pátek 27. září 2013

MOBY DICK: Hrdinská flexibilita

Amina v Nairobi, čínské úspěchy, Anděla na chcíplém koni,  krachující DPP, Mlhoš Zeman Jánošíkem a íránská perestrojka.

************************************
Sobota 21. září

V Dole Paskov se bude těžit nejméně do roku 2016. Zachrání to práci pro 1.400 horníků a další tisíce v návazných profesích. Shodli se na tom v zámku v Lánech prezident republiky Mlhoš Zeman se svými poradci: Předsedou Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Hanákem, zemanovskou ministryní spravedlnosti v demisi Marií Benešovou, bývalým předsedou JZD Slušovice zemanovcem Františkem Čubou, místopředsedou SPOZemanovců Martinem Lukoilem Nejedlým, jimž předsedal zemanovec Vratislav Mynář, shodou okolností též prezidentův kancléř. Schůzky se zúčastnil i premiér zemanovské vlády bez důvěry v demisi Jiří Rusnok. Všichni přítomní se rovněž shodli, že se stát na udržování této sociální těžby nebude podílet a nechá ji s důvěrou zcela na ekonomice firmy OKD.
Drobná poznámka k minulotýdennímu váhání menažerie mezi levým, pravým či lidským náhledem na OKD se týká pohledu geologického. Smutná pravda totiž je, že v dole Paskov není uhlí!!!
"No a? My máme benzin a naftu!" (Martin Lukoil Nejedlý)

Vnucuje se neodbytná otázka, proč tak razantní řešení nenašel nikdo po krachu českých skláren, který jednorázově vyprodukoval podobnou hromadu nezaměstnaných?
Mrtvá Kočka: "Protože nebylo před volbami."

Expremiér Petr Nečas a exvrchní ředitelka jeho úřadu Jana Nagyová si řekli sladké "Ano". Snoubenci se dohodli na společném příjmení Nečas/Nečasová.

Andrej Babiš (Agrofert, MAFRA, ANO) zůstane v čele Agrofertu i Mafry, i když se dostane do parlamentu. ledaže by se stal ministrem, To by pak svůj Agrofert nechal řídit někomu jinému.

První čínská letadlová loď* Liao-ning se dopoledne vrátila ze zkušební plavby do mateřského přístavu Čching-tao. Během plavby byly testovány všechny druhy palubních letounů včetně čínských stíhaček** J-15.

* Přestavěná sovětská letadlová loď Varjag. V roce 1998 si ji v aukci koupili od Ukrajiny Číňané, kteří tvrdili, že její trup přeměnění v zábavní park. Stal se z ní však mustr, podle kterého hodlají Číňané stavět své letadlové lodě.
** "Bezlicenční" (pirátská) kopie ruského letounu Suchoj Su-33. Většina technologií byla obšlehnuta ze sovětského prototypu, který Číňané koupili v roce 2001– kde jinde než na Ukrajině.

ČLR si kupuje zemědělskou půdu v cizině. Nejdříve 100.000 ha, postupně až 3 miliony ha. To je 30 tisíc kilometrů čtvercových.
Žena Moby Dicka: "To je asi 40 % rozlohy ČR!"
Mrtvá Kočka: "A kdeže si tu půdu kupujou?"
Kde jinde – než na Ukrajině…

Nu – němečtí nacisté si vozili z Ukrajiny černozem, čínští komunisté si budou na Ukrajinu vozit Číňany…

78 lidí zabito a 130 zraněno při pumovém útoku dvou sebevražedných atentátníků z místní fančízy Talibánu před kostelem v Péšávaru (Pákistán). Zabito bylo i 34 žen a sedm dětí. Jde o největší masakr, kterého se musulmani zatím dopustili proti místním křesťanům.

Do obchodního centra Westgate v keňském hlavním městě Nairobi vtrhlo komando milice Aš-Šabáb, vyzbrojené granáty a kalašnikovy. Musulmanští teroristé ze súdánské franšízy Al-Kejdy zabili 68 a zranili více než 200 lidí. Mezi mrtvými jsou i  78letý ghanský básník Kofi Awoonor, který přijel do Nairobi na literární festival, nebo australský architekt Ross Langdon, jenž pracoval v Africe na řadě udržitelných projektů, včetně zdravotnického zařízení pro nemocné AIDS. Vrahové si pro svou akci vybrali den, kdy se v nákupním centru konal dětský den…
Armáda a policie mají situaci pod kontrolou.
Mrtvá Kočka: "Ale dovnitř nepůjdou ani za zlaté prase."
Žena Moby Dicka: "Takže raněné zachraňují a vynášejí ven dobrovolníci."
Zase – jako před dvěma lety v Norsku.

Moskva nabízí k prodeji akcie státní zbrojovky, kde se mj. vyrábějí kalašnikovy.

Neděle 22. září 2013

Anděla Merkel vyhrála s 41,5 % drtivě německé volby. Spolu s ní i její konzervová koalice CDU/CDU. Anděla dokázala získat nové voliče i přesto, že už kanceláří po dvě volební období.
Na tomto vítězství má velký podíl Andělina výzva: Dejte nám oba hlasy! (V Němcích se jeden hlas dává konkrétnímu kandidátovi, druhý oblíbené partaji.) Tedy: Nepomáhejte koaliční FDP. A skutečně: FDP neprošla o tři desetiny procenta do Bundestagu.
Žena Moby Dicka: "Takže Merkel nesestaví koalici. Leda velkou."
Mrtvá Kočka: "Tomu se říká vítězství?!"

Čínský "Rudý princ" Po Si-laj, exčlen ÚV a politbyra KSČ, presumptivní exprezident ČLR, exgubernátor provincie Liao-ning, exvládce velkoměstečka Čchung-čching, manžel vražedkyně Ku Kchajlaj, kterou ze své funkce kryl, ideový maoista a praktický kapitalista, komunistický papaláš a kmotr, který si díky své pozici v KSČ nahamounil stovky milionů dolarů, byl Středním lidovým soudem ve městě Ťi-nan v provincii Šan-tung odsouzen za zneužití moci, zpronevěru a přijetí úplatku o ráži $3,2 milionu.
Mrtvá Kočka: "Byl odsouzen za zpronevěru úplatku."
Žena Moby Dicka: "Jestli to bylo opravdu v dolarech, tak by se mu to mohli klidně vejít do krabice od vína."

Co je ale pro něj a celou rodinu nejhorší: Jeho veškerý osobní majetek bude zkonfiskován státem.
Po Si-laj, vnuk jednoho z osmi zakladatelů Komunistické strany Číny, nebyl odsouzen k trestu smrti, ale na pouhé doživotí, které nestráví ani v trestném táboře, ani ve věznici, ale v uzavřeném komunistickém hotelu. Tedy: Tento objekt nespravuje je ani spravedlnost, ani vnitro, ale přímo KSČ. Po Si-laj (64) nejspíš po několika měsících či letech těžce ochoří, načež bude z humanitárních důvodů propuštěn.
"Pád Po Si-laje je velkou ztrátou pro čínskou společnost, stejně jako pro komunistickou stranu. Dost možná toho budou komunisté jednou litovat." (Kerry Brown, nebeský klidolog z britského výzkumného ústavu Chatham House, pro BBC.) Smůla, co ale mohli soudruzi dělat, když exsoudruh se svou starou zavaždili britského občana, a ono se to nevsáklo, vážení britští experti…
Žena Moby Dicka: "Byl to velice schopný gangster."
Mrtvá Kočka: "KSČ teď povedou jen neschopní gangsteři?
Moby Dick: "Ale myslím, že na volebních výsledcích se to neodrazí."

Musulmanští teroristé v Nairobi drží rukojmí. Propustili jen muslimy, kteří svou náboženskou příslušnost museli doložit tím, že vyřkli jméno Prorokovy matky.
Mrtvá Kočka: "Pro sichr: AMINA."
Žena Moby Dicka: "Ale to nestačí. Musíte se umět i správně modlit."
A správně myslet, správně se klanět správným směrem a správně zabíjet bezvěrce.
Armáda na obchodní centrum zaútočila a má situaci pod kontrolou.

Pondělí 23. září 2013
Před 75 lety byla vyhlášena Všeobecná mobilisace na obranu před hitlerovským Německem.

"Za co, pane Bože, za co?“ (Název otevřeného dopisu, jež zaslala prezidentovi zemanovců Zemanovi Dita Portová, místopředsedkyně SPOZ.) "Vážený Miloši, tak jsem se stala vyvrhelem SPOZu. Od předsedy Zdeňka Štengla se přes média dozvídám, že ,čistí‘ SPOZ od lidí spojených s Mirkem Šloufem. SPOZ Ti, dle jeho slov, pomáhal zakládat člověk, kterého přirovnává k Rittigovi, Jurečkovi a dalším odéesáckým kmotrům. Dovolila jsem si Mirkovi Šloufovi poděkovat a byla jsem odsunuta na čtvrté místo kandidátky." Dita se svého čestného předsedy dále ptá, proč byly v rozporu se stranickými stanovami a "způsobem zcela nedemokratickým“ provedeny škrty v kandidátkách, a to u skvělých kandidátů, kteří neměli nic společného se Šloufem?
Žena Moby Dicka: "Protože neměli nic společného s Nejedlým."
Mrtvá Kočka: "A Lukoilem."

Agentura pro tvorbu veřejného mínění STEM zveřejnila výsledky své práce:
80 % Čechů je pro přímou volbu prezidenta
90 % chce, aby byl "důsledně nadstranický".
60 % lidí požaduje, aby měl "rozsáhlé výkonné pravomoci".

Mrtvá Kočka: "Tyto výsledky byly dosaženy bezesporu pod úchvatným dojmem z kvalit současného pana prezidenta republiky Mlhoše Zemanovce."
Žena Moby Dicka: "Prosímtě, to není průzkum agentury, ale její plánované cíle!"
Moby Dick: "Anebo jsou už Češi dementní…"
A ne snad? Vždyť si ho zvolili, ne?

Jana Nečasová odmítla na policii vypovídat. Prý si ještě musí ujasnit, co jim tam nakecala jistá Jana Nagyová. Tak aby se neodchylovala od její výpovědi.
Žena Moby Dicka: "Pravda je jen jedna."
Mrtvá Kočka: "Zato lží milion."

Nejvyšší kontrolní úřad proklepl plánované úspory, které mělo Ministerstvo vnitra doručit po zavedení datových schránek. Na ty od r. 2009 vyplázlo ministerstvo 2,9 miliardy kaček. Vloni přišlo zaslání jedné zprávy skrz tento zázrak na 17 Kč. Což je prý bezkonkurenční cena.
Mrtvá Kočka: "Jasněže bezkonkurenční. Když ten kšeft získala státní Česká pošta bez připuštění konkurence."
Synek Moby Dicka: "Dejte mi milion a pět študáků, a za dva měsíce máte systém, který bude doručovat zprávy za 1,70."
V současnosti je systém oproti zasílání písemných zpráv úsporný.
Žena Moby Dicka: "Ale jen proto, že pošta zvedla ceny poštovného."
Mrtvá Kočka: "Tak proto je zvedla!"

Z kultury: Česká filmová + televizní akademie poslala do nominací v oskarové kategorii Nejlepší cizojazyčný film drama Hořící keř polské režisérky Agnieszky Hollandové a českého scénáristy Štěpány Hulíka. Film o Janu Palachovi vznikl v produkci HBO Europe a Nutprodukce.
Menažerie má za to, že je to asi opravdu jeden z nejlepších loňských českých filmů. Vedle dílka Aš do města Aš, což je hraný debut slovenské dokumentaristky Ivety Grófové a filmu Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka konečně českého režiséra Jana Prušinovského, které by ale asi v Oskarovi neobstály…

Ještě z kultury: Nikoli ministerstvo kultury, ale Praha 10 našla peníze na odkup poloviny dvojvily bratří Čapků, té půlky, která původně patřila Karlovi. Karel Scheinpflug ji nabízel přes realitní kancelář za 49 milionů. Poté, co vypršela autorská práva na díla Karla Čapka, z jejichž výnosů bez pomoci státu udržoval ten barák – a jeho interiér! – v původním stavu, na to prostě už neměl. Protože prodej nebyl vyvolán chtivostí, ale nutností, přistoupil pan Scheinpflug na odhadní cenu 43,891 milionů kaček. V domě jsou ještě neprobádané archivy, které mohou přinést objevy, které se nedají vyvážit penězi. A na stole dosud leží nedoluštěná křížovka…
Mrtvá Kočka: "Snad ji nějaký dement nedoluští!"

Čínský komunistický expapaláš Po Si-laj se odvolal proti včerejšímu rozsudku.
Mrtvá Kočka: "Žádá pro sebe trest smrti?"

Čínská státní televize odvysílala rozhovor s Bašárem Asadem (tyranský prezident, Sýrie.) Podle něj syrská vláda povolí mezinárodním inspektorům lézt do skladišť chemických zbraní. Nemůže však zabránit, aby někdo nezabránil vlézt inspektorům úplně všude. Pokud toto někdo provede, jsou to povstalci.

Keňské úřady ohlásily úplné ovládnutí nákupního centra v Nairobi. Zevnitř se sice ještě ozývá střelba, ale armáda má situaci pod kontrolou.

Úterý 24. září 2013
20 let od prvního novodobého zdokumentovaného českého pogromu na Cikány. 40 skinů tehdy v Písku zahnalo partu mladíků tmavé pleti do vody řeky Otavy, kde se po 20 minutách utopil Tibor Danihel. Podle náměstka píseckého státního zástupce Petra Cigánka nemohlo jít o vraždu, protože bylo září, takže voda v Otavě byla poměrně teplá.
Žena Moby Dicka: "Što éto takóje »poměrně teplá«?"
Mrtvá Kočka: "Vlez si dneska do nějaké české řeky, a poznáš to."

"Je třeba zvyšovat tržby, jít jen cestou snižování nákladů… Toto ale Praha není z politických důvodů ochotna akceptovat." (Milan Křístek, generální ředitel pražského dopravního podniku, necítí ze strany pražského vedení "podporu", proto nabízí svou rezignaci k 30. listopadu.) "Byl jsem první a jediný generální ředitel, který hledal reálnou možnost úpravy vztahů s dodavatelem tramvají bez dalšího zatížení, zároveň jsem začal snižovat provozní náklady a připravil koncepci finanční stabilizace."
DPP je totiž nucen kupovat vinou nevypověditelné smlouvy s dodavatelem tramvaje, i když je nepotřebuje, a i když na ně nemá potřebných 19,2 miliard peněz. Další tunel do rozpočtu DPP i Prahy se jmenuje A. Křístkovi chybí 600 milionů k rovnovážnému hospodaření. Když je odnikud nevymámí, bude se muset zdražit jízdné.
"Rada má vizi, jak řídit dopravní podnik a čeho dosáhnout v oblasti městské hromadné dopravy. Generální ředitel se ale s touto vizí zřejmě neztotožnil." (Jiří Pařízek, předseda dozorčí rady, TOP 09.)
Žena Moby Dicka: "Što éto takóje »vize DPP«?"
Mrtvá Kočka: "KRACH."

V dalším předvolebním průzkumu stanovila agentura pro tvorbu veřejného mínění CVVM pořadí partají takto (uvádíme bez zbytečných procent, ta se stejně budou měnit):
1. ČSSD
2. KSČM
3. ANO Babišovi
4. TOP 09
5. ODS
6. SPOZemanovci

Babiš předjel Topku, vypadli lidovci a ódéeska míří pod pět procent. Počkáme, co na to vlivová agentura ppm factum.

Prezident republiky Mlhoš Zeman vystoupil na Pražském hradě na tiskové konferenci, kde se společně s předsedou vlády Jiřím Rusnokem vyjádřili k aktuální situaci firmy OKD a.s. Tiskovka proběhla po jednání prezidenta a premiéra se zástupci OKD a jejími vlastníky NWR. Mlhoš na něm navrhnul smělou rošádu: Majitel dolu Paskov* Zdeněk Bakala věnuje svých** 44 tisíc bytů, které zprivatizoval společně s OKD, Moravskoslezskému kraji. Z výnosu těchto bytů*** , který je dle pana prezidenta páčí 1,2 miliardy/rok by se financovala útlumová těžba až do roku 2016****.

* Uhlobaron Bakala (též vydavatelství Economia i s celým mediálním zázemím) není majitelem dolu. Má asi poloviční podíl v investiční skupině BXR, které patří ze dvou třetin společnost NWR, která vlastní těžební firmu OKD.
** Menažerií neoblíbený uhlobaron Bakala má asi poloviční podíl v investiční skupině BXR, které patří ze dvou třetin společnost NWR, která vlastní prostřednictvím společnosti RPG Byty ony byty.
Obě společnosti mají rozdílnou vlastnickou strukturu, včetně zahraničních vlastníků, pane prezidente.
Mrtvá Kočka: "Mlhošu, navrhuješ kravininum!"
*** Nájem z těch ošlehaných dvouletkových domů páčí asi 10.000/měsíc za 2+1, tedy je poněkud předražený. Proč by měly sociální případy zde bydlící (zejména horníci a jejich rodiny) platit nesmyslné nájmy, z nichž by byly vypláceny sociální případy (zejména horníci a jejich rodiny)?
**** A kam by jako šly ty prachy po roce 2016?
Žena Moby Dicka: "Na další útlumy a další volební kampaně."
Mrtvá Kočka: "Nicméně – v hlubinách dolu Paskov se nachází pouze těžce těžitelný zbytek uhlí!"

Na dotaz novinářských hyen, co říkali na tento návrh zástupci NWR pan budoucí guvernér ČNB Jiří Rusnok pravil: "Nic. Jen koukali."
Žena Moby Dicka: "Uzemněni takovou hloupostí návrhu."
Mrtvá Kočka: "A debilitou vůdců tohoto státu."

BTW: Pan Bakala, přítel a sponzor Václava Havla a jeho Knihovny získal doly i byty (podíly na nich) bezpochyby i díky svému gaunerskému chování (to berte, prosím, jako oprávněnou kritiku). Což ovšem není nic proti úchylákům, kteří doly zprivatizovali předtím díky kapitálovému incestu.

Nicméně prezident republiky se nemůže chovat jako Jánošík!

12 velkoprodejen, 220 bytů a 133 v celkové ceně 18,2 miliardy Kč zabavily italské úřady odsouzenému kmotrovi sicilské mafie Cosa Nostra Giuseppe Grigolimu. Grigoli své krámy řídil i z vězení.

OSN obdržela žádost od Venezuely, aby byl její magorský prezident Mikuláš Maduro během svého hostování na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku "respektovanou osobou".  Venezuela požaduje "záruky", že bude Madurovi během jeho pobytu v New Yorku "projevována náležitá úcta".
"Celá venezuelská delegace potřebuje záruky, že bude v USA respektována." (Elías Jaua, ministr zahraničí, Venezuela.)
Žena Moby Dicka: "Magoři se nerespektují, ani neuctívají, Jauao."
Mrtvá Kočka: "Pokud nemají jaderné zbraně jako Putin. Jau, jau!"

Maduro se svými soumagory dlí zatím na státní přátelské návštěvě v bratrské Číně, kam dorazil svým prezidentským iljušinem i přesto, že si jeho podmagoři zapomněli včas požádat o svolení průletu vzdušným prostorem, kontrolovaným USA.
Žena Moby Dicka: "Tak on snad létá Airbusem, nebo něčím takovým?"
Mrtvá Kočka: "Ale chová se, jako by měl Tú sto čtyři."

Agentura Muška na Zdi zaslechla, že během soudružských rozhovorů Mikuláš sondoval, jestli si má venezuelské lertectvo pro svou armádu pořídit ruské Su-35 (vylepšený Su-27) nebo raději čínské J-11 ("bezlicenční" kopie Su-27).
Žena Moby Dicka: "To záleží na tom, jestli mu za to víc zaplatí Číňani nebo Rusové."
No moment! Platit snad má zákazník?
Mrtvá Kočka: "V každém případě nejvíc zaplatí Venezuelané!"

"Útočníky jsme pokořili a porazili. Experti nyní pracují na odhalení jejich národnosti." (Uhuru Kenyatta, prezident, Keňa. Mezi mrtvými je i jeho synovec.) O život přišlo šest vojáků. Mezi útočníky jsou údajně i dva mladí Američané.
Žena Moby Dicka: "Kteří si ještě nezvykli, že jsou Američané."
Mrtvá Kočka: "Kteří odmítli být Američany."
Vnucuje se neodbytná otázka, jestli Američany, kteří odmítají být Američany, Brity, kteří odmítají být Brity a Evropany, kteří odmítají být Evropany, nevyhostit do zemí, kde se narodili.
Mrtvá Kočka: "Ale to nejde, protože tam by s nimi zle zacházeli."
Žena Moby Dicka: "Vnucuje se neodbytná otázka, co s rodilými Nory, kteří chtějí být nordickými Nory a Čechy, kteří chtějí být árijskými Čechy…"

Několik pater nákupního centra v Nairobi se při jeho osvobozování se zřítilo. Nejspíš proto, že ozbrojené síly použily při osvobozování rukojmích – ruční granátomety…
Armáda má situaci pod kontrolou.

"Nepřistoupíme a nesmíme, podle mého názoru, přistoupit na rezoluci, která předpokládá automatické použití síly proti Sýrii v případě, že USA a Francie budou mít za to, že Sýrie něco porušila." (Alexej Puškov, předseda mezinárodního výboru Státní dumy RF definuje oficiální postoj Ruska k připravované rezoluci Rady bezpečnosti OSN o likvidaci syrských chemických zbraní.)

Přednosta OSN pan Pan Ki-mun při zahájení obecných politických diskusí ve VS OSN vyzval všechny země, aby ukončily dodávky konvenčních zbraní do Sýrie. Upozornil na zjevnou skutečnost, že nejvíce lidí v Sýrii zabily právě konvenční zbraně. Ki-mun pravil, že je třeba ukončit dodávky zbraní jak vládě, tak i opozici.
Žena Moby Dicka: "Což je s ohledem na to, že vláda disponuje pravidelnou armádou, dalšími silovými složkami a íránskými a libanonskými milicemi tedy skutečně ekumenické."

US prezident Barack Obava mluvil také o Sýrii, ale nic, co by už dříve neřekl. Ocenil představitele Izraele a Palestinské správy za obnovení jednání. Podpořil Izrael jako "židovský stát“ a zároveň odsoudil "nedůstojnost okupace palestinského území". A vyzval k jejímu ukončení. Na což reagovali představitelé Hamasu výzvou k rozpoutání Třetí intifády, která by "osvobodila" mešitu Al-Aksá, celou Chrámovou horu (která je fakticky několik desetiletí pod muslimskou náboženskou správou), ba i celý Jeruzalém. Podle muslimů, EU a teď i USA totiž Židé okupují celé staré město Jeruzalémské, včetně židovské čtvrti…
Ohledně Íránu Obava stáhl ocas mezi nohy tak, až se mu zařízl mezi půlky: Prohlásil, že uznává "právo Íránu na mírový atom a neusiluje o změnu režimu".

To byl smeč pro nového íránského Gorbačeva, tedy umírněného klerikála prezidenta Rouháního. Toto by prý mohlo vést k "normalizaci vztahů" se Západem:
"Teď máme jedinečnou možnost překonat krizi ve vzájemných vztazích. Prohlašuji, že ani jaderné, ani jiné zbraně hromadného ničení nepatří do íránské obranné doktríny. A vůbec odporuje to našim základním náboženským a mravním zásadám. V našich národních zájmech je odstranit všechny obavy světového společenství v otázce íránského jaderného programu… Naneštěstí se v posledních letech Írán neprezentoval jako velký a civilizovaný národ."
Žena Moby Dicka: "Ale prezentovala se jeho politická reprezentace jako absolutní hovada."
Prezident Rouhání propustil po svém nástupu několik desítek politických vězňů.
Mrtvá Kočka: "Měl z čeho vybírat."
Prezident Rouhání připustil, že existoval holocaust.
Moby Dick: "A přirovnal ho k utrpení Palestinců."
Americká média jsou z prefíkaného atomového vyjednavače úplně šlouf. Američané jsou Rouháním obluzeni, jako kdysi z Gorbiho.
Prezident Rouhání přitom výslovně prohlásil: "Nemáme v úmyslu se kompletně změnit. Naše ideologie zůstává stejná."

Akorát tomu neříká "perestrojka", ale "heroická flexibilita".

Středa 25. září 2013

Prezident republiky Mlhoš Zeman zahájil třídenní předvolebně propagační návštěvu Jihomoravského kraje. Na cestě ho provází dcera Kateřina a vůdce zemanovské kandidátky jistý Vratislav Mynář. Dnes všechny tři vzácné hosty na Krajském úřadu Jihomoravského kraje srdečně přivítal hejtman Michal Hašek (ČSSD/zemanovci). Na krajském zastupitelstvu pak Mlhoš poděkoval hejtmanovi i ministru dopravy, že postaví dálnici z Brna do Vídně. Mj. se zde vyznal i ze své přítulnosti k Moravě:
"Můj vztah k Moravanům je specifický. Tvrdím, že člověk, který v životě nenavštívil vinný sklípek, neví, co je to krásný život. Tím nemám na mysli jen víno, ale tu příjemnou atmosféru a především cimbálovku. Jsem vždy nadšen, když mi cimbálovka zahraje mou oblíbenou píseň Za tichú Moravú."
Žena Moby Dicka: "Záchvat demence?"
Mrtvá Kočka: "Ne, už měl upito."

Krom ouřadů a sklípků pan prezident navštívil i brněnskou Podnikatelskou fakultu Vysokého učení technického, kde se studentům představil: "Jsem diktátor, ruský agent a ničitel parlamentní demokracie."
Žena Moby Dicka: "Blázni a opilci o sobě říkají pravdu."

Na brněnském programu bylo i tradiční předvolební shromáždění s občany na náměstí, tentokrát Svobody. Hlavním tématem byly, jak jinak, blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Pan prezident zemanovců zde opět osvědčil svou pověstnou nadstranickost:
"Máte stejně široký výběr jako v samoobsluze, kde si můžete vybrat z 23 druhů sýrů. Některé z nich vám budou chutnat, některé budou páchnout, ale nemáte na výběr pouze jediný druh sýra a nemáte ani povinnost jít volit. Máte právo jít volit. Prosím vás tedy o jednu jedinou věc - prosím jděte k volbám!"
Mrtvá Kočka: "A já, co to tady smrdí? A vony sejry!"
Načež Mlhoš shromážděným stovkám příznivců doporučil – současné ministry zemanovské/bolívarské vlády v demisi/bez důvěry, kandidáty vesměs zemanovců: "Vybírejte si do čela odborníky. Já nikoli náhodou Rusnokově vládě říkám vláda odborníků."
Žena Moby Dicka: "Tohle tady smrdí!"

Přes ekumeničnost projevu otce vlasti zemanovců se našel jeden nepřizpůsobený občan, který na začátku projevování pískal, čímž znemožňoval Zemanovi promlouvat k lidu. A nenechal toho ani po otcovských napomenutích pana prezidenta. Nakonec ho musela vynést policie.
Mrtvá Kočka: "Příště bych zkusila vajíčka."
Žena Moby Dicka: "To by ho asi zastřelili."

Kvůli tomuto zločinu strávil čtyřiapadesátiletý chuligán několik hodin na policii.
Žena Moby Dicka: "Tak dlouho musel podávat vysvětlení."
Mrtvá Kočka: "Ne, tak dlouho se vyšetřovatel trefoval do kláves."
Zločin atentátu byl překvalifikován na přestupek vyrušování. Příslušná komise může vystavit pokutu do výše 7.000 Kč.

Česká vláda schválila návrh rozpočtu pro příští rok se schodkem 110+2 miliard. Je v tom i 4,7 mld. navýšení platby za státní zaměstnance. Vyšší jsou i očekávané příjmy, třeba za aukce kmitočtů.
"Nejde jen o to, že schodek rozpočtu je o sedm miliard vyšší, než jsem navrhoval. Celkově je o 24 miliard nabíc, než jsme připravovali v minulé vládě. Z mého pohledu tak bude 24 miliard utraceno zbytečně navíc." (Zlý exministr financí Miroslav Kalousek, TOP 09.)
No – je to asi polovina toho, co by potřebovali socialisti na splnění svých předvolebních slibů!

V Keni začíná třídenní státní smutek. Armáda má situaci pod kontrolou.

Magor Maduro měl dnes promluvit na VS OSN v New Yorku. Místo toho se pan bolívarský prezident vrátil z Číny direktně domů, načež promluvil v místní televizi. Zkoprnělému národu sdělil, že v Americe bylo proti němu zosnováno spiknutí. Přičemž: "Je obtížné věřit tomu, že by prezident USA Barack Obama o spiknutí nevěděl."

"USA podporuje Hongkong při realizaci svobodných všeobecných voleb, ale ještě nemá žádný plán", pravil včera dle čínského státního rozhlasu nejmenovaný americký generální konzul v Hongkongu. Když se roku 1997 vracel Hongkong pod čínskou suverenitu, byly mu slíbeny "svobodné a demokratické voby s univerzálním volebním právem", které by měly proběhnout nejpozději do roku 2017. K čemuž centrální komunistická vláda nyní přistupuje s jistou nechutí.
"Rozvoj politického systému je hongkongská vnitřní záležitost, je to také čínská vnitřní záležitost. Čínská vláda je tvrdě proti zasahování zahraničních sil do hongkongských záležitostí." (Chung Lej, mluvčí čínského ministerstva zahraničí k včerejšímu americkému vyjádření.)

Zemské organizace německých sociálních demokratů (SPD) tlačí na to, aby o případné koalici s CDU/CSU rozhodlo stranické referendum. Mnozí sociální demokrati se obávají devastujícího účinku CDU/CSU na koaliční partnery, jak ukázal propad exkoaličních svobodných FDP. Konzervativci přitom už vysílají signály směrem k SPD typu "nejsme proti zvyšování daní".
Vedení SPD se bojí referenda, které by tuto spolupráci zarazilo.

Do Sýrie dorazil tým expertů OSN, aby na různých místech prošetřil sedm, deset nebo čtrnáct možných chemických útoků. Vyšetřování má stihnout už do pondělka.

Čtvrtek 26. září 2013

Druhý den návštěvy prezidenta republiky v JM kraji započal v Kuřimi návštěvou místní firmy TOS, která je od svého založení v roce 1942 průkopníkem v zavádění nových technologií do praxe. Pan prezident popřál zaměstnancům, aby byli nikoli jen zaměstnanci, ale hlavně spolupracovníky, a aby byli v práci spokojeni a cítili se býti spolutvůrci úspěchu celého podnikání. A nebáli se jet na Ukrajinu.
Mlhoš se ve Znojmě stavil v Louckém klášteře na setkání s voliči, zavítal se znojemskými zastupiteli do Velkého klášterního sklepa, podepsal jim Pamětní knihu města a dekoroval prapor města Znojma stuhou prezidenta republiky. S jihomoravskými senátory a náměstky hejtmana poobědval v Břeclavi, kde pozdravil místní občany, načež se na radnici setkal s představiteli města. V podvečer zavítal do Hodonína, kde opět hovořil s představiteli města + voliči. Prezident zakončil svůj den ve Valticích, kdež pracovně povečeřel se členy Rady Jihomoravského kraje a starosty Valtic a Lednice.
Žena Moby Dicka: "Při takové zátěži není divu, že ta demence tak rychle pokračuje."

Dozorčí rada DPP přijala rezignaci Milana Křístka a odvolala ho z představenstva. O ka mži tě!  – a ne až k 30. listopadu.
Žena Moby Dicka: "Takže nejde o přijetí rezignace, ale o vyhazov."
Zároveň DP DPP rozkázala představenstvu, aby Křístka vyrazilo i z postu generálního.
Zároveň byl na jeho flek jmenován Jaroslav Ďuriš, ředitel českobudějivického DP. Bez výběrového řízení. Náhodou šel kolem, když rada překvapeně zjistila, že Křístek hodlá vyděračně rezignovat.

Jednoho člověka zabil a tři vážně zranil útočník, který hodil granát v supermarketu v městě Wajir na východě Keni poblíž hranic se Somálskem. Jedním ze zraněných je sám terorista – ještě nezkoušel házet granátem do lidí. Pět jeho společníků uprchlo. Policie po nich pátrá, armáda má situaci pod kontrolou.

Ahmed Abdi aw-Mohamed Godane, vůdce Aš-Šabábu, se přihlásil k útoku v Nairobi. Keňané, a to i civilisté, jsou podle něj legálním cílem, když keňská armáda zasahuje v Somálsku.
Vnucuje se neodbytná otázka, zda by neměla mít keňská armáda plně pod kontrolou situaci v Somálsku…
Vnucuje se ještě neodbytnější otázka: Zda by ANISOM, tedy jednotky Africké unie v Somálsku, mezi nimiž jsou i keňští vojáci, nemohly od Západu konečně dostat dlouho požadované obrněné transportéry a vrtulníky, bez kterých nemohou ovládat dobytá somálská území…

Patová povolební situace v SRN je způsobena i tím, že s komunisty v Linke nechce jít nikdo levice do holportu. A to ani pokud by měli zajišťovat jen "tichou" podporu menšinové vládě SPD se zelenými.

"Rusko se zúčastní ničení arsenálu syrských chemických zbraní na území Sýrie. Odvoz těchto zbraní na území Ruské federace není možný." (Sergej Rjabkov, náměstek ministra zahraničních věcí Ruska.) RF plní vlastní program ničení chemických zbraní, a už s tím má plné ruce práce..

Rjabkov toto zmínil v projevu na zbrojní výstavě Russia Arms Expo 2013 v Nižním Tagilu. Na výstavě jestl mj. představen ruský nový tank, který je lepší než stroje NATO, heč!

Lavrov a Kerry oznámili, že dohodli znění rezoluce o Sýrii. Budou zlikvidovány chemické zbraní, s čímž Damašek nadšeně souhlasí.
Žena Moby Dicka: "Výměnou za americký slib, že USA nezaútočí."
Mrtvá Kočka: "Výměnou za ruský slib, že RF zůstane neochvějným ochráncem syrského arabského socialismu."

Operace bude podle syrské vlády (která převzala americké odhady), stát kolem jedné miliardy dolarů, měla by se uskutečnit během první poloviny příštího roku a Syřané ji nebudou platit.

Pátek 27. září 2013

"Nejsou to jen planá obvinění. Je to zasraná pravda. Vydloubávali oči, uřezávali uši, nos. Vzali třeba ruku a ořízli ji tak, aby vypadala jako tužka a chtěli pak, aby se jí člověk podepsal... Vlastně, pokud se podíváte na ta těla, kromě těch, co utíkali, tak mají prsty i nosy ucvaknuté kleštěmi." (Nejmenovaný soudní lékař o obětech musulmanů v Nairobi.)
K té ohlášené šedesátce mrtvých se ještě dalších šedesát lidí pohřešuje.

Rada bezpečnosti OSN se sešla na mimořádné schůzce. Pětka jejích stálých jejich členů (Británie, Francie, USA, Rusko, Čína plus Německo jako host bez hlasovacích práv) se dohodly na návrhu rezoluce, jejíž znění připravili ministři zahraničí USA a Ruské federace.

V Haagu se má sejít v 23:00 koordinovaného světového času Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Bude se projednávat ta rezoluce o předání syrských chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu. Ví to jen ten, kdo čte mikroblogy na Twitteru.

"Hrozba použití síly proti některým státům přivádí k podemletí základů soudobého světového uspořádání a podrývá režim nešíření. Celá zkušenost silových intervencí ukazuje jejich neefektivitu, nesmyslnost a zhoubnost." (Sergej Lavrov na Valném shromáždění OSN.)
Poválečná NDR, PLR MLR, ČSSR. Afghánistán a podpora světových "revolučních hnutí" včetně Frakce Rudé fronty v SRN. Taková je naše zkušenost s ruskými silovými intervencemi ve 20. století. 21. století je ještě krátké, ale máme tu útok na Gruzii a používání "plynové zbraně" (!) proti středoevropským zemím a Ukrajině. Nezapomněli jsme na výhrůžky o zacílení ruských taket na cíle v ČR. Ano, to bylo kvůli radaru. Radar není.
Ale rakety zacíleny jsou…

Ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN nejspíš promluvil i provizorní premiér ČR Jiří Rusnok. Téma projevu: "Priority České republiky pro příští rok."
Žena Moby Dicka: "A proč ne třeba priority ČR do konce tisíciletí?"
Mrtvá Kočka: "Minulého."

Ze sportu: Domácí fotbalové mužstvo Tahiti vyhrálo nad Argentinou 6 : 1. Šlo o čtvrtfinálový souboj na mistrovství světa. Tedy v plážovém fotbalu, ale stejně…

V SRN padají návrhy aby šla CDU/CSU do menšinové vlády. Toho se vedení konzervativců obává, protože pak by se o stabilitě nedalo vůbec mluvit. Někoho napadlo geniální řešení:
"Vypíšeme nové volby!"
Tak vida, jak to mají Němci jednoduché!

No ale – to má být ta  Anděla Merkel "na koni"??? Leda tak na chcíplém koni.

Rakousko se připravuje na nedělní volby do Národní rady, horní komory parlamentu. Partaj, která se tam chce dostat, musí překročit 4% hranici. Voleb se účastní i miliardář (4 mld. v €) Frank Stronach a jeho partaj, nazvaná Team Stronach. Frank chce zachovat euro, ale to se nejprve musí "zreformovat". A to tak, aby každá země měla svůj vlastní kurz, protože přece řecké euro nemůže mít stejnou sílu jako euro rakouské, to je jasné.
Tak toto řešení jsme navrhovali už asi před rokem, přičemž jsme vynalezli i nový název pro řecké euro: Drachma.

Řeckem zmítají stávky i demošky, vyvolané vraždou zpěváka Pavlose Fyssase, který byl zabit 18. září příslušníkem zlaté mládeže z fašistického Zlatého úsvitu. Vraždě prý "přihlíželo" 20 až 50 dalších lidí ozbrojených holemi.
Mrtvá Kočka: "Klasický lynč."
V Řecku sílí hlasy po zákazu Zlatého úsvitu.
Žena Moby Dicka: "U nás si počkáme, až nějací omamurovci nebo bobošíci zlynčují další cikány."
Mrtvá Kočka: "Načež ve volbách získají ústavní většinu."

Za zamyšlení stojí i další Babišův, é, Stronachův nápad: V parlamentu by měli sedět občané, vybraní na základě náhody.
Mrtvá Kočka: "Losovačky, to známe!"
Podobný nápad měl i polský spisovatel Stanislav Lem v jedné ze svých povídek, které je asi už 50 let. Ale tam se takto obsazovaly všechny státní funkce a pracovní pozice. A měnily se každý den. (Něco jako v DPP.) Podnětem byla idea, že nikdo nedokáže za jediný den něco neodvratně zmrvit.
Žena Moby Dicka: "To ale bylo sci-fi. V realitě dokáže!"

Třetí den návštěvy prezidenta republiky v JM kraji započal Mlhoš Zeman setkáním s občany města Vyškov. Na Masarykově náměstí vyjádřil své přání, aby byl už vždy každý budoucí český prezident zvolen v přímé volbě:
"Při parlamentní volbě prezidenta totiž nepotřebujete, aby měl prezident jakýkoli skutečný program. Ten nemusí jít do opravdového volebního boje, protože poslanci a senátoři se mezi sebou na základě stranických intrik mohou dohodnout, případně někteří z nich mohou být zkorumpováni. Ale osm milionů oprávněných voličů zkorumpovat nemůžete.“
Žena Moby Dicka: "Ale zblbnout ano. Jak vidno."
Tokio Omamura: "Hlavu vzhůru! To je zlatý úsvit přímé demokracie!"
Mrtvá Kočka: "Přímé demagogie."

Na fejsu se objevil Mlhošův bonmot: "Až budou chodit různí lidé a budou říkat: Já bych potřeboval, abyste mě zařadil do podnikatelské mise, nebo já bych potřeboval, abyste se za nás přimluvil – v tomto případě přistoupím k vydírání, protože státní dluh je nás všech." Pan prezident chce takto naplnit svůj fond na splácení státního dluhu.
Jako bychom "my všichni" neplatili daně.
Ale prý je to jen bonmot a ne vydírání a navádění ke korupci. Protože třeba pro připravovanou cestu do Izraele toto výpalné po podnikatelích nevyžaduje. Budou platit jen obvyklé náklady za ubytování a letenku.
Žena Moby Dicka: "Tak vidíš, jaký je pan prezident sionista!"
Mrtvá Kočka: "Ač sionista, přesto blb."

**************************
Podněty, připomínky, upřesnění, protesty a jiné výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Pokud projevíte potřebu deníček komentovat, a jste registrovaní na Lidovky.cz, můžete tak učinit zde na Neviditelném psu.

Předem dík! >>:)) Moby Dick
**********************************************
Hlavní zdroje provozu:

Neviditelný pes
Šamanovo doupě
Lidovky.cz
Zpravy.idnes.cz
Novinky.cz
iHned.cz
Wikipedie
Eretz.cz
Klub přátel českého rozhlasového vysílání z Číny
Hlas Ruska
Pražský hrad
Zprávy.E15.cz