varufakis přitom začátkem týdne sliboval: 5. června zaplatí Řecko splátku 308 milionů eur, protože v neděli bude smlouva s věřiteli hotová, a tak dostane půjčku, aby mohlo splácet dřívější půjčky.

 "Odchod Řecka (z eurozóny) je jednou z možností. Nebude to procházka parkem, avšak »pravděpodobně« to nebude znamenat konec eura."
(Kristýna Lagarde, generální ředitelka MMF, minulý týden)

"Někteří tvrdí, že zbytek Evropy je od Řecka oddělen a že ECB má k dispozici nástroje, aby mohla v případě nutnosti Řecko amputovat, ránu zacelit a dovolit zbylé části eurozóny pokračovat dál. Obávám se ale, že tohle není ten případ... Jakmile lidé jednou připustí myšlenku, že měnová unie tu není na věčnost, začnou spekulace... kdo je další na řadě."
(Janis Varufakis v rozhovoru pro španělskou televizní stanici La Sexta 20. dubna 2015)

"Ten ksindl to má dobře spočítané."
(Nekorektní žena Moby Dicka)

Neděle 31. května 2015

Na zámku v Lánech se konala porada expertního týmu stádního prezidenta Mlhoše Zemana za účasti předsedy vlády Bohuslava Sobotky, ministra financí Andreje Babiše a guvernéra ČNB Miroslava Singera.
Tématem porady bylo přijetí eura.

"Při vstupu do eurozóny by Česká národní banka ztratila velkou část svých kompetencí ve prospěch Evropské centrální banky. Aniž bych se vyznačoval hypertrofickou podezřívavostí, nemohu vyloučit možnost, že kroky, které podniká ČNB s devalvací české měny, mohou být motivovány i snahou prodloužit interval, dokdy Česká republika vstoupí do eurozóny, a tím si zachovat kompetenci této instituce." (Mlhoš Zeman, 21.8. 2014)

"Od roku 1999 se snížila hodnota české koruny o 46 % vlivem inflace, kterou řídí Česká národní banka. Pro srovnání euro za stejnou dobu přišlo o 39 % své hodnoty." (Mlhoš Zeman v Právu, článek "Euro - emoce a reality", 28.5. 2015)

"To ovšem neodráží úspěšnost měnové politiky České národní banky ani Evropské centrální banky, ale prostý fakt, že zatímco jádro eurozóny již na přelomu tisíciletí dávno představovaly stabilizované nízkoinflační ekonomiky, u nás byla v té době pod vládou vedenou právě Milošem Zemanem teprve dokončována ekonomická transformace. Pokud se podíváme na data dostupná od konce roku 2002, vzrostla cenová hladina u nás bez vlivu změn daní jen o necelých 20 %, zatímco v eurozóně o 22 %…" (Miroslav Singer, končící guvernér ČNB) K inflaci vyšší než v eurozóně přispívalo u nás zvyšování nepřímých daní – tedy politika socialistických vlád, včetně Zemanovy. "Racionální debata o zavedení eura vyžaduje alespoň elementární úctu k faktům."

Členem expertního týmu prezidenta Mlhoše je i jistý Jiří Rusnok, člen bankovní rady ČNB, exministr financí Zemanovy vlády, kterého chce příští rok Mlhoš jmenovat generálním guvernérem ČNB. Jako ho už před dvěma lety jmenoval premiérem prezidentské vlády v trvalé demisi. A, ano, Rusnok byl též přítomen i se svým šéfem.

"Se kterým?" (Mrtvá Kočka)

"Výhody přijetí eura převažují. Setkání k euru u prezidenta pokládám za užitečné. Měli bychom více mluvit o přínosech a rizicích přijetí eura, dosavadní veřejná debata je v naší zemi slabá, málo odborná a hodně polarizovaná." (Smířlivý Bohuslav Sobotka, premiér ČR)
"Měli bychom méně žvanit a více jednat na mezinárodní scéně. A připravit se na krach Řecka. »Nepolarizovaná« debata není debata. Troubo už jeden!" (Zvlčilá žena Moby Dicka)

"Já myslím, že bychom (do eurozóny) neměli vstupovat z politických důvodů, že bychom měli vstupovat z ekonomických důvodů. Veřejnost není dostatečně informována o pozitivech a negativech vstupu do eurozóny." (Andrej Babiš, ministr financí ANO) Proto by mělo k přijetí eura proběhnout referendum. Nezávazné! ?

Podle Babiše je "politickým důvodem" současný stav Řecka.

"Až Evropě dojde, že Řecko už nebude platit žádné dluhy, tak to bude zejména ekonomický průšvih, tlachalové už jedni!" (Zdivočelá žena Moby Dicka)
"Jestli vono už není po eurosezóně." (Mrtvá Kočka)
*
Dohoda Řecka s věřiteli stále není. Důvod?
"Je tomu tak spíše kvůli obsesi některých institucionálních představitelů, kteří trvají na nerozumných řešeních… Evropské a mezinárodní instituce měly být připraveny být pružné." (Alexis Tsipras, řecký premiér)

"Što éto takóje »pružné«? (Mrtvá Kočka)
"Neměli by čekat, že Řekové zavedou reformy a že někdy něco splatí a měly by dál dodávat Řecku peníze." (Drsná žena Moby Dicka)

Pondělí 1. června 2015
Den dětí

Německá stanice ZDF vysílá dětský pořad Logo. V jeho rámci dostal německý ministr financí Wolfgang Schäuble od dětské moderátorky hrst čokoládových eur. Rád si je vzal: 
"Vezmu jich pár svému řeckému kolegovi, také potřebuje silné nervy."

Varufakis má však nervy silné. Prohlásil, že nikdo nemůže čekat další snižování důchodů nebo omezení počtu státních zaměstnanců.

Úterý 2. června 2015

Prezident FIFA Sepp Blatter překvapivě rezignoval na svou funkci, kterou s velkou radostí přijal v pátek.
"Bojoval jsem za změnu, ale sám to nedokážu. A jak se zdá, ne všichni stojí za mnou." (Sepp Blatter)
"Hlavně ti, co už předem vyhrožovali bojkotem." (Moby Dick)

No, rezignoval. "Dal svou funkci k dispozici."
"Celé politbyro dalo své funkce k dispozici. Jako komouši v listopadu 1989. A druhej den tam seděli ti samí." (Moby Dick)
"Celé politbyro FIFA ne. To sedí. Ve vazbě." (Mrtvá Kočka)

Ale prezident je Blatter a může být prezidentem ještě dlouhé měsíce. Do dalšího, nejspíš mimořádného, kongresu FIFA.

"Vše bylo naplánováno tak, aby byly zmařeny volby prezidenta FIFA, a nemyslím si, že by si někdo zvolil za svůj cíl mistrovství světa ve fotbale v Rusku v roce 2018. Pro nikoho není žádným tajemstvím, že jsme podpořili Blattera během hlasování a nepokoušeli jsme se tento fakt utajit, stejně jako většina členů výkonného výboru FIFA." (Sergej Larvov, ministr zahraničí RF v interview pro televizní společnostl Bloomberg News, tak jak ho Sputnik prezentuje v článku "Lavrov: Cílem skandálu ve FIFA bylo zmaření voleb jejího prezidenta")

Povzdech menažerie: Škodaže (vybrané) informace z tohoto intervjůku jsou na webu v češtině k dispozici – toliko na ruském státním Sputniku!!!

Středa 3. června 2015

"Padla hlava korupce ve FIFA, kterou reprezentuje Blatter. Potvrdila se tak správnost vize prince Alího, který poukázal na to, že pro zlepšení světového fotbalu potřebujeme vytrhnout korupci i s kořeny." (Salah Sabra, místopředseda jordánského svazu) Jordánský svaz pověřil právníky, aby prošťourali stanovy FIFA, jestli by se princ Alí bin Husajn nemohl, jakožto druhý (a jediný další) kandidát z voleb ujmout "opuštěné" funkce prezidenta fotbalové federace.

"Vytrhnout kořeny korupce ve fotbalu? Když Seppa volila dvoutřetinová většina účastníků kongresu?? Dva dny po zatýkání vedoucích funkcionářů???" (Moby Dick)
"Navrhuji rázně skoncovat s minulostí. Přejmenujme FIFA na FAFI!" (Miroslav Pelta podle MnZ)

"Pro Kreml bylo prohlášení o rezignování Josepha Blattera z funkce prezidenta FIFA nečekané, sdělil novinářům tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov." (Ze zprávy ruského státního Sputniku)
"Mělo být čekané???" (Žena Moby Dicka)

Čtvrtek 4. června 2015

"Já i další členové výkonného výboru FIFA jsme souhlasili s tím, že se necháme uplatit v průběhu zvolení JAR zemí pořádající mistrovství světa v roce 2010. Napomáhal jsem uplácení během volby země pořádající mistrovství světa v roce 1998." (Chuck Blazer, exgenerální tajemník Fotbalové konfederace Severní a Centrální Ameriky a zemí Karibiku (CONCACAF), ve vyjádření na uzavřeném soudním jednání v roce 2003, které dnes americké úřady odtajnily) Jihoafrická republika poukázala na konto FIFA deset milionů dolarů jakožto "příspěvek na rozvoj fotbalu v Karibiku".

"Na rozvoj mládežnického fotbalu!" (Miroslav Pelta pro MnZ)

Blazer spolupracuje s FBI od roku 2011. V roce 2013 přiznal před soudem svou vinu i v dalších případech, ale jako spolupracující obviněný byl propuštěn na svobodu na kauci $10 milionů.
"Ještěže bral ty úplatky, jinak by neměl na kauci!" (Moby Dick)

V současnosti je Blazer internován, é, hospitalizován a k případu se nebude dále vyjadřovat, neb leží s rakovinou střev na JIPce a jest napojen na plicní ventilaci.
"Jsou věci, které nelze uplatit." (Mrtvá Kočka)
*
Člověk by řekl, že šaškárny s (ne)pitnou vodou v Dejvicích a Bubenči, které postihly 32 tisíc lidí skončily v neděli. Ne, nikoli! Hygienici svolali tiskovku, na které MUDr. Zdeňka Jágrová, vedoucí odboru epidemiologie. Hygienické stanice hl. m. Prahy, oznámila, že se budou v zasaženém území preventivně očkovat všechny děti ve věku 1-14 let proti žloutence typu A, tedy asi 4.000 kusů mládeže a kojenců. Dospělí očkováni nebudou. Radnice z Prahy 6 na to zase civěla, protože se to, už tradičně, dověděla až z veřejné tiskovky

Na jednání, pravili pražští samoděržaví hygienici, že prý sice nebyl pozván zástupce zastupitelstva, ale někdo se dostavil, takže se nic nestalo. Kdyby se nikdo nedostavil, tak by byl někdo pozván..

Praha 6 opět nevěřícně zírá na tyto na jiné aktivity celopražských hygieniků a vodárníků, kterým jsou zastupitelé občanů, stejně jako občané, evidentně u pr…
"…lhostejní." (Slušná žena Moby Dicka)

Hygienici vysvětlili, proč bylo zasaženo více lidí, než ti, kteří přišli do styku se závadnou vodovodní vodou: Mohou za to "noroviry", které mohli lidé, nepijící vodu a nežijící v oblasti, chytit od těch chudáků nakaženejch. Potvrzují se tak zprávy z Holešovic anebo třeba z Přední Kopaniny. Rozšafnost vovčáčka z Pražských vodáren & kanalizací Tomáše Mrázka, který něco podobného minulý týden vyloučil ("Jsou to jen Dejvice a vždy to byly jen Dejvice"), se tak jeví býti ještě drzejší nežli původně byla. Nyní se zdá, že chtějí hygienici preventivně chytit za ocas kočku, která buď už dávno utekla, anebo v Dejvicích (a jenom v Dejvicích, no nanejvejš ještě v Bubenči) vůbec nebyla.

Z otázek a odpovědí na oné tiskovce:

Hrozí epidemie žloutenky?
Ne. Prosímvás, žádná pandemie nehrozí. Jde jen o preventivní očkování. Žloutenka v žádném vzorku odhalena nebyla.
(Titulky novin: "Obyvatelům Prahy 6 hrozí kvůli závadné vodě epidemie žloutenky, připustili hygienici".)

Je očkování povinné?
Neočekáváme, že by někdo na očkování nepřišel.

Je očkování povinné?
Vyhlášené očkování je povinné.

Následovala někdy v podobném případě epidemie žloutenky?
Něco takového se u nás stalo naposledy před padesáti lety, ale v menším případě. Ve Finsku bylo podobně zasaženo 10 tisíc lidí.

A propukla v tom Finsku žloutenka?
Ne.

Tak proč se má očkovat?
Ale ono se těm dětem očkování vyplatí. Kdyby chtěly jet třeba do Ruska nebo do Afriky…
"Někdo tady má mozkovou žloutenku." (Mrtvá Kočka)

Očkování proti žloutence může mít nechutné "vedlejší" příznaky. Bude povinné, ale když někdo nepřijde, tak pokutu nedostane. Prý.

Očkování zaplatí ministerstvo zdravotnictví. Bude to stát 170 milionů. Oprava: Bude to stát 8 milionů. Oprava: Bude to stát 2,6 milionu korun. Podle vyjádření různých zdravotnických odborníků.

"Doktoři neovládají matematiku. Vždyť polovina z nich šla na lékařskou fakultu – že se tam nevyučuje matematika!" (Sarkastická žena Moby Dicka)
"Bude to stát tolik, kolik je potřeba zlikvidovat procházejících vakcín proti žloutence typu A." (MUDr. Svatopluk Němeček, ČSSD, MBA, ministr zdravotnictví )

"Byť v tom nálezu (žloutenka) nebyla, tak nelze říct, že ta možnost vůbec neexistuje." (Zdeňka Jágrová)
"Byť ve vedení pražské hygieny a PVK nejsou samí tupci, tak nelze říct, že ta možnost vůbec neexistuje." (Mrtvá Kočka)
"To je doslova k posrání." (Slušná, avšak nakažená a realistická žena Moby Dicka)
*
Stádní prezident Mlhoš Zeman přijal na Pražském hradě ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka na svou vlastní žádost. Před tím si ale na závěr své třídenní cesty po jižních Čechách  vyzkoušel v Táboře Chládkův způsob harašení, když cizí "ženě v klobouku" na nesouvisející otázku odpověděl:
"Vy jste opravdu lahodná. Cítíte se uražena, nebo budete toto považovat za sexuální harašení?" (Osoba v čele našeho státu)
"Klidně si harašte. (Žena v klobouku)
"Mlhošovi haraší hlavně ve věži." (Mrtvá Kočka)

Mstivý Mlhoš nechtěl nejdřív demisi "nejlepšího ministra školství za posledních 10 let" (Mlhošem zdůrazňovaný dřívější Slávkův bonmot) podepsat, ale Marcel ho k tomu nakonec "přemluvil".
*
Řecko dnes oznámilo MMF, že "sloučí" všechny červnové splátky do jedné, a celkovou sumu 1,6 miliardy € (44 miliard Kč) pošle "do konce měsíce"

"Kterého?" (Skeptická žena Moby Dicka)

MMF vzal oznámení "na vědomí".  Prý to pravidla MMF umožňují, a vskutku, naposledy asi před 40 takový postup využila Zambie.

Pátek 5. června 2015

Podle MnZ by se novou školně mládežně tělovýchovnou ministryní měla stát náměstkyně ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dientsbiera Kateřina Valachová. Důvody? Mnohé:
a) je členkou ČSSD,
b) je vystudovanou právničkou,
c) pracovala v kanceláři ombudsmana,
d) je to schopná manažerka,
e) školství se nikdy nevěnovala.

A hlavně: Je to žena!!!
"Měly by být povinné testy DNA." (Mrtvá Kočka)
*
Řecko mělo dnes splatit první červnovou splátku 308 milionů €. Poslední pak 19. června. Ale nedostalo na to od věřitelů peníze. Nezaplatí tedy ani dnes, ani za čtrnáct dní.

"Nezaplatí ani 30. června. A kdyby splatilo – pak jen z nových dluhů! A proč by vlastně platilo? Vždyť mu to stále vychází! " (Skeptická žena Moby Dicka)
"Protože není Zambie!" (Moby Dick)
"Třeba je to nová zbraň proti přílivu afrických uprchlíků. Je třeba otočit jejich proud. Řekové teď budou prchat do té Zambie!" (Žena Moby Dicka překonává samu Mrtvou Kočku)
************
Podněty, připomínky, upřesnění, protesty a jiné výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Pokud projevíte potřebu deníček komentovat, a jste registrovaní na Lidovky.cz, můžete tak učinit zde na Neviditelném psu.

Předem dík!
>>:)) Moby Dick